771 Shares 1130 views

Bolshezemelskaya tundra: cechy naturalne

Terytoria Bolshezemelskaya to rozległe terytorium (ponad 1,5 tys. Km 2 ), rozciągające się między Uralami Polarnymi a rzekami Pechora i Usa, przylegające do Morza Barentsa. Tereny należą do Nenets Autonomous District i Republiki Komi. Jest to poważna krawędź zimnego morza, wiecznej zmarzliny i skąpej fauny i flory, powstałej w okresie lodowcowym, kiedy granice zlodowacenia dotarły na południowe przedmieścia dzisiejszej Rosji. Stopniowo klimat stawał się cieplejszy, ale miejsca, gdzie lodowiec pozostał przez długi okres, nadal zachowały ślady jego obecności.

W artykule powie, co jest tundry bolshezemelskaya. Charakterystyczne cechy ekonomiczne rozwoju terytorium zostaną szczegółowo opisane.

Cechy ulgi

Teren ma strukturę płaskiej równiny, której wysokość wynosi zazwyczaj 100-150 m, czasami osiąga 250 mw formie grzbietów morenowych. Są to ciała geologiczne utworzone przez złoża lodowcowe. Struktura wewnętrzna jest bardzo heterogenicznym materiałem detritalnym. Obejmuje ona zarówno gigantyczne klocki z kamieniami o długości do kilkuset metrów, jak i gliny, powstające w wyniku kruszenia gruzu podczas ruchu lodowca. Stopniowo topniejąc, na powierzchni ziemi pozostawił jego zawartość. Powstały grzbiety morenowe, głównie tam, gdzie grubość lodu była maksymalna lub na samej krawędzi zlodowacenia. Trawę Bolshezemelskaya przekroczą dwa wyżyny – grzbiet Ziemi i grzbiet Chernyszewa. Drugi jest rozciągnięty prawie 300 km, aż do Uralu Polarnego. Jego wysokość wynosi do 205 m, powierzchnia ma płaską strukturę, skład – wapienie i piaskowce. Roślinność w południowej części jest bogatsza – to gatunkowa tajga liściasta i świerk.

Permafrost

Trawą Bolshezemelskaya jest głównie zmarzlina (cryolithozon), dla której charakterystyczny jest brak okresów rozmrażania. W rzeczywistości jest to powierzchnia powierzchni skorupy ziemskiej, która przez długi czas (od kilku lat do tysiącleci) ma temperaturę 0 ° C, a woda podziemna jest reprezentowana przez lód. Jego głębokość niekiedy sięga 1000 m. Oczywiście fakt ten odzwierciedla naturę gleb regionu. W nich, w warunkach ciągłego lub stałego mrozu, następuje wiele specyficznych procesów. Warstwa humusu może gromadzić się powyżej powierzchni zamarzniętej warstwy, a struktura kriogeniczna gleb pod wpływem niskich temperatur.

Gleba w regionie

Opis tundry w Bolshezemelskaya w języku angielskim o szczegółowych charakterystykach znalezionych w sieci jest trudny. Jednak na północy Alaski, Antarktydy, Kanady, Europy, a nawet Azji jest wiele informacji na temat podobnych regionów. Ogólnie rzecz biorąc, gleby niestrukturalne lub glebowe o typowo zardzewiałym lub szarym zabarwieniu są najbardziej typowe dla takiego terenu. Na gładzinie można znaleźć gleby torfowo-bagienne, ale warstwa torfu jest nieznaczna – 10-15 cm. Nie jest możliwe zebranie większej ilości z powodu krótkiego i zimnego lata, w którym roślinność jest bardzo rzadka. Znana Malozemelskaya, Bolshezemelskaya tundra. Jednak nie należy mylić dwóch z tych regionów. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z bogatszą florą i fauną. Tereny zamieszkiwane są przez rdzenne ludy północne i Rosjanie i są bardziej odpowiednie do życia.

Klimat

Warunki klimatyczne na terytoriach Bolshezemelskaya są bardzo poważne. Zima trwa ponad sześć miesięcy, z zachowaniem pokrywy śnieżnej od października do czerwca. Długie miesiące zimowe przechodzą bez słońca, mrozy są możliwe nawet w lecie. Średnia temperatura w lipcu wynosi +8 … + 12 ° C. Ciągle dmuchanie silnych wiatrów z Arktyki, wydmuchiwanie śniegu z równin na niziny i tworzenie głębokich śnieżyn. Roczny poziom opadów jest utrzymywany na wysokości około 250 mm na północy, a na południu 450 mm.

A jednak na wiosnę, podobnie jak cały świat, tundry Nad Bolshezemelskaya budzi się, zmieniając się w jego północnym pięknie. Śnieg topnieje na wzgórzach i nachyleniach. Głównym czynnikiem, który pozwala przetrwać w takich warunkach jest lekki. Długi, polarny dzień, kiedy słońce nie spada ponad horyzontem przez kilka tygodni, przyczynia się do rozwoju skromnej roślinności.

Flora

Obszar leży w strefie tundry, podstrefie torfowiska mchu-krzewów, a częściowo leśno-tundry. Ten ostatni występuje sporadycznie w regionach południowych, zalewach rzek, w których przenikają jodła i drobno pospolite gatunki.

Wszystkie rośliny tundry charakteryzują się słabo rozwiniętym systemem korzeniowym, który jest rozmieszczony w powierzchniowej płytkiej warstwie. Wyjaśnia to zmarzlina. Wilgoć jest więcej niż wystarczająco, ale nie może dostać swoich roślin ze względu na zimno. Spośród gatunków drewna najbardziej rozpowszechnione są brzozy i wierzby. Ale ich wysokość jest tak mała, że rośliny czasami nie można zobaczyć na trawie.

Kwitnące rośliny torfu Bolshezemelskaya w okresie wiosennym – spektakl niezwykłego piękna. Pozorne bez życia tereny są przekształcane i wypełnione jasnymi kolorami, które mogą być zazdroszczone przez cieplejsze regiony. Rośliny roczne nie mają czasu na formowanie nasion w sezonie, więc flora jest reprezentowana przez byliny: matka i macocha, goryczka, sinicę, trawę bawełnianą, kąpielowy, jaskier, zapomnieć, castillo vorkuta itp. Dalej na północ, Królestwo porostów, które w tundry mają ponad 100 gatunków.

Fauna

Fauna tundry Bolshezemelskaya jest również dość ograniczona. Relacje są takie same: zimny klimat ogranicza roślinność, aw konsekwencji bazę żywnościową. Prawdziwym królem tego terytorium można nazwać reniferem. Ten duży ssak z sferoidami ma wszystkie niezbędne cechy adaptacyjne dla życia na Dalekiej Północy. Ludność naturalna ściśle pasuje do udomowionych stad. Renifer zawsze był i pozostaje niezastąpionym asystentem rdzennych narodów.

Drapieżnikami są głównie wilki, a także niedźwiedzie (brązowe i białe), wolverine, kłusem, lisem, lisami arktycznymi. W tych miejscach jest wiele zające i lemanda. W ptakach tundra praktycznie nie zimuje, ale w okresie wiosennym żyje przy przybyciu ptaków. Są to mewy, gęsi, turuany, szarpacze, łososiowate, rzadkie gatunki, a także rzadkie gatunki objęte ochroną – łabędzie, ryboły, czerwono-gardło, szary żuraw, sokół wędrowny i inne.

Jednym z głównych zagrożeń dla ekosystemu jest walka o ropę w torfze Bolshezemelskaya, wraz z niszczeniem siedlisk przyrodniczych, zmiana terenu.

Tundra i człowiek

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że życie w warunkach tundry bolshezemelskiej jest dla człowieka niemożliwe. Jednak znalazł tam miejsce. Rozwój terytorium rozpoczął się w dwudziestym wieku, na początku którego mapę tych miejsc była pełna białych plam. Obecnie istnieją trzy osady: Khorey-Ver, Karataik, Haruta. Ludność osad jest niewielka, ale znacznie wzrasta wraz z początkiem sezonu łowieckiego i połowowego latem. Komunikacja w komunikacji nie jest rozwijana. Możesz dostać się do osiedli tylko przez helikopter, traktor ciągnie je do stacji wiertniczych.

Zasoby mineralne

Odkrycie pól naftowych i gazowych jest obiecującą okazją do rozwoju całego regionu terytorialnego Bolshezemelskaya. Zgodnie z najnowszymi danymi, w tej dziedzinie koncentruje się znaczna część rezerw w prowincji naftowej i gazowej Timan-Pechora. Jest też część dorzecza węglowego. Bardzo ważne są prace badawcze naukowca GA Chernov, dzięki któremu region ma perspektywy rozwoju i przyszłości.

Pomimo wszystkich powagi miejsc, tundry prądu Bolshezemelskaya jest delikatnym ekosystemem, dlatego też z wielką starannością należy podchodzić z wyjątkowym i niesamowitym światem, biorąc pod uwagę każdy krok i jego konsekwencje.