710 Shares 2540 views

Jaki jest najszybszy pociąg na świecie? Prędkość osiągnięcia technologii z 500 km / h

Podróż koleją niemal natychmiast po wynalezieniu lokomotywy był najszybszy sposób na pokonanie odległości i sytuacja ta trwała ponad wieku. Dopiero w XX wieku, stała się era motoryzacji i lotnictwa, to wyższość została zakwestionowana. Ale inżynierii pomysł nie stoi w miejscu, a nowy szybki, w której wiele technologii stosowanych obecnie projekt lotniczym mogą rywalizować w agility z innymi rodzajami transportu.

Wyścig w pociągach

konkurencja techniczna między krajami wyraża się na różne sposoby, w tym w celu stworzenia najszybszy pociąg na świecie. Przywództwo w tym wyścigu ostatnie dekady podzielić Japonii, Francji i Niemiec, ale szybki rozwój bazy przemysłowej i naukowej w krajach azjatyckich daje powody, by sądzić, że Chiny i Korea Południowa wkrótce wyzwanie tradycyjnych producentów. Oprócz ekonomicznej wykonalności, odpowiedź na pytanie o jaką pociąg jest najszybszy, określa handlowej, a nawet prestiż polityczny państwa, tak jak w połowie XX wieku, światowi przywódcy martwi priorytetu przestrzeni. Podobieństwo jest zwiększona najnowsze projekty kolejowe technologicznych nasycenia.

Techniczne problemy i ich rozwiązania

Każdy prędkości jazdy pojazdu jest ograniczone przez wysokie poziomy współczynników tarcia nawiewu i bezpieczeństwa. Wszystkie te trzy warunki są w zasadzie nie do pokonania hałas, ale to nie znaczy, że ich wpływ nie może być zmniejszona. producenci samolotów zdobytych doświadczeń w tworzeniu form aerodynamicznych jednotorowe i technologii magnetycznej lewitacji – to główne sposoby, w których twórcy przeszli nowoczesne koleje. pociągi szybkobieżne przewidywać ich eksploatacji na zwykłych torach kolejowych lub inne specjalnie określonymi wiaduktów. naukowy przełom w dziedzinie fizyki magnetyzmu stworzyło warunki do stosowania najnowszych technologii dosłownie latać nad szynami.

Nowy japoński tor

najszybszy pociąg dostarczyć gości do obiektów sportowych na świecie powstała przed olimpiadzie w Tokio w 1964 roku. Jego nazwa „Shinkansen” jest tłumaczone z japońskiego jako „nowego utworu”, którego wysokość została przeprowadzona wzdłuż standardzie kontynentalnym. Prędkość jest imponująca, w tamtym czasie to było fantastyczne. W niektórych rejonach pociąg opracowany 270 km / h, dzięki czemu można dostać się do Osaki w trzy godziny. Projekt okazał się być dość kosztowne, ale opłaciło się w ciągu trzech lat. Głównym wyzwaniem było stworzenie linii kolejowej wysokiej precyzji, ale były też inne problemy techniczne, które otrzymały pierwotną decyzję.

konkurencja japoński i francuski

Rekord prędkości na początku lat siedemdziesiątych, pokonał Francuzów. TGV przemieszcza się z prędkością ponad 330 km / h, co jest obecnie uważane za normę dla tego rodzaju transportu. Ale okazało się, że japoński projekt «Shinkansen» posiada najważniejsze cechy techniczne każdego systemu technicznego, a mianowicie możliwości modyfikacji. Możliwość poprawy to możliwe, aby utrzymać mistrzostwo. Absolutny rekord świata na 581 km / h, wskaźnik ten określa drugi, nieformalna nazwa „pocisku” Shinkansen. Do tej pory, prawie pół wieku po rozpoczęciu ruchu na linii Tokio-Osaka, to najszybszy pociąg na świecie.

Co Francuzi udało?

Pomimo znacznego wieku (został oddany do użytku w 1971 roku), francuska „Grand Vitesse» TGV mocno trzyma drugie miejsce. Ale, jak sportowcy, pociągi pojawiają się w różnych kategoriach. W 2007 roku, jest to cud techniki, aby rozpędzić do prędkości rekordowego prawie 575 km / h. Wartość ta jest niższa od osiągnięcia japońskiego odpowiednika, ale fakt, że magnetyczne zawieszenie konstrukcja modelu TGV POS nie jest używany. Tak więc, francuski pociąg ekspresowy – najszybszy pociąg na świecie, poruszając się na konwencjonalnych szyn. Jest to kolejna funkcja, w tym wyjątkowym pojeździe: jego długość – prawie 400 metrów. Jest to największy na świecie pociąg w tonażu między prędkością.

Chiński „niemiecki”

Pasażerowie lotów przybywających na lotnisko w Szanghaju mogą dotrzeć do miasta w ciągu kilku minut. „Maglev” bezpośrednio w terminalu jest ostatnim przystankiem pociągu. Wysiadając trapa- „bunching”, a następnie ogromnym budynku terminalu przylotów przyjść w samochodzie, jego wnętrze nie odbiega od transkontynentalnej odrzutowca: te same miejsca samolotów, a nawet całkiem stewardesy. Odległość do stacji metra jest więcej niż 30 km, to ten pociąg pokonuje w około siedem minut. Tablica wyników jest zainstalowana nad drzwiami wejściowymi, możliwe jest śledzenie prędkości po to przekracza przyspieszenie do 500 km / h w ciągu dnia. Nocny pociąg ekspresowy porusza się wolniej (430 km / h), to ze względów bezpieczeństwa. Jak sama nazwa wskazuje, siła tarcia projektantom przezwyciężyć lewitacji magnetycznej. Należy zauważyć, że pomimo jego chińskiego «Residence», Transrapid Szanghaj ma niemieckie korzenie. Został on stworzony w Niemczech, specjaliści firmy Transrapid rozwinięte i inne pociągi dużych prędkości na świecie. Model SMT, która stała się podstawą „Shanghai Maglev” sfinalizowana zgodnie z życzeniem klienta. Opłata w ten cud techniki jest dość demokratyczna – 40 juanów, czyli około pięć dolarów.

Ale co z nami?

Rosyjski postęp w szynie wysokiej prędkości aż różnią skromne. 250 kilometrów na godzinę, które rozwija „Sapsan”, niedawno wydawało fantastyczny rezultat, ale na tle dokonań wiodących producentów nie jest imponująca. Ponadto, mimo nazwy rosyjskiej, jest obcego pochodzenia, wykonany w Niemczech, znany na całym świecie firmy Siemens. W pierwszej dziesiątce to ekspresowe kursujące między Petersburgu i Moskwie, nie została uwzględniona. Nie wiadomo, czy w najbliższej przyszłości rosyjscy projektanci starają się stworzyć najszybszy pociąg na świecie. koszty rozwoju taboru są świetne, ale związana z nimi infrastruktura będzie kosztować dużo więcej. Jednak Rosja pozostaje wielka szyna zasilania, a na całej długości trasy, i transportowanego towaru i wielkości ruchu pasażerskiego. Więc czas pokaże.