490 Shares 1694 views

Chirkei HPP (Dagestan)

Atrakcją i ozdobą Dagestan – Chirkey HPP – uważana jest za klejnot w stacjach kaskady elektrowni wodnych na rzece Sulak. Położony w samym kanionie, rock cyrku i głębokości, która nie jest gorsza od słynnego Wielkiego Kanionu w Ameryce, stacja ta jest nie tylko infrastruktura energetyczna, ale także przedmiotem odwiedzających turystów. Pierwszym etapem Sulak HPP Dagestanu, ta stacja jest unikalnym obiektem symbiozy człowieka inżynierii i naturalnych pięknych krajobrazów.


technologia i natura Unii

Rozszerzanie gardziel Šulák wąskie o szerokości 30 m nad poziomem morza, powstrzymania Chirkeyskaya łukowa HPP. Długość 400 metrów wysokości stacji zapory – 232,5 m. Dagestan duma Chirkey GES zajmuje 11. pozycję w rankingu 25 najpiękniejszych i najwyższych tamy na świecie. Struktury zapory ciśnienia jest utworzone z objętości masy zbiornik wody 3 kilometrów sześciennych na powierzchni wody 42,5 kilometrów kwadratowych. Skład parterze zbiorniku przyłączonym do jej wód niewyobrażalnie piękny błękit turkusowy, uderzając wszystkich turystów.

inżynierów duma

Rozwój projektu i potencjał badawczy rzeki Sulak jest Glavgidrostroya Moskwa oddział ZSRR. On też w 1933 roku, pierwszy projekt betonowej tamy arch grawitacji, został zaproponowany. Jednak dopiero w 1962 roku, kiedy to odbył się instytucję „Lengidroproekt”, dodając unikalny łóżkowe natomiast rura ssąca i usytuowanie jednostek w dwóch rzędach, projekt zyskał poziom modelu innowacji. W tym przypadku, długość tunelu tama została zwiększona o prawie połowę i wyniósł 730 metrów. Dziś stacja, która znajduje się w obszarze sejsmicznie niestabilnym, wyposażony w nowoczesne czujniki aktywności rejestracji wewnątrz skorupy ziemskiej. Oraz Międzynarodowej Komisji Kontroli w dziedzinie badań jądrowych i broni strategicznych (siedzibą w Austrii) w 2013 roku dał najwyższy projekt stacji ratingową jako seysmologobezopasnomu.

Najwyższy w Rosji

Jak już wspomniano, tamy arch HPP Chirkeyskaya w top 25 na najwyższym stojących na jedenastym miejscu w świecie. I to jest najwyższy w Rosji. Łukowate stacja zapora wyposażona w cztery promieniowe zespołów osiowych, które są przeznaczone do ciśnienia masy wody na 170 metrów.

wartość energetyczna

Chirkey HPP, który uderzył rozmiaru zdjęć i piękno, jedną ze stacji z branży Dagestan JSC „RusHydro”. Stacja jest najpotężniejszym na Północnym Kaukazie, jego mocy zainstalowanej 10,000 MW, a dla okresu jego pracy, opracował ponad 88 mld kWh energii elektrycznej. Najwyższy w kaskadzie małych HPPS w Dagestanie, jest to kontrola obciążenia całej południowej Rosji prądu siatki w szczytowej fazie. Stacja Chirkey – rodzajem „pierwszej pomocy” w sytuacjach awaryjnych oraz ewentualnej awarii elektrowni cieplnych. Jest w stanie zrekompensować utraty jego mocy w moc całego kraju.

Funkcja regulacji wody

W dół od HPS Chirkei nie ograniczają się do rodzajów wypływu wody. Przez regulację przepływu wody w rzece Sulak, to wpływa na wydajność stacji bazowych i wykonuje funkcję wody na rozległych obszarach w pobliżu stacji. Zbiornik utworzony przez zapory, jest cennym źródłem słodkiej wody dla potrzeb ludności, a także do użytku przemysłowego. Wyjątkowość tamy nie tylko rozpoznawane jako energetyce światowej, ale ekologów.

Budujemy świat

Przez 17 lat (1963-1980) największą możliwą prędkością, przy pomocy potencjału pracy z całego Związku Radzieckiego w korpusie zapory Chirkeyskaya HPP był położony ponad 1,5 miliona metrów sześciennych betonu. Nakładające rzeka przeprowadzono stosując nowatorską metodę eksplozji wzdłuż konturu z gładkiej chipie rockowej. ładować w sumie 37 ton materiału wybuchowego. Sejsmologicznych niestabilność i trzęsienie ziemi w 1970 roku, kiedy budowa zatrzymana na okres do sześciu miesięcy, również przyniósł wiele trudności. Ale w 1981 roku, pod warunkiem, że stacja pierwszy prąd przy pełnym obciążeniu.

Gidrostroevskie dynastia

Oaks stacji satelitarnej wieś powstała w 1960 roku dla budowniczych ze wszystkich republik byłego Związku Radzieckiego i jest przeznaczony dla populacji około 10 tysięcy osób. Zachowała swoją infrastrukturę i dziś – trzy przedszkola, jedna szkoła, dwa kina i Pałacu Kultury, kompleks szpitalny oraz basen kryty. Pod koniec prac budowlanych na zlecenie wodna oddział fabryki do produkcji wyrobów elektronicznych i fabryk odzieżowych. W stacji wsi żywo budowniczych dynastii – zbudowanych rodziców, dzieci i wnuki wykończenie budynku działa na energii wodnej. Nowoczesna wieś dębów – jest jednostką administracyjną powiatu Kazbek. Administracja wspiera rozwój wielonarodowych społeczeństwach kultury, sportu rozwija i wdraża metody samorządu. Przykładem jest udany połów, który sam w sobie stał się wizytówką tej okolicy.

Pstrąg, jesiotr i inne gatunki ryb

Nie wycieczka na Chirkeyskaya HPP jest kompletna bez wizyty na fermie pstrągów, zorganizowanego jako zależnej. Innowacyjne rozwiązanie samorządu lokalnego w zakresie organizacji hodowli pstrąga pod warunkiem nie tylko miejsca pracy dla mieszkańców, ale także świadczyć usługi ekologiczne. Roślinożerny pstrąg zamulivanie zapobiega urządzeń odwadniających. Gospodarstwo produkuje palczaków raisings w zbiorniku i rozprzestrzenia się w specjalnych basenach. Przemysłowa hodowla ryb jest trudne i czasochłonne, ale w tym przypadku jest przykładem racjonalnego i efektywnego wykorzystania dostępnych zasobów. Złoty pstrąg – kapryśny i kapryśny ryby, dla których tworzone są tu wszystkie warunki. I to bieżącej wody, a optymalna temperatura i specjalne kanały, co kupić w samej Moskwie. Pięć zbiorników gospodarstwo hodowli i jeszcze inne cenne gatunki ryb handlowych (jesiotr syberyjski hybrydy Bester i pstrąg tęczowy). To pierwsze doświadczenie z hodowli ryb w północnej części Dagestanu był udany i obiecujący. Plany dubkintsev wzrost produkcji i zwiększenie atrakcyjności turystycznej regionu.

Rozwój turystyki

Jak każdy zakładu energetycznego Chirkey GES – modalnej obiektu zwiększonego niebezpieczeństwa i wzmocnionej ochrony. Zwiedzanie jest możliwe tylko w zorganizowanej grupie. Ale nawet jeśli jesteś turystą na jednym kraju „gór”, powinien udać się do stacji i cieszyć się pięknem skały cyrku Sulak kanion i niewyobrażalny chłód górskich serpentyn. Ten wspaniały budynek w środku multi-tonowych skał koniecznie Strike Force ludzkiego myślenia i działania, oraz rozważenie roli ludzkości w życiu planety oraz wpływ naszych działań na jego bogactwa.