658 Shares 8139 views

Aksamitny kleszcza (zdjęcie). Jak usunąć czerwone kleszcze z balkonu?

Na całym świecie rozciąga się czerwona policzek, nazywana tak jasnym, czerwono pomarańczowym kolorem. Żyje w glebie, a także wśród roślin.


Opis

Te niezwykłe w ich barwieniu są naprawdę jasnymi reprezentantami rodziny aksamitnych kleszczy. Na zewnątrz są bardziej jak pająki, więc często mylą się z nimi.

Dorośli żyją w ziemi. Ich dość duże owalne czerwone ciało ma długość 1 do 2 mm i jest pokryte wieloma małymi włosami. Kończyny są siedmioma segmentowymi łapami, na których znajdują się 2 pazury. Jeśli istnieje jakieś niebezpieczeństwo, kleszcz naciska go pod siebie, a następnie, jeśli niebezpieczeństwo minie, kontynuuje podróż.

Velvet tick-reddish (ziemniaczany roztocz, jak to się nazywa) jest drapieżnikiem, czasem karmiącym roślinę. Ale głównym produktem dla dorosłych jest wiele owadów.

Te pajęczaki pochodzą z Indii, gdzie w okresie monsunu rozprzestrzeniły się w bardzo dużej ilości, dla których wśród miejscowej ludności nadano imię "roztocza deszczu".

Główne siedliska

Dzisiaj, czerwonawy roztocze żyje niemal we wszystkich zakątkach globu. Szczególnie dużo ich obserwuje się w tropikach i podzwrotnikach. Same stawonogi żyją w glebie, a larwy pasożytują na kręgowcach. W krajach o umiarkowanym klimacie może rozwinąć się tylko jedno pokolenie roztocza (na przykład w tropikach może wynosić do pięciu pokoleń). Cykl rozwoju jest ściśle sezonowy. Aby rozłożyć jaja, roztocze migrują do gleby na głębokość 10 cm.

Cykl rozwoju

W sezonie hodowlanym aksamitne czerwone roztocza kleją w glebie 30-50 jajek dziennie, które przez cały czas mają około 400 do 900 sztuk. Po moleniu embrionalnym, larwa zostaje uwolniona z jajka. Za tydzień będzie mogła karmić siebie. Na początku jedzenie dla niej to hemolima owadów i pajęczaków.

Potem, po przejściu przez następny etap uśpienia (pupa) larwa zmienia się w deutonymphus. Jest to ten sam drapieżnik, co dorosły czerwony kik. Największą liczbę obserwuje się w okresie od lipca do sierpnia.

Po pewnym czasie pojawia się inny etap odpoczynku, po którym pojawiają się osoby dorosłe.

Larwa

Paraliżują głównie larwy żółtych kleszczy na zwierzętach. Ich gospodarzami są najczęściej gryzonie, jeże, drapieżniki i niektóre zwierzęta domowe, takie jak owce, konie, kozy, itp. Czasami atakują osobę. Większość larw pasożytuje na skórze, rzadziej w jamie nosowej. Przywiązując się do organizmu gospodarza, rozkładają warstwę naskórka naskórka, zanurzają się w skórę, a przez kilka dni jedzą płyn śródmiąższowy, rzadziej – krew.

Atakuj larwy kleszcza czerwonawej ćmy bezpośrednio z powierzchni gleby lub roślin. Istnieje taki atak przez całą dobę (jeśli jest wystarczająca wilgotność), zatrzymując się krótko tylko w gorących godzinach.

Dieta może trwać od 2 do 7 dni. Dobrze karmione larwy opuszczają gospodarza, odpadając z gleby, gdzie kontynuują swój cykl rozwoju. Jedno zwierzę może mieć ich na sobie do 11 000 sztuk, z których codziennie kilkadziesiąt wypadków. Larwy zwiększają się w ciągu całego okresu karmienia o ponad 15 razy.

Używaj w medycynie ludowej

Hemolymph czerwonawego roztocza ma dość silne działanie grzybobójcze. W związku z tym znalazł szerokie zastosowanie w medycynie ludowej mieszkańców Indii. Stosuje się go do zapobiegania porażeniom, a także jako afrodyzjak: uważa się, że olej otrzymany z krwinek czerwonych zwiększa pożądanie seksualne. We współczesnej medycynie problem ten nadal znajduje się na etapie rozważań. Naukowcy uważają tylko te stawonogi za potencjalne źródło immunomodulatorów.

Jaki jest niebezpieczeństwo, że kleszcze są czerwone?

Zdjęcia tych stworzeń są całkiem fajne, a przyglądając się im, trudno jest nawet domyślać, jakie są roztocza niebezpieczeństwa dla tych, którzy są wybierani na jedzenie. Wśród wszystkich ich krewnych, są jedynymi, których larwy mają dość niebezpieczną chorobę – gorączka tsutsugamushi. Zakażenie to jest szczególnie rozpowszechnione w Japonii, Korei i Chinach. Kiedy osoba zarażona jest gorączka, pojawia się wysypka, a śledziona wzrasta. W zaawansowanych przypadkach może dojść do powaŜnych powikłań, co prowadzi do śmierci.

W Rosji małe ogniska zakażenia istnieją tylko w niektórych rejonach Dalekiego Wschodu. Większość roztocza czerwonych kleszczy jest nam znana jako czynnik przyczynowo-skutkowy zapalenia skóry. Atakując na osobę, może wywoływać taką chorobę jak gorączka rumianku. W miejscu ukąszenia kleszcza pojawia się najpierw mała czerwona plama, na której robi się ropnia, a za trzy dni – mało widoczna fiolka. To miejsce jest bardzo swędzenie, zwłaszcza w nocy. Po 5-8 dniach pęcherzyk ustępuje. Po tym, jak pozostaje ciemno pigmentowany punkt, który utrzymuje się przez dwa tygodnie. Nadal występuje ciężka świąd, co może prowadzić do powtarzającego się zakażenia.

Takie stawonogi jako czerwonawy roztocz są niebezpieczne przede wszystkim dla dzieci grających często na trawie, gdzie prawdopodobieństwo ataku pasożytów jest wystarczająco wysokie. Najczęściej to dzieje się na obszarach wiejskich, ale ostatnio w miastach coraz częściej dochodzi do ataków kleszczy na osobę.

W warunkach miejskich ulubionymi miejscami dla wody z czerwonej wody są ogrody publiczne, ogrody, zielone tereny. Jest kilkaset osób na 1 dm 2 .

Metody leczenia i profilaktyki ukąszeń

Każdego roku dość duża liczba ludzi cierpi z powodu gryzaków czerwonych roztocza. Ze względu na ich niewielki rozmiar trudno jest dostrzec na ciele, a larwy mogą się ukryć w miejscach, gdzie ubranie jest przytulne. Należy pamiętać, że kleszcze są nosicielami różnych chorób zakaźnych, w tym śmiertelnych. Dlatego ich ukąszenia nie mogą być ignorowane.

Rana powinna być czysta, myjąc rano i wieczorem wodą. W celu zmniejszenia świądu można używać leków antyseptycznych lub płynów kosmetycznych z wywarem glistnika i rumianku. Do przygotowania gotować 10 gramów mieszanki suszonych ziół w szklance wrzącej wody, pozwolić na infuzję przez dwie godziny, a następnie przefiltrować. Infuzję ziół można mieszać z kremem dla niemowląt i smarować powierzchnię rany rany do czterech razy dziennie.

Jak usunąć czerwonobrązowy kolor z balkonu

Zdarza się, że roztocza osadzają się w pobliżu ludzkiego mieszkania, na przednich ogrodach, a nawet na balkonach. Mogą być przewożone przez ptaki lub małe gryzonie. Aby nie narażać się na niebezpieczeństwo, ważne jest, aby w takich przypadkach wiedzieć, jak usunąć czerwone kleszcze z balkonu. Do ich niszczenia stosuje się preparaty chemiczne i środki specjalne (kurz, emulsja DDT, heksachloran). Do obróbki wymaga się 0,5 do 1 g substancji na metr kwadratowy.