164 Shares 2174 views

Kiedy pojęcie „pieniądze” i co one potrzebne

W czasach ludzi pierwotnych koncepcji „pieniędzy”, jak wszyscy wiemy, nie istnieje. Nawet definicja „własności prywatnej” był bardzo niejasne. Wiele skórek, spalony na patyku palika, kamiennym toporem. wartości domu prehistorycznego człowieka – żywność, schronienie i ogień – są oparte na społeczności.


Skąd przyszedł wszystko

Wraz z rozwojem zmian człowieka i jego zdolności do wpływania na świat wokół nas. On stworzył inne części garderoby bogactwo i obuwie, wyposażenie Myślistwo i wędkarstwo, naczynia i inne. Wraz z pojawieniem się wyraźnych granic „kopalni – nie moje”, jak widać, i nie było barter. Lubię cię – mówiłem. Wartość rzeczy było warunkowe i względne i zależy od wielu czynników. Świeże mięso zostało wycenione więcej polezhalogo ale szarpnął się jeszcze bardziej, ponieważ jego trwałości był znacznie dłuższy niż świeże. Im większy pojawia się obiekt, tym częściej powstała potrzeba w pewnym punktem odniesienia, jako wartość rzeczy.

pieniądze, naturalne

Oczywiście, nasi przodkowie nie od razu przyjść do banknotów z pięciu stopni ochrony. Pierwszy „pieniądze” były jednymi z elementów, które mogłyby zostać wykorzystane bezpośrednio w domu. Na przykład, to jest wspólne „waluta” w wielu regionach była sól – to produkt, który z pewnością jest użyteczne. Może to również obejmować kakao, kawę, herbatę, płytki … Rice jako pieniądz używany w Chinach i na Islandii – suszone ryby. Jednak w niektórych krajach pojęcie „pieniądze” zostaje przedłużony do pięknych muszli i kamieni z otworem w środku.

Metal był związek przejściowy między naturalnym systemów monetarnych i pieniędzy. Miedź i żelazo – pierwszy metal, który opanował ludzkiego, jest szeroko stosowany w codziennym życiu, a jest wartością samą w sobie. żelazny pręt, który został przygotowany na stos skór zwierzęcych, możliwe było nawiązanie siekierę, pług lub miecz.

Ale jak do produkcji tych metali ich wartość zaczęła spadać, a potrzebowałem czegoś, co miało większą wartość w niższej wadze i rozmiarze. Uniwersalny środek stały dwa metale – srebro i złoto. Pomimo faktu, że żelazo i brąz były bardziej praktyczne, ludzie byli zafascynowani pięknem i trwałością metali szlachetnych. Drugim powodem, dla ich szerokiego wykorzystania stali w tym samym czasie ich wszechobecność i „ziem rzadkich”. Powszechnie wiadomo, że im bardziej coś jest trudno dostępne, tym bardziej, że jest doceniana. Dzięki przejęciu złota i srebra, ich „prawowite miejsce” koncepcji i funkcji pieniądza ostatecznie uformowane.

system monetarny

Jak złożoność wymiany towarów i powstaniem agencji rządowych, które je regulują, nie było potrzeba stworzenia jednolitego systemu, którego podstawą były, w rzeczywistości sami, jednostki monetarne – monety. Większość z nich były tarcze metalowe złota, srebra i miedzi, chociaż czasami są pieniądze szlachetnych, półszlachetnych i zwykłych kamieni.

Najstarsze monety były w rzeczywistości, po prostu metalowa płyta z „pieczęcią”, który zaświadcza, że posiada pewną ilość złota, srebra lub miedzi (używany żelaza i innych metali, ale znacznie mniej). monety Kolejno zostały poprawione, nabyta wartość i przekształcony systemu pieniężnego. Właściwie, pojęcie „pieniądze” dla wielu z nas i jest związany bardziej z systemu finansowego i monetarnego organizacji, jakich konkretnych rachunków.

Wraz ze wzrostem złożoności towarowo-pieniężnych płatniczego monet coraz bardziej zróżnicowane – w jednym systemie może istnieć więcej niż tuzin różnych wyznań. Waga, rozmiar, zawartość metalu w każdy regulowany. Jak widać, pojęcie i rodzaje pieniądza staje się coraz bardziej skomplikowane i poprawiła.

gotówki i nie bardzo

Będziemy zakładać, że przelew jest naszym dziełem, wiek komputer, gdy większość transakcji finansowych nastąpić bez fizycznego przemieszczania się podaży pieniądza. W rzeczywistości, pierwsze banki, a zatem i wpływy banku, pojawił się w starożytnym Babilonie, zatem pojęcie płatności gotówkowych i bezgotówkowych są prawie tak stare jak sama jakość.

banknot

Kolejnym kamieniem milowym w historii rozwoju systemów pieniężnych i walutowych było pojawienie banknotów. Pojawiły się one w Chinach w X wieku, ale w wielkim świecie dystrybucyjnej nie otrzymują, ponieważ papier był w tej chwili zbyt drogie i skomplikowane w produkcji. Jego triumfalny marsz wokół pieniędzy świat papieru rozpoczęła się w XV wieku wraz z wynalezieniem prasy drukarskiej Gutenberga. Ponieważ papier pieniądze zaczął szybko wypierać metalowe monety – były tańsze, bardziej praktyczne i łatwiejsze.

Początkowo wartość każdego papieru banknotów zostało wyraźnie zapisane w metalu szlachetnego – dla każdego zauważyć można uzyskać pewną ilość złota lub srebra. W przyszłości, jak inflacja, a co najważniejsze, narodziny systemu bankowego, z pojęciem kredytu, „koszt” wszystkich banknotów spadła aż ostatecznie został odłączony od metali szlachetnych. Pojęcie „pieniądze” z materiału coś i namacalny stało się niemal abstrakcją, czymś w rodzaju funkcji matematycznej.

Dziś główną miarą wartości jest tzw walutą rezerwową – uznanym, najczęściej używane w transakcjach międzynarodowych. Pierwsza taka wymiana była funt brytyjski, a po roku 1944 – do dolara.