519 Shares 2042 views

Gellan: zastosowanie, korzyści i szkód

Co to jest guma gellan? Dlaczego jest to konieczne? Na te i inne pytania odpowiemy w tym artykule. Ta substancja (dodatek do żywności E 418) został stworzony jako tańszy substytut gumy roślinnego. W procesie stosowania dziwne cechy zostały odkryte, otwiera kolejne możliwości technologicznych, zwłaszcza dla producentów słodyczy i napojów bezalkoholowych.

rodzaj substancji

Gellan – podstawowa nazwa suplementacja żywieniowa ustalona GOST 33310-2015. Nazwa międzyetniczną – Guma gellan. W ramach postanowień chińskim producentem dodatku do żywności może być często określany jako „guma grzybowym.”

Wiadomym jest, że dodatek E 418 jest bardzo zagęszczacz i środek żelujący. To jest struktura chemiczna kwalifikuje jako biopolimerów. Produkt wytwarza się w dwóch postaciach, wpływających na parametry otrzymanej masy:

 • nizkoatsillirovannaya gumy (LA) w żel za pomocą kruchego gęstej struktury;
 • vysokoatsillirovannaya gumę gellan (HA) tworzy elastyczną żel o miękką teksturę, zawiera acylowe (fragmenty kwasów organicznych) jest więcej środek zagęszczający.

Sposób wytwarzania dwóch rodzajów może mieszać ze sobą i z innymi substancjami hydrokoloidu w celu uzyskania żądanej tekstury produktu.

odbiór

Guma gellan jest wynikiem specyficznego metabolizmu bakterii Sphingomonas elodea. Mikroorganizmy hoduje się węgiel zawierający azotu podłoże (w większości przypadków uzyskuje się złomu w produkcji cukru) wzbogaconej nieorganicznego i organicznego fosforu. W związku z bulionu fermentacyjnego otrzymano lepki. Z niego za pomocą gumy ekstraktu pasteryzacja w swojej naturalnej formy. Jeśli chcesz uzyskać nizkoatsillirovannuyu gumę, grupy acylowe wyeliminować alkalicznych. Domieszka E 418, w zależności od konfiguracji, odnoszą się do produktów półsyntetycznych lub naturalnych.

właściwości

Mimo to, guma gellan – co to jest? Materiał ma kolor biały (odcień żółtawy dozwolone), wykonane w postaci proszku i bez zapachu i bez smaku. W swoim składzie ma monomerami glukozy, kwas glukuronowy.

Ten suplement diety całkowicie rozpuszczalny w gorącej i zimnej wodzie, rozpuszcza się w cieczy organicznej, jej gęstość nie jest ustalona. Jest termostabilny i odporne na zmiany poziomu pH. Zawartość substancji podstawowych – nie mniej niż 85%.

uszczelka

Dodatek do żywności E 418, jest przenoszona w wielowarstwowych torby papierowe i bębny Rąbek polimerowym wewnętrzną podszewką. Typowa objętość – 25 kg. Należy przechowywać z dala od źródeł ciepła, w suchym miejscu.

aplikacja

Jaki jest pożytek z gellan? Wiadomym jest, że przemysł spożywczy jest podstawowym żelujący konsument E 418. Wyjątkowość tego suplementu diety jest zdolność do tworzenia struktur zarówno kruche i sprężyste. Przy niskim stężeniu (0,5%), tworzy substancję galaretek odpornych, co pozytywnie wpływa na racjonalizację produkcji i zmniejszenie kosztów cenę gotowego produktu.

Gellan minusem jest jego tendencja do synerezy. Dlatego dodatek E 418, są zazwyczaj używane w połączeniu z innymi materiałami koloidalnych. Domieszka posiada szeroką gamę przydatnych właściwościach technologicznych, oferują ogromne możliwości dla producentów dostaw żywności:

 • Większość pseudoplastyczność. To prowadzi do wytwarzania mlecznych i soków napojów, jogurt, oraz z różnymi wypełnieniami (zboża, jagody). Dodatek zapisuje zawiesinę w stanie spoczynku ma lepką konsystencję, a przez wytrząsanie ciecz staje się płynna.
 • Termostabilność jest stosowany w kompozycji nadzienia do lodów elementów (ciastka, naleśniki). Podczas ogrzewania w kuchence mikrofalowej i wypełniacza wiatru nie ulega stopieniu.
 • Odporności na zamrażanie i rozmrażanie: gellan składa popsicle i lodowych deserów.
 • Skill z małą dawką tworzenie silnych, żele prawie liściastych. Producenci wyrobów cukierniczych używany do stosowania na pionowej powierzchni (strona).
 • Zapisywanie soczystość, wygląd, zapach i smak produktu. Dodano do żelujący pikantnym nadzieniem dla ryb, warzyw, dań mięsnych. W produkcji gum do, pianki typu marshmallows, galaretki Stosowanie dodatków E 418 zwiększa efekt żelatyna i identycznych środków pozwala na przechowywanie produktów w temperaturze pokojowej, to skraca czas żelowania.

Nawiasem mówiąc, na podstawie gellanie wymyślił genialny nowość: przezroczysty żel jak napój z kawałkami owoców, jakby unoszący się w powietrzu.

Obiecującym kierunku przyłożenia E Substancja 418 jest powleczona powierzchnia produktu. roztwór substancji na zimno lub na gorąco jest rozpylany w celu wytworzenia folii lub specjalną powłokę (Panierka) na półfabrykat ryby, drób, warzywa, wyroby cukiernicze. Następuje przez prażenie w procesie sprzyja powstawaniu ostry i ogranicza wchłanianie oleju.

Pierwszy zagęstnik E 418 stosowany w japońskich producentów przepisie 1988 roku. Dzisiaj, to jest dozwolone w Rosji, USA, Kanadzie, krajach Unii Europejskiej i EWEA, Australii i krajach azjatyckich. Nie ustalono dzienna dopuszczalna wartość.

Drugi najwyższy jest stosowanie dodatków medycyny. Gellan jest stosowany do wytwarzania kropli do oczu, kapsułki leczniczych o stałej i miękką powłokę. Substancja jest zawarte w Farmakopei Ameryki (USP / NF).

Dodatek jest również stosowany w innowacyjnych badaniach medycznych. Grupa naukowców z Australii i Stanów Zjednoczonych pod kontrolą profesora Gordona Wallace stosując zagęstnik oparty biochernil i żywych komórek wybity 3D-strukturę mózgu. Przy pomocy tego odkrycia hodowano komórki nerwowe, podobne do chwili obecnej. Gellan w tej materii jest składnikiem odżywczym, który stymuluje wzrost komórek.

Z tego eksperymentu, naukowcy chcieli zrozumieć skomplikowany charakter choroby neurodegeneracyjne (np choroba Parkinsona, choroba Alzheimera), aby znaleźć sposoby leczenia i zapobiegania. Domieszka E 418 jako zagęszczacz, osłaniając zapach produktu, zaczęli używać przemysłu kosmetycznego. Gellan zawarte w kremach do pielęgnacji skóry, pasty do zębów.

Korzyści i szkody

Bardziej interesujące niż guma gellan? Wykorzystanie i uszkodzenie dodatków są znane niewielu. Odnosi się do materiałów, substancji balastowych, które nie są zdolne wchłonięte ściany układu pokarmowego. Możemy powiedzieć z przekonaniem, że produkt jest bezpieczny. Źródłem elementów biologicznych dodatku nie jest, ale są korzyści z organizmu.

Gellan, znaleźć się w żołądku zaczyna pracować jak tkanki:

 • Normalizuje drożności jelit, skutecznie zwalcza zaparcia;
 • Oczyszcza przewód pokarmowy toksynami osadzonych na ścianach;
 • Spowalnia absorpcję cukru, co przyczynia się do zmniejszenia jego poziomu we krwi;
 • do pewnego stopnia, ponieważ pomaga pozbyć się nadwagi.

Więc teraz wiesz, że guma gellan nie powoduje szkody dla organizmu jako przeciwwskazania do stosowania tej substancji nie są ujawniane. Ten suplement jest stopniowo coraz bardziej popularne w ciągu ostatnich kilku lat stosowanie długotrwałego środek żelujący i zagęszczający przemysłu spożywczego wzrosła czterokrotnie. Substancję można znaleźć w produktach marki Alpro, Danone, Mentos.