667 Shares 5276 views

Jaki jest scyntygrafia kości szkieletu?

Scyntygrafia kości szkieletu – sposób funkcjonalny do diagnozowania choroby kości. Zasada działania tego sposobu polega na nierównej absorpcji normalnych i nieprawidłową tkankę kości radioaktywnych leku. Ten lek jest podawany w dawce, która nie ma toksycznego działania na organizm, ale jest to tak zwane „znacznik” do tkanki patologicznej.


Istnieje wiele rodzajów preparatów badanych, które są przeznaczone do badania niektórych systemach ustrojowych. najlepiej jest użyć kości szkieletu z 99mTc bifosfanaty na ścianach. W tym preparacie maksymalna zdolność przenikania do tkanki kostnej.

W wyniku scyntygrafii diagnostycznej szkielet otrzymany obraz dwuwymiarowy – to dosyć wykryć nieprawidłowości strukturalnych i procesów patologicznych.

Scyntygrafia kośćca mogą być dziennik w następujących sytuacjach:

– onkologiczna patologia z możliwością przerzutów,

– bezpośrednie procesy nowotworowe w kościach,

– złamania

– jako obserwację dynamiki leczenia.

Scyntygrafii szkielet prowadzi się w specjalnych kamer gamma. Struktura tego miejsca jest to, że jest w stanie nie tylko uchwycić najdrobniejsze fotony, ale również w celu zwiększenia ich wytrzymałości kilka razy. Otrzymaną substancję stałą tworzy lampy światła, które są przechwytywane spektrometrii specjalnego urządzenia. W ten sposób możliwe jest określenie rozkładu znakowanego leku w całym regionie szkieletu.

Radiofarmaceutykiem jest podawany trzy godziny przed wyznaczonym badania. To było w tym czasie substancja ma czas, aby rozprzestrzeniać się za pośrednictwem krwiobiegu absolutnie wszystkie kości szkieletu. Następnie przejść bezpośrednio do diagnozy, która nie trwa dłużej niż godzinę. W rezultacie można oszacować niemal natychmiast po zabiegu – to jest bardzo wygodne zarówno dla pacjenta, jak i lekarza.

Scyntygrafia kości szkielet w tym momencie – jeden z najbardziej popularnych i poszukiwanych diagnostyki patologii kości. Zaletami tego badania:

– mała ilość czasu i pieniędzy na procedury;

– bardzo pouczające (pozwala zobaczyć oznaki choroby nowotworowej w kości na kilka miesięcy przed ich wizualizacją na RTG);

– bezbolesny dla pacjenta i absolutnego bezpieczeństwa.

Należy zauważyć, że scyntygrafia kości powstał w Stanach Zjednoczonych w ciągu poprzedniego roku do 17 milionów. Ponownie, które mogły zostać zapisane, ponad 10 milionów dolarów. życia. Wszakże w walce z rakiem jest najważniejsze – wczesna diagnoza.

W krajach zachodnich, scyntygrafia kości – nie jest to coś nowego i dziwnego, jest to raczej normalne metody diagnostyki, które są przeprowadzane w niemal każdej klinice. W krajach słabiej rozwiniętych, badanie to jest uważane za luksus i odbywa się tylko w dużych ośrodkach medycznych. Sprzęt również pozostawia wiele do życzenia – jest często przestarzałe kamery gamma.

Należy rozumieć, że scyntygrafii może być stosowany nie tylko do diagnozowania chorób kości. To znalazła szerokie zastosowanie w kardiologii, w celu wykrycia choroby serca. Zawał scyntygrafię wykonano z kilkoma innymi lekami, ale zasada jest taka sama metoda.

„Nadtechnecjanu” – oznaczenie konkretnego leku do diagnozy chorób tarczycy za pomocą kamery gamma.

Ponadto, istnieją różne preparaty promieniotwórcze, tropizm do tkanek płuc i kłębuszków nerek. To sprawia, że możliwe do diagnozowania patologii tych systemów na początkowych etapach.

W ogóle, scyntygrafii – uniwersalnego sposobu diagnozowania wielu schorzeń narządów wewnętrznych oraz, najprawdopodobniej, w przyszłości będzie bardziej powszechne we wszystkich krajach.