362 Shares 6740 views

BPH – co to jest? Łagodny rozrost stercza

Niestety, wielu ludzi z dojrzałym wieku mają do czynienia z takim nieprzyjemnym problem jak BPH. Co to jest? Co powoduje taką chorobę? O ile może to być niebezpieczne? Jakie zabiegi są dostępne? Informacja ta jest zainteresowana wiele silniejszej płci. Po tym wszystkim, tym szybciej choroba jest zdiagnozowana, tym łatwiej się go pozbyć, aby uniknąć niebezpiecznych i nieprzyjemnych konsekwencji.


Co to jest BPH?

Według statystyk, około 50% mężczyzn w wieku powyżej pięćdziesięciu lat borykają się z chorobą o nazwie BPH. Co to jest? Mogę jakoś zapobiec lub spowolnić postęp choroby? Zagadnienia te są niezwykle ważne i bolesne dla mężczyzn. Wszakże w rzeczywistości, wielu pacjentów milczą o swoich problemach, dopóki choroba nie przechodzi w bardziej poważnej formie.

Jeśli jesteś zainteresowany tym, co gruczolaka, na początek należy stwierdzić, że nazwa jest nieco nieaktualne. We współczesnej medycynie coraz częściej wykorzystują termin „łagodny rozrost stercza” odnosi się do choroby. Proces rozwoju choroby zaczyna się od powstania w tkankach gruczołu krokowego małych guzków (czasami to tylko kilka), który stopniowo (czasem dość szybko) wzrasta. Poprzez zmianę rozmiaru, prostata zaczyna ściskać kanał moczu, uniemożliwiając normalny przepływ moczu – zjawisko to jest nie tylko nieprzyjemne, ale również bardzo niebezpieczne, jak wpływ na cały układ wydalniczy. W rzeczywistości, jest rozrost guza (porośnięte) gruczoł okołocewkowych.

Nawiasem mówiąc, gruczolaka – łagodnego guza, który pomimo możliwości szybkiego wzrostu, nie daje przerzutów w innych narządach. Tak więc choroba z właściwym podejściem idealnie podatne na terapię. Najważniejsze tutaj – dostrzegać znaki ostrzegawcze, i szukać pomocy u specjalisty.

Głównymi przyczynami choroby

Natychmiast warto zauważyć, że naukowcy są nadal studiuje mechanizm rozwoju i przyczyny tej choroby. Jedno jest pewne: wygląd gruczolaków jest związany ze zmianami związanymi z wiekiem w organizmie. Na przykład, młodzi ludzie są diagnozowane gruczolak jest niezwykle rzadkie. Ale po 70 latach, około 75% mężczyzn cierpi z jednego lub innym stadium choroby.

Rozrost związane ze zmianami hormonalnymi, wahań poziomu hormonów płciowych, które nieuchronnie występują podczas starzenia. Na korzyść tej teorii świadczy fakt, że wśród wykastrowane lub wykastrowanych samców przypadkach przerostu nie zostały zarejestrowane.

Istnieją inne, pośrednie czynniki, które mogą spowodować chorobę zwaną BPH. Jakie są te powody? Przede wszystkim, lekarze mówią, że wszelkie zmiany w stylu życia i złych nawyków (palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i narkomanii) zwiększają ryzyko rozrostu. Czynniki ryzyka obejmują również niewłaściwe odżywianie, stres, stały ciężki stres psycho-emocjonalne, negatywny wpływ środowiska zewnętrznego. Oczywiście, same te czynniki wywołują pojawienie gruczolaków nie może. Niemniej jednak, w jakiś sposób wpływa na układ hormonalny, wpływają na poziom hormonów, co w konsekwencji może powodować lub przyspieszać wzrost istniejących gruczolaków.

Istnieją spekulacje, że zachodzi tu pewne genetyczne. Niestety, dokładne potwierdzenie tej hipotezy nie jest tak trudne do określenia, czy przerost jest związane z dziedziczną lub występuje ze starzeniem się.

Jakie są objawy choroby towarzyszy?

Pomimo faktu, że gruczolak – łagodny nowotwór, choroby mogą być różne. Na przykład, niektórzy ludzie rozrost może rozwinąć się powoli, nie pozwalając sobie znany 20-30 lat. U innych pacjentów, a wręcz przeciwnie, miał nowotwór rośnie do krytycznej wielkości do 1-3 lat. Dlatego każdy człowiek powinien być uważnie obserwowany pod kątem ewentualnych zmian w zdrowiu.

Oczywiście, istnieją pewne objawy, które charakteryzują gruczolaka prostaty. Jakie są te znaki? W większości przypadków taka choroba towarzyszy rosnące problemy z oddawaniem moczu i zaburzeń seksualnych.

W początkowych etapach rozrost można wymienić zmniejszenie strumienia moczu. W przyszłości istnieje tak zwane „puste” pragnienia, kiedy człowiek ma chęć oddania moczu, ale nic nie wychodzi. W miarę postępu choroby pacjent zaczyna się budzić w nocy (czasami nawet do 4 razy), aby opróżnić pęcherz. W przyszłości, ludzie zaczynają dostrzegać, że trzeba opróżnić obciążenie używać mięśni brzucha.

Często na tle rozrost zaobserwowano wycieku moczu, gdy pęcherz nie całkowicie pusty, a resztki moczu biernie śledzić, pozostawiając plamy na bieliźnie.

Warto zauważyć, że często gruczolak jest związany z przewlekłym zapaleniem gruczołu krokowego (zapalenie tkanki gruczołu krokowego). W takich przypadkach, wraz z innymi objawami są również zaniepokojeni ból przy oddawaniu moczu, aw okresach zaostrzenia – osłabienie, gorączka. Jeśli zauważysz takie objawy to lepiej skonsultować się ze specjalistą i poddania diagnozy.

Możliwe powikłania gruczolaka

Oczywiście, w przypadku braku takiego leczenia chorób prostaty może powodować komplikacje i bardzo niebezpieczne. Wielu mężczyzn zgłosić obecność krwi w moczu. Występowanie takich objawów związanych ze zmianami w żyłach szyi pęcherza moczowego, jak również wzrost ciśnienia krwi w naczyniach miednicy.

Silny wzrost lub obrzęk prostaty może doprowadzić do całkowitego pokrywania dróg kanał i wyglądu ostrego zatrzymania moczu. Taki stan jest bardzo niebezpieczne, ponieważ może on doprowadzić do uszkodzenia pęcherza i nieprawidłowe nerek. Ponadto, jest to bardzo bolesne.

Do najczęstszych powikłań należą gruczolak i chorób zapalnych. Nawiasem mówiąc, stan zapalny nie może rozwijać się tylko w tkankach gruczołu krokowego (prostaty), ale również wpływać na dowolną część układu wydalniczego. Pacjenci często cierpią na zapalenie cewki moczowej, ból pęcherza moczowego, odmiedniczkowe zapalenie nerek, zapalenie najądrzy i t. D. Nawiasem mówiąc, przewlekłe zapalenie nerek, w przypadku braku odpowiedniego leczenia może prowadzić do niewydolności nerek.

Nowoczesne metody diagnozowania

Aby rozpocząć, lekarz będzie starał się zebrać pełną historię medyczną, przeprowadzić badania, poprosić o objawach występujących. Później, co do zasady, powinny być cyfrowe badanie gruczołu krokowego, który jest zdecydowanie najbardziej prosty i przystępny sposób diagnozy. Po masażu gruczołu krokowego u próbki do analizy laboratoryjnej brane wydzieliny gruczołu.

Poza tym konieczne jest wymaz z cewki moczowej, który pomaga ustalić obecność zakażenia. Jeśli podejrzewasz, że gruczolak lub jakiekolwiek inne choroby przenoszone USG gruczołu krokowego, który pomaga określić dokładną wielkość prostaty, obecność kamieni, a także w celu ustalenia, czy istnieje stagnacja.

W celu dokładnej Diagnozy jest ważna i Uroflowmetria – pełne badania, co przyczynia się do określenia prędkości strumienia moczu, jak również opróżnianie pęcherza i inne ważne czynniki.

Ważnym elementem diagnostyki PSA dla gruczolaka prostaty. Badanie to pozwala na identyfikację w specyficznych antygenów gruczołu krokowego krwionośnych, które są nazywane a Onkomarkerzy rodzaju. Analiza ta pozwala wykryć obecność procesu złośliwego. Nawiasem mówiąc, mężczyźni w wieku 50 lat i starszych, zaleca się od czasu do czasu, aby podjąć tę analizę jako środek zapobiegawczy.

Jak leczyć gruczolaka? Główne rodzaje terapii

Obecnie istnieje kilka sposobów leczenia takich chorób. Nawiasem mówiąc, proces diagnoza jest konieczne nie tylko w celu wykrycia problemu, ale również w celu określenia najbardziej odpowiedniej terapii dla choroby „BPH”. Metody leczenia mogą być konserwatywne lub chirurgiczne.

We wczesnych etapach procesu chorobowego może być zatrzymany lub spowolniony za pomocą leków. Ale znowu, leczenie zachowawcze będzie odłożyć operację tylko na kilka lat (lub lat), ale nie można całkowicie wyeliminować guz pojawił się już.

Jest to najbardziej skuteczne leczenie operacyjne gruczolaka, ponieważ pomaga szybko rozwiązać wszelkie problemy. Co więcej, wielu ludzi szuka pomocy jest już w stadium choroby, gdy leczenie zachowawcze nie ma sensu.

lek

Ponownie, należy stwierdzić, że lek pomaga tylko we wczesnych stadiach. Oczywiście, różne leki są stosowane w każdej terapii, ale coraz częściej – w połączeniu z zabiegiem.

Przede wszystkim, którzy przyjmują inhibitory 5-alfa-reduktazy inhibitorem (na przykład „Proscar”) i alfa-blokery (sprzyjające za „Okas” leki „OMNIC”). Korzystnie na stan układu gruczołów prostaty i hormonalnego wpływa pobudzające odporności (na przykład „A” i „reoferon Pyrogenalum”). W obecności zapalenia lub penetrację infekcji jest wymagane środki przeciwbakteryjne odbioru, na przykład, grupy antybiotyków gentamycyny lub cefalosporyny.

Pacjenci również przepisać leki, które usprawniają procesy ukrwienie prostaty i wyeliminowania stagnacji. Najbardziej popularny jest zdecydowanie lek „Trental”.

Wraz z przyjmowaniem leków pacjentom i zalecić odpowiednią dietę, aktywny tryb życia, konkretne ćwiczenia (kompleks Kegel dla mężczyzn).

zabiegi endoskopowe

Niestety, w niektórych przypadkach, bez interwencji chirurgicznej jest niemożliwe do zrobienia. Leczenie BPH przedstawiono w następujących przypadkach:

  • ostre zatrzymanie moczu ;
  • niewydolność nerek, które miały na tle gruczolaki;
  • obecność kamieni pęcherza;
  • Duża uchyłki pęcherza;
  • Stała obecność krwi w moczu;
  • nawrotu infekcji układu wydzielniczych.

Tylko lekarz decyduje, jakiego rodzaju działania będą prowadzone. W obecności od AUR pierwszego cystostomia przeprowadza się, w którym lekarz operacyjnie tworzy zewnętrzną przetoki przeponę z otworem w obszarze łonowym. Wielu pacjentów oprzeć takiej ingerencji. Niemniej jednak jest to konieczne, jak przed usunięciem prostaty lub wykonując inne manipulacje są niezwykle ważne, aby przywrócić prawidłowy przepływ moczu i spędzić profilaktyki chorób zakaźnych. Nawiasem mówiąc, jest to udowodnione, że powikłania pooperacyjne u pacjentów, którzy przeszli cystostomia występują znacznie rzadziej.

Do tej pory istnieje wiele minimalnie inwazyjne procedury i operacje endoskopowe, które są prowadzone przez układ moczowy, nie pozostawiając żadnych poważnych obrażeń i blizny. Na przykład, niektórzy pacjenci są umieszczane tak zwanych stentów cewki moczowej, które zapobiegają zwężeniu jego światła. Normalizuje przepływ moczu, ale, niestety, nie zatrzymuje proces wzrostu prostaty. Nawiasem mówiąc, te stenty muszą być często zmieniane.

Co zatem jest w stanie usunąć gruczolaka prostaty? Operacja przezcewkowej resekcji jest dziś uważane za złoty standard. Lekarz za pomocą instrumentów endoskopowych usuwa część prostaty przez cewkę moczową. Dodatkowo, możliwe jest cięcie przezcewkowe w którym prostata nie jest usuwany, ale po prostu jest cięty w celu usunięcia nacisku z moczu kanału.

Dość nowa procedura jest uważany chirurgii laserowej gruczolaka prostaty. Cena jest trochę wyższa, ale taka metoda ma kilka ważnych zalet. W szczególności, ablacja laserowa jest znacznie szybsza, mniej często towarzyszą powikłania i minimalizuje ryzyko zakażenia tkanek.

W obecności małych nowotworów przezcewkową terapii mikrofalowa może być przeprowadzone. W trakcie zabiegu, lekarz wkłada specjalne narzędzie poprzez dróg kanału, po czym niszczenie tkanki gruczołu krokowego przez ciepło pochodzące z elektrodami. Technika ta jest również bardzo popularne i praktycznie nieszkodliwe, ale, niestety, nie jest dla każdego.

Powodzenie zabiegu zależy w równym stopniu od fizjologicznych cech pacjenta i stopnia zaawansowania choroby, a lekarza kwalifikacji. Według statystyk, około 25% pacjentów odnotowano obecność tych samych objawów (wyciek moczu, zaburzenia oddawania moczu, nietrzymanie noc) nawet po resekcji.

Gruczolaka prostaty: chirurgia

W wielu przypadkach rozwiązać problem prostaty jest możliwe za pomocą technik minimalnie inwazyjnych. Jednak w niektórych przypadkach, pacjenci wykazywali tzw radykalnej prostatektomii. Zabieg ten wykonuje się najczęściej w obecności nowotworu złośliwego. Gruczolak jest przepisany tylko w przypadkach, gdy inne metody nie działają, lub z jakiegoś powodu nie mogą być stosowane.

Prostatektomii radykalnej obejmuje całkowite usunięcie gruczołu krokowego, a czasami w pobliżu tkanki. Procedura wymaga bezpośredniego nacięcia brzucha lub w obszarze krocza. Naturalnie, ta operacja jest bardziej niebezpieczne pod względem powikłań. Na przykład, podczas usuwania jest bardzo łatwo złapać nerwy prowadzące do penisa, która jest obarczona naruszenia potencji. Ponadto, ryzyko wystąpienia chorób zakaźnych.

zapobieganie chorobom

Niestety, te choroby prostaty jest bardzo powszechne. Dlatego wielu ludzi interesuje się pytania o to, czy możliwe jest jakiś sposób, aby chronić się przed chorobą, albo przynajmniej zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań.

Zapobieganie BPH – zdrowy tryb życia. W szczególności, mężczyźni w wieku dorosłym (i nie tylko) powinien być bardziej uważnie śledzić diety. Na przykład, dieta musi być obecne, świeże owoce i warzywa, ale ilość białka zwierzęcego z życia powinna być zmniejszona. Poważne nadużycie i pikantne jedzenie często prowadzi do zaparć, który stymuluje wzrost procesie nowotworowym. Negatywny wpływ na zdrowie i smażonych potraw. Ponadto, eksperci zalecają, aby unikać produktów alkoholu i kofeiny (kawa, czekolada, cola, energia). Co najmniej 1-2 razy w roku powinny kompleksy multiwitaminowe, co nie zawsze jest możliwe, aby uzyskać wszystkie niezbędne składniki odżywcze z pożywienia.

Bardzo ważnym elementem profilaktyki jest aktywność fizyczna. Nie powinniśmy zapominać o możliwie ładowania dostęp do siłowni. Można użyć dowolnego realną ćwiczenia, nawet jeśli to tylko pieszo. brak aktywności fizycznej – czynnikiem, który negatywnie wpływa na pracę organizmu, a tym samym tle hormonalnym mogą stymulować rozwój choroby.