659 Shares 3657 views

Pilastry – co to jest?

Kiedyś, wiele lat temu, gzymsy, pilastry i zworniki są integralną częścią niemal wszystkich budynków kulturalnych. Jednak w ostatnich latach, style architektoniczne znacznie zmienił swój kierunek. Ale jak wiesz, w końcu wrócił do mody. I tak się stało. W tej chwili, pilastry – są jednym z najbardziej reprezentacyjnych i piękne dekoracje w projektowaniu elewacji budynków. Co to jest prawda? Spójrzmy prawdzie w oczy.


Wróćmy do podstaw

Pilastr – pionowy występ ściany budynku, co często ma własnych oraz co warunkowo przedstawia kolumnę, która rozciąga się od dolnej do górnej części budynku. Ostrza pilastrów różnią się tylko obecnością pionowy występ zawierający zazwyczaj kształt płaski. I te konstrukcje architektoniczne (łopatki) nie ma ani podstaw, ani stolice.

Pilastry w projektowaniu wnętrz i na zewnątrz budynków pojawiły się od czasów starożytnej Grecji, a następnie zaczęły być powszechnie stosowane w niemal wszystkich krajach europejskich. I nawet w dobie postępu technologicznego wraz z hi-tech to klasyczny zachowuje swoją pozycję lidera. Jednak był czas, kiedy popularność pilastrami spadł znów ożył na budynkach tylko podczas wczesnego renesansu. I przyniósł je z powrotem w modzie przez Leon Battista Alberti – jeden z najwybitniejszych teoretyków sztuki renesansowej.

kształt

Zgodnie z projektem, pilastry narożne mogą mieć bardzo różne kształty. To może być płaska i prostokątna filar bez zagęszczania i dół. Warto również zauważyć, że pilastry – jest to jeden z niewielu projekcji architektonicznych, które mają długość nieokreślony. mogą rozciągać się na całej wysokości budynku, czy jest to budynek jednopiętrowy lub budynek wielokondygnacyjny.

orientacja funkcjonalna

Główną funkcją wykonywaną przez pilaster – dekoracyjną, jak żadne istotne zmiany w części technicznej nie przynosi.

aplikacje

Warto zauważyć, że pilastry może mieć wiele wersji form i struktur, zatem stosować w wielu różnych budynków i lokali. To może być dekoracji architektonicznej elewacji między piętrami pewnej linii podziału z pięknymi wzorami. Ponadto, pilastry można zaobserwować w wielu starych domach od drzwi wejściowych (szczególnie na bokach). Doskonale uzupełniają i wypełnić wnętrze budynku są w narożnikach, czyniąc ścianach bardziej obszerną krawędzi.