520 Shares 1878 views

bariery komunikacyjne

Wszystkie odebrane nam w przekazywaniu informacji postrzegania, z naszego doświadczenia wynika, istniejących obiektów, jak również przez pryzmat naszego subiektywnego stosunku do rozmówcy. I często nie słucha, co staraliśmy się przekazać naszym partnerem. Często tak dokładnie wyrazić swoją myśl w ogóle niemożliwe ze względu na przepełnione emocjami. Takie bariery, co prowadzi do nieporozumień i sprawiają, że niemożliwe, aby komunikować korzyści i przyjemności – to bariery komunikacyjne.


rodzaje barier

Istnieje wiele kategorii i atrybuty, które mogą być sklasyfikowane jako bariery komunikacyjne. Nie będziemy omawiać szczegółowo istniejące klasyfikacje, ale tylko połączenie i wyjaśnić najczęstsze typy.

1. Bariery percepcja

Te bariery komunikacji, takie jak bariery mowy, pierwsze wrażenia, i wiele innych. Należy rozumieć, musimy być w stanie jasno wyrazić swoje poglądy. Słowa, zwłaszcza w komunikacji biznesowej, powinien być logicznie uzasadnione, a sposób mówienia – pewnie. Im lepszy głośnik kontroluje swoje emocje, tym bardziej prawdopodobne, że będzie on w stanie przekazać to, co chce powiedzieć. Dodatkowo, funkcje takie jak dykcja może zepsuć wrażenia jakiegokolwiek starannie przygotowaną mowę, i poważnie utrudnia jej zrozumienie. A jeśli oboje są zainteresowani dialogiem, trzeba będzie dostosować do specyfiki mowy, a drugi powinien myśleć o pracy na problematycznym aspektem (w klasach retoryki motywacyjna pracy z logopedą).

Często bariery komunikacyjne powstają w wyniku pierwszego wrażenia (zazwyczaj składają się z sygnałem niewerbalnej), gdy efektywna komunikacja zapobiega nieuzasadnione negatywne nastawienie do rozmówcy. Jak można dobrze powodować nie lubisz niektórych cech zewnętrznych partnerem biznesowym, ale trzeba mieć świadomość, że to nie powinno mieć wpływu na przedmiot swojej dyskusji.

Znaczny wpływ jako istniejącej instalacji, zniekształca postrzeganie informacji. Mamy inny system wartości i różnych znaczeń tego samego słowa. Jeśli są świadomi istniejących różnic między tobą a inną osobą, i można wziąć je pod uwagę (tj użyć jasne dla drugiej osoby i najdokładniejszego słowa), bariery komunikacyjne będą częściowo przezwyciężyć.

Osobno można wspomnieć to utrudnia jakość komunikacji jako niezdolność do słuchania i nieodłączne w każdym filtrującego słyszeć, słyszymy co chcemy usłyszeć.

Interakcja 2. Bariery

To psychologiczne bariery w komunikacji, które są związane z różnymi motywacjami, innej pozycji moralnej, poziomu kompetencji i stylu negocjacyjnego. Tak, to jest trudne do komunikowania się z człowiekiem, który spodziewa się komunikować z tobą zupełnie inny wynik. A jeśli ktoś jest skonfigurowany tak, aby rozwiązać konkretny problem, a drugi – na biegu jałowym rozmowy, rozmowa nie może spełnić oba. W takich przypadkach wskazane jest, aby natychmiast zidentyfikować swoje cele.

Równie trudno jest znaleźć wspólny język z tymi, których poziom kompetencji w materii różni się znacznie, co może być bardzo irytujące i stać się przyczyną nie komunikuje się w ogóle.

3. Bariery negatywnych emocji

Należą how barier komunikacyjnych, które powstają pod wpływem głębokiego stresu i ciężkich zdarzeń, gdy osoba zostaje zarezerwowana i unikają kontaktu i bariery spowodowane przez silne emocje (gniew, strach). Negatywny wpływ na interakcji międzyludzkiej i głębokich kompleksów negatywnych emocji (takich jak wstydu lub winy), a w złym nastroju, które mogą być nie tylko przejściowy, ale również „przewlekłe”.

Można wymienić wiele więcej grup i rodzajów barier w komunikacji, ale w zderzeniu z każdym z nich, w zależności od znaczenia danej osoby dla Ciebie i Twoich celów interakcji masz wybór: możesz spróbować pogodzić się z sytuacją, albo odmówić komunikować się w ogóle. Istnieją przypadki, w których bariera może być wyeliminowane, jeśli oboje partnerzy są zainteresowani.

Jeśli masz wystarczająco dużo samokrytykę, i czuję, że przyczyną tych barier są ze swoich działań, to jesteś już w połowie drogi do ich eliminacji. Nie bądź leniwy, aby pracować nad sobą i poprosić o pomoc kogoś, kto może ci w tym pomóc.