558 Shares 8927 views

Kosowo (Republika): kapitał, ludność, powierzchnia

Kosowo – Republika Południowej Europie Wschodniej, częściowo uznane przez inne państwa. Znajduje się na Półwyspie Bałkańskim , w Europie, w regionie geograficznym o tej samej nazwie. Konstytucyjnie, region należy do Serbii, ale ludność Kosowa nie przestrzega ich praw. Stolica Republiki – Prisztina.


Populacja wynosi ponad 1,7 miliona osób, według spisu z 2011 roku. To jest głównie zamieszkane przez Serbów i Albańczyków, a tylko około 3-5% – innych narodowości.

Nazwa i historia

Sama nazwa republiki z językiem serbskim jest tłumaczone jako „krainy kosów.”

Historia miejscowej ludności żyjącej na tych ziemiach sięga 2000 lat temu. Najpierw mieszkali tu Ilirowie. W VI wieku ludy słowiańskie uregulowane. W IX wieku, chrześcijaństwo zostało przyjęte na danym terytorium. Stopniowo, region ten stał się centrum kulturalnym i religijnym państwa serbskiego. To tutaj, że największy zbudowany wspaniałych katedr i kościołów. Jednak w XV wieku, po długich starć zbrojnych, obszar został zajęty przez Imperium Osmańskiego.
Na początku XIX wieku na terenie Europy Powstał serbski księstwo, która umocniła swoją pozycję polityczną Kosowa i odzyskana z Turkami.

W 1945 roku państwo federalne Jugosławii powstał w Europie Południowo-Wschodniej. Kosowo (Republika) wydzielono jako autonomicznego regionu w Serbii. W 90 lat obszar ten doświadczył wojny domowej. W 1989 roku odbyło się referendum, w którym odnotowano wyjście autonomii od Serbii. Jednak, aby rozpoznać Republika była tylko Albania. W kraju rozpoczęła starć militarnych i konfliktów. W rezultacie, wielu mieszkańców zginęło, bardziej w lewo bezdomnych. Niepokoje kontynuowane przez kilka lat, aż w 1999 roku na bazach wojskowych nie umieścić bombardowań NATO. Od tego roku republiki jest pod szczególną kontrolą powiernictwa ONZ. W 2008 roku ogłosił niepodległość od Serbii, ale tylko w trybie jednokierunkowym. Ten ostatni nie przyjął tę rezolucję.

Geografia regionu

Stan Kosowie znajduje się na płaskim terenie, w kształcie przypominający prostokąt. Obszar regionu nieco ponad 10 tys. Km 2. Średnia wysokość – 500 m npm, najwyższy szczyt – Djeravica miasto, położone w górskiej systemu Prokletije, na granicy z Albanią. . Jej wysokość – 2656 m Klimat Republiki ma wyraźny typu Continental: z zimnymi zimami i gorącymi latami. Średnia temperatura zimą – -10 … -12 ° C, latem – + 28 ° C … + 30 ° C. Główne rzeki w Kosowie: Sitnica, Ibar, Południowej Moraw, Biały Drin.

Jednostka administracyjno-terytorialny Rzeczypospolitej

Administracyjnie, Kosowo – Republika, podzielone na 7 dzielnic: Kosovo-Mitrovica, Prisztinie, Gnjilane, Dzhakovitsky, PEC Uroshevatsky, Prizren. Oni z kolei dzielą się na gminy. W sumie istnieje 30 gmin Zvečan, Leposavić i Zubin Potok, położone w północnym regionie Republiki i zaludnione przez Serbów, nie podlegają władzom Kosowa i nie uznają niepodległości. W rzeczywistości, w tej dziedzinie stworzył swój własny rząd, który koncentruje się w mieście Mitrovicy. Władze Kosowa wprowadziły ustawę, aby stworzyć osobny autonomiczny gmina na tych ziemiach. Poza północnym regionie, Serbowie mniej na żywo w innych gminach w Kosowie. Są tworzone tak zwane niezależne enklawy, regiony autonomiczne.

rozwój

Obecnie przyjęta w 2008 roku konstytucja Kosowa – Republika jednolita i parlamentarna typu. Przewodniczący uważa prezydenta, którego wybór ponoszone przez Parlament. Władza wykonawcza premiera jest w kraju.

Transport Kosowo – drogowego i kolejowego. Medycyna w kraju – za darmo, ale bez polis. edukacja medyczna jest dostępna tylko w stolicy – Uniwersyteckie Centrum Kliniczne.

Prisztina (Kosowo), liczy 200 tys. Osób i jest największym miastem w kraju. Innym ważnym ośrodkiem – Prizren, jest domem dla ponad 100 tysięcy osób ..

entry-level rozwój edukacji na terytorium republiki istnieje 1200 szkół młodszych i średniego szczebla menedżerów. Jednak największy problem z dystrybucją i certyfikacji nauczycieli.

Pod względem rozwoju kulturalnego państwa dawnego centrum religijne były tylko wspomnienia. Podczas działań wojennych zostały sprofanowane i zniszczone większość zabytków prawosławnych w kraju.

gospodarka Kosowa

Kosowo – kraj, który jest obecnie uważany za jeden z najbiedniejszych w Europie. Ten stan państwa trwało od chwili znalezienia częścią Serbii, a po wydaniu jest jeszcze bardziej pogarsza. Masowe bezrobocie, niski poziom życia, płace minimalne – to realizuje Kosov wiele lat, mimo wielkiego potencjału gospodarczego kraju.

Polityka krajowa i zagraniczna

Dla ludności Kosowa charakteryzuje się taką cechę: większość mieszkańców pracuje, nie jest w stanie zarobić w swoim kraju, odbywają się za granicą nieoficjalnie wysyłając swoje dzieci, rodzice środki do egzystencji. Według statystyk, od 1700 tys. Ludności 800 tys. W tym czasie są poza granicami kraju.

Na terenie Kosowa zatęża duże osady mineralne, takie jak magnezyt, ołów, nikiel, kobalt, boksytu i cynku. Republika zajmuje 5. miejsce w światowych rezerw węgla brunatnego. Kosowo ma ogromny międzynarodowy długu zagranicznego, z których część jest wypłacana do 2008. Serbii.

W 1999 roku w wyniku odłączenia się od Serbii, Kosowo dopuszczone do państwa niemieckiego waluty – marki niemieckiej, a następnie wraz z krajów europejskich przyjęło euro. W regionie północnej Serbii mają pieniądze – dinar.

problemy

Status Kosowa niejasny i budzi pewne obawy, więc nie przyciągają inwestorów do kraju. Powód ten prowadzi do powstania szarej strefy w kraju. Zasadniczo jest przemyt, kraj eksportowane tytoniu, cement i benzyny. Również w Kosowie kwitnie handel narkotykami. Według szacunków ONZ, przez granicę w Europie dostaje więcej niż 80% nielegalnych narkotyków z Kosowa.

populacja

Kosowo liczy 1 mln 700 tys. Man. Kompozycja etniczne jest umieszczony w ilości 90% – Albańczyków 6% – 3% serbskiej – Roma, i 1% inne narodowości Turks, Bosniak, Ashkalis Goran. Albańczycy – Zdecydowana większość ludności Kosowa. Językiem urzędowym Republiki – albański i serbski. język albański jest oparte na alfabecie łacińskim, a Serbski – cyrylica.

turystyka

Sporo ludzi z sąsiednich krajów przyjeżdżają, aby zobaczyć lokalnych zabytków. I nic dziwnego. Obszar ten jest bogaty w przepięknej okolicy i nie pozostawi nikogo obojętnym. Czas powinien być w pełni zaplanować i ustaliła jasny harmonogram, aby osiągnąć maksymalną frekwencję ciekawych miejscach. Populacja tutaj jest przyjazny i zawsze gotowy do pomocy – musimy tylko prosić o pomoc. Pamiętaj, aby dowiedzieć się dobrze po angielsku, nie dostać się do niezręcznej sytuacji z powodu braku znajomości języka lokalnego.

Obecnie w kraju jest spokój, nie ma żadnych konfliktów militarnych, więc kraj powoli zaczyna się odbudowywać miasto i oczywiście gospodarkę. Najpoważniejszym jest fakt, że Kosowo jako odrębny stan wciąż nie jest uznana przez wszystkich, co znacznie pogarsza jego rozwój.