787 Shares 6067 views

Skład ludzka ślina

Ślina jest przezroczystą ciecz o nie kolor. To tajny gruczołów ślinowych rozdziela się w jamie ustnej. Zapewnia percepcję smaku, artykułować, smaruje żuć jedzenie. Ponadto, ślina ma właściwości przeciwbakteryjne, oczyszcza się z jamy ustnej, zapobiega zębów przed uszkodzeniem. Ze względu na obecność w składzie wydzieliny w twoich ustach enzymów rozpocząć trawienie węglowodanów. Ten artykuł będzie mówić o strukturze i funkcji ludzkiej ślinie.

Charakterystyka gruczołów ślinowych

Te gruczołów znajdujących się w przedniej części układu pokarmowego, odgrywają rolę w zapewnianiu dobrego stanu jamie ustnej człowieka i bezpośrednio uczestniczą w procesie trawienia. Gruczoły ślinowe w medycynie można podzielić na małe i duże. Były to policzkowe, ząb trzonowy, wargowych, językowe podniebiennych, ale jesteśmy bardziej zainteresowani w dużych gruczołów ślinowych, ponieważ ślina jest stosowany głównie w nich.

Organy te obejmują podjęzykowej wydzieleniu podżuchwowych, ślinianki przyusznej. Po pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w podjęzykowej owczarni pod błonę śluzową jamy ustnej. Podżuchwowych w dolnej szczęce. Największe są ślinianek przyusznych, składający się z kilku płatów.

Należy zauważyć, że zarówno małych i dużych gruczoły ślinowe nie wydzielania śliny bezpośrednio wytwarzają szczególną tajemnicy i ślina utworzone gdy tajny w jamie ustnej, jest mieszany z innymi elementami.

skład biochemiczny

Śliny poziom pH 5,6 do 7,6 i zawiera 98,5 procent wody, a także zawiera elementy, sole z różnymi kwasami, kationy metali alkalicznych, kilka witamin, lizozym oraz inne enzymy śladowych. Organicznych substancji zasadowej do kompozycji – białek, które są syntetyzowane w gruczołach ślinowych. Część białka stanowi źródło surowicy.

enzymy

Wszystkich substancji, które składają się na ludzką ślinę, największe zainteresowanie są enzymami. To organiczne substancje o białkowe pochodzenie, które są utworzone w komórkach ciała i przyspieszają procesy chemiczne występujące w nim. Należy podkreślić, że enzym nie dzieje się żadnych zmian chemicznych i służą jako pewnego rodzaju katalizatora, lecz jednocześnie zachowa swój skład i strukturę w najszerszym.

Co Enzymy zawarte są w składzie śliny? Głównym z nich – jest maltaza, amylaza, ptyalin, peroksydazy, oksydazy i inne substancje białkowe. Mają one ważne funkcje: promować skraplania żywność, produkują swoją wstępną obróbkę chemiczną, tworząc specjalny bolus i substancje śluzowe – mucyny – otaczają go. Mówiąc prościej, enzymy, które są częścią śliną, połykania pokarmu i ułatwić jej przejście do żołądka przez przełyk. Musisz pamiętać o jednej rzeczy: jedzenie z normalnym żucia w ustach tylko za dwadzieścia do trzydziestu sekund, a następnie wchodzi w żołądku, enzymy w ślinie, ale nawet po tym nadal mają wpływ na bolus.

Według badań naukowych, łącznie enzymy działają na jedzenie przez około trzydzieści minut, aż do momentu, gdy zacznie się formować soku żołądkowego.

Innych substancji w kompozycji

Zdecydowana większość ludzi w ślinie mają specyficzne antygeny grupowe, które odpowiadają antygenów krwi. Ponadto, stwierdzono, specyficzne białka – fosfoproteinę udział w tworzeniu się płytki nazębnej i kamienia nazębnego i salivoprotein przyczyniających się do osadzania na połączeniach Zęby fosforokaltsievyh.

Małe ilości śliny obejmują cholesterol i jego estry, glicerofosfolipidów, wolnych kwasów tłuszczowych, hormonów (estrogen, progesteron, testosteron, kortyzol), i różne witaminy i inne substancje. Minerały są chlorek aniony, wodorowęglany, jodki, fosforany, bromki, fluorki, kationy sodu, magnezu, żelaza, potasu, wapnia, strontu, miedź i inne. Śliny, nawilżające i zmiękczające żywności zapewnia powstawanie bolusa oraz ułatwia proces połykania. Spożywczych po impregnacji poddaje się wstępnej obróbce chemicznej tajnym już w jamie ustnej, w których węglowodany a-amylazy, częściowo hydrolizowana do maltozy i dekstryny.

funkcje

Mamy już do czynienia z funkcjami śliny, ale teraz porozmawiajmy o nich w sposób bardziej szczegółowy. Więc gruczołu opracowany w tajemnicy, że jest zmieszany z innymi substancjami i utworzonej śliny. Co dzieje się dalej? Śliny rozpoczyna przygotowania żywności dla następnego trawienia w żołądku i dwunastnicy. Tak więc, każdy enzym należący do składu śliny przyspiesza ten proces kilka razy, podział na mniejsze części (monosacharydy, maltoza), pewne składniki tych produktów (polisacharydy, białka, węglowodany).

W trakcie badań stwierdzono, że z wyjątkiem skraplania żywności w ludzkiej ślinie ma inne ważne funkcje. W ten sposób oczyszcza błonę śluzową jamy ustnej i zębów drobnoustrojów chorobotwórczych i ich produktów przemiany materii. Ochronna rola nawet immunoglobuliny i lizozym zawarte w biochemicznego składu śliny. W rezultacie aktywnością wydzielniczą śluzówki jamy ustnej jest nawilżana, i jest to warunek konieczny dla komunikacji dwukierunkowej chemicznych pomiędzy ślinę i błony śluzowej jamy ustnej.

fluktuacje składu

Właściwości i skład chemiczny zmian śliny w zależności od prędkości i rodzaju wydzielaniu patogenów. Na przykład, podczas korzystania z czekoladki, ciastka, chwilowo zwiększony mleczanu i poziom glukozy w ślinie mieszanej. Podczas stymulacji wydzielania śliny w stężeniu sodowej znacząco wzrasta, wodorowęglany, nieco zmniejszone jodu i potasu. Skład ludzka ślina, która pali zawiera Tiocyjaniany kilka razy większa w porównaniu z niepalącymi.

Zawartość różnych substancji różnią się w pewnych stanach patologicznych i chorobach. Skład chemiczny śliny ulega dziennych wahań i zależy od wieku, na przykład, u osób starszych jest znacznie zwiększony poziom wapnia. Zmiany te mogą być związane z zatruciem i podawania leku. Tak więc, nie jest ostry spadek wydzielania śliny podczas odwodnienia; cukrzycy zwiększa ilość glukozy; w przypadku mocznicy wzrost zawartości resztkowej azotu. Gdy zmienia się składu śliny ryzyko chorób zębów i zaburzeń trawienia.

wydzielanie

Zwykle dzienna na dorosłego przydzielono do dwóch litrów śliny, prędkość wydzielania jest nierówna: podczas snu jest minimalny (min – mniej niż 0,05 mililitr) w czuwania – około 0,5 ml na minutę, gdy są stymulowane wydzielanie śliny – minutę do około 2,3 ml. Tajny przypisane do każdego gruczołu, miesza się w ustach w czasie jednej substancji. Ślina (ślina lub mieszany) charakteryzuje się obecnością stałego mikroflory, składającej się z bakterii, krętki, grzyby i ich produktów przemiany materii, a także komórki ślinowych (leukocyty, które wniknęły do jamy ustnej głównie gumy) i obniżony komórek nabłonkowych. Kompozycja śliny dodatkowo rozdziela się z jamy nosowej, śluzu erytrocytów.

cechy ślinotok

Ślinienie jest kontrolowany przez autonomiczny układ nerwowy. są jej ośrodki w rdzeniu przedłużonym. Po stymulacji przywspółczulnych zakończeń wytwarzania dużych ilości śliny o niskiej zawartości białka. Odwrotnie, sympatyczny stymulacji obejmuje wydzielanie z małą ilością cieczy o dużej lepkości.

Ślinienie się zmniejsza z powodu strachu, stresu, odwodnienie, że prawie zatrzymuje się, gdy osoba śpi. oddzielenie amplifikacja zachodzi pod działaniem smaku i węchu bodźce, w wyniku stymulacji mechanicznej wytwarzanej przez duże cząstki podczas żucia żywności.