614 Shares 5582 views

Główne rodzaje monitorów. Rodzaje nowoczesnych monitorów

Monitorować jako wizualny wyświetlania informacji, istnieją od dawna w swojej historii przeszedł kilka rewolucyjnych zmian. Jeśli więcej niż kilka lat temu, producenci walczyli głównie możliwość zapewnienia wysokiej podstawowe cechy „obraz”, teraz trudniejsze konkurencji między różnymi koncepcjami realizacji urządzenia. Nowoczesne typy monitorów wyróżniają zestaw kryteriów, które prowadzą nie tylko jakość obrazu, ale również obecność interfejsów komunikacyjnych, wydajności energetycznej, funkcjonalność, wydajność i inne.


Czym różni się od ekranu telewizora?

Na pierwszy rzut oka, nowoczesne monitory do komputerów nie różnią się od telewizora. Przynajmniej, jeśli porównamy małych modeli o tej samej wielkości, różnica nie może być pomijany. A przecież to jest. Tak więc, jeśli klasycznej telewizji – jest samodzielnym urządzeniem, które odbiera i odtwarza sygnały audio i wideo ze stacji kablowych i satelitarnych, monitor jest sprzętowe przetwarzanie i dostarczanie informacji graficzny, którego źródłem jest specjalna karta. W odniesieniu do różnic zewnętrznych, są one najbardziej jasno wyraża typ monitora do laptopa, który może być reprezentowany przez jedną z matryc z rodziny wyświetlaczy ciekłokrystalicznych. W szczególności, dziś popularnych formatów matryc TN, MVA i najbardziej nowoczesne osiedle – IPS. W porównaniu z analogicznym telewizorów, moduły te zapewniają wyższą jakość i szczegółowość refleksji informacji graficznej na jednostkę powierzchni ekranu.

Rodzaje matryc dla monitorów komputerowych

Moduł podstawowy, który jest zrównoważony w wydajności i tak rozpowszechnione jest TN. System ten zapewnia dobry czas reakcji, średnio 20 ms i niski koszt wytworzenia. Ale ze względu na niewielką wydajność i niski kontrast kolorów takich matrycach nie są popytu wśród wymagających koneserów obrazów o wysokiej jakości. Najlepsze zastąpienie tych urządzeń są moduły IPS TFT – typ monitora, który ma godne kontrast, nie wyróżnia się przy uszkodzonych pikseli i przesyła optymalną reprodukcję barwy przy dużych kątach widzenia. Ale moduł TFT w nowoczesnych wersjach jest droższy i wymaga większego zużycia energii.

Klasyfikacja według rodzaju informacji odzwierciedlenie

Istnieją dwa fundamentalnie różne koncepcje wyświetlania informacji na ekranie jako obraz. Jest uważany za klasyczny system alfanumeryczny, który jest realizowany w wyświetlacze, znak lub słowo przetwarzania sygnału. Wśród tych gatunków z tej rodziny zasługuje na uwagę tak zwany inteligentny monitor wyposażony w umiejętności redakcyjnych i wstępnego przetwarzania otrzymanych danych. Druga metoda zapisu informacji – grafika, która z kolei jest podzielony na dwie grupy. W szczególności, istnieje wektorowe i rastrowe rodzaje monitorów, które mają swoje własne cechy. Na przykład, wyjście wzór bitowy jest obliczany jako czas dla sprzętu komputerowego z odpowiednimi graficznej podsystemu. Vector także wyświetlacze są powszechnie stosowane w radar, automatów do gier i innych urządzeń, które nie wymagają wysokiej jakości dane odbicia obrazu.

Klasyfikacja według rodzaju ekranu

Najstarszy zdecydowanie monitora, który współpracuje z rury katodowej. Te ekrany CRT, które prawie nigdy nie występują na rynku. Tradycyjne i obejmują także przestarzałe i monitory LCD. W tym przypadku, istnieją różne typy monitorów LCD, działa na ciekłych kryształach. Są to te same matryca, która jest używana do wyposażenia notebooka – najnowocześniejszy zawierać moduły IPS i TN + Film. W ogólnym rodziny ekranach najbardziej zaawansowana technika LED opiera się na diod świecących. Takie modele monitorów zapewniają obrazy o wysokiej jakości, aw niektórych wersjach wykazują dobrą zdolność oszczędzania energii. Technologicznie bardziej wyrafinowane rozszerzeniem tej koncepcji jest OLED, w którym stosuje się organiczne emitujące światło typu diody.

Klasyfikacja interfejsu

Te dni, to ma sens mówić o dwóch typach interfejsów, które są najbardziej rozpowszechnione – jest analogowy VGA i HDMI System, który, choć nie jest nowy, ale zapewnia wysoką jakość transmisji „obraz” i dźwięku. port VGA jest już ostatnim przedstawicielem interfejsów analogowych. Na tle transmisji sygnału to pozostaje daleko w tyle kanałów cyfrowych w jakości, ale nadal jest stosowany w celu utrzymania zwykłej technologii funkcjonalną w zakresie łączności. Jak dla HDMI, to w rzeczywistości, jest ona dostosowana do sprzętu gospodarstwa domowego interfejsem DVI-D, również przeznaczone do przetwarzania wielokanałowego sygnału audio. Dziś to złącze może być wyposażony w dowolnym rodzaju monitora LCD, a także projektory i paneli plazmowych. Aby zrealizować połączenie za pośrednictwem tego kanału, należy użyć adaptera pasywnego systemu DVI-D. Należy pamiętać, że nie wszystkie wyjścia analogowe nawet teoretycznie pozwalają na możliwość podłączenia za pomocą kabla HDMI i za pomocą adaptera.

Klasyfikacja według rodzaju wideo

Każdy monitor potrzebuje system przetwarzania sygnału wejściowego. Funkcja ta jest wykonywana z dalszego tłumaczenia kart graficznych, które pozwalają na wiele konfiguracji połączeń. W szczególności, oddzielna karta graficzna wymaga złącza PCI lub AGP przez co zapewnia wysoką wydajność i uniwersalność. Innym przykładem wykonania jest grupa łącząca grafiki rdzeń wiórów, który osadzony jest na płytce drukowanej. To rozwiązanie jest tańsze i nie pociąga za sobą problemy podczas użytkowania, ale traci poprzedniej postaci w kategoriach takiej samej skuteczności i wydajności. Nowoczesne typy monitorze komputera często wyposażone w pełnoprawny zintegrowanej karty graficznej. Opcja ta jest jeszcze mniejsza, ale znowu, nie zezwala na maksymalną zdolność otwarcia sygnału wejściowego.

Klasyfikacja na typ powłoki

Istnieją dwa rodzaje powłok dla wyświetlaczy – matowy i błyszczący. Pierwsza opcja jest dobra, ponieważ nie pozwala na padające światło jest widoczne, ale charakteryzuje się wysokim poziomem kolorze mniej. Błyszczący wzór, z drugiej strony, zapewnić bogatsze i jaśniejszy obraz, ale ze względu na odbicie odbicia może być niewygodne w zakresie percepcji wzrokowej. Oceniając te rodzaje monitorów, nie zapomnij o pielęgnacji praktyczność. Na przykład, na matowej powierzchni nie pozostawia śladów i plam, które nie można powiedzieć o błyszczącej powłoce.

Ogólna charakterystyka

Monitoruje parametry operacyjne określają sposób, aby być wygodne postrzeganie „pictures”. Przede wszystkim warto zauważyć, rozdzielczość, która w najnowszych modeli 2560×1600. głębia koloru będzie ustalić, jak nasycony obraz. Na dzisiejszym rynku prawie nigdy nie występują modelu monochromatycznego, a wersja w ostatnich rodzin przynajmniej przez matrycę 32-bitowym. Niemal wszystkie standardowe typy wyświetlaczy działać na częstotliwości w zakresie 60-100 Hz. Wraz ze wzrostem tego wskaźnika zmniejszone migotanie podczas transmisji, która zwiększa komfort podczas oglądania. Oczywiście, sprawy i wielkość monitora. Dziś można znaleźć modele melkoformatnye 17-20 cali i ekranów 30-40 cali.

Kryteria wyboru wyświetlacz

Oprócz głównych cech do rozważenia funkcjonalność monitora, jego ergonomię i dostępność dodatkowych akcesoriów. Ponieważ funkcjonalność modelu są różne zakres ustawień, obecność specjalnych trybów pracy, cechy szczególne i bardziej energooszczędne działanie. D. Oceniając, jaki rodzaj monitora jest najlepsze dla konkretnych zadań, byłoby zbędne do decydowania i realizacji interfejsu. W tym przypadku możemy wybrać najbardziej wygodny sposób wykonywania tych samych ustawień – wyświetlanie menu lub za pomocą kontroli mechanicznych na organizm. Jak dla opcjonalnych akcesoriów, odnoszą się głównie do elementów urządzenia. Im lepsza wsporniki, stojak i panel retencji, tym bardziej wiarygodne będą stabilność całej konstrukcji.

producenci monitorów

Liderzy segmentu są producenci takich jak BenQ, Asus, Dell, Samsung i tak dalej. D. Twórcy tych firm mają tendencję do rozwijania nie tylko podstawową technologię poprawy jakości obrazu, ale także skupia się na specyfice interakcji monitorów z innymi elementami komputera. Klasa średnia jest na poziomie marki Hitachi, naddźwiękowych i Philips. Pod markami producentów produkować wszystkie główne typy monitorów LCD do najnowszych modeli na platformie OLED. A jeśli do doskonałości technologicznej, produkt ten może dać wyżej wymienionych firm zaawansowanych pod względem ceny, że ma przewagę. Na przykład, średnia cech monitora Philips można kupić za 10-12 tys. Rub., Podczas gdy podobne parametry pracy lub zaoferować ASUS BenQ kosztować około 15-18 tys. Jednocześnie, popularna i segmentu low-end, które próbują zaprezentować swoją konstrukcję i bonusy i mało znanych firm. W tej grupie można znaleźć modele nowoczesnych monitorów z ceną około 5-7 tys.

wniosek

monitory segmentacji dla klas i typów jak wprowadzenie nowych rozwiązań staje się coraz bardziej skomplikowane i niejasne. Istnieją podtypy w pozornie ugruntowanych segmentów – LCD i wyświetlacze LED. Dwa popularne odmiany przejmują różne modyfikacje, obdarzone nowych funkcji i ulepszonych właściwości ergonomiczne. W szczególności, nowoczesne typy monitorów dawna włączony do interfejsów cyfrowych, stopniowo pod warunkiem, ze wsparciem formacie długoterminowego odtwarzania 4K i coraz częściej pojawiają się w wersjach dotykowych. Oczywiście, to nie stoi w miejscu i doskonalenie podstawowych zasad tworzenia monitorów. W tym względzie największe zainteresowanie wśród producentów przyczyny logiczne LED platformę i kontynuować jego układ OLED ma z jego technologii modyfikacji.