81 Shares 2387 views

Perski poeta i Sufi Dzhalaladdin Rumi: A Biography, kreatywność

Dzhalaladdin Rumi – perski poeta i Sufi, który żył w XIII wieku. Dla wielu jest on znany pod nazwą Mevlana. Ten mędrzec i mentorem, którego nauczanie stało się model rozwoju moralnego. Z biografii i twórczości tego wielkiego myśliciela omówimy w tym artykule.


Co to jest sufizm?

Aby rozpocząć, należy krótko wyjaśnić, dlaczego Rumi jest uważany za poetę Sufi. Fakt, że sufi byli nazywani wyznawców sufizmu ezoterycznej islamskiego ruchu, który charakteryzował się wysoką duchowości i ascezy. Okazało się w VII wieku.

Dzhalaladdin Rumi: biografia

Narodzin wielkiego poety w 1207 r w mieście Balkh, który znajduje się w północnej części dzisiejszego Afganistanu. Bach al-Din Valad, jego ojciec był w tym czasie znane teologów. Uważał siebie za duchowe i ideologiczne uczniem słynnego mistyka i Sufi Al-Ghazali.

W 1215 roku, rodzina Valad jest zmuszony do ucieczki z rodzinnego miasta pod pretekstem pielgrzymki do Mekki. Faktem było, że Rumi obawiali się ewentualnych represji na części Khorezm, przeciwko polityce kaznodziei, który często mówił.

W drodze do rumu, podróżni musieli się zatrzymać w Nashapure. Tutaj cała rodzina spotkała się tekściarzem Firuddin Attar, słynny kaznodzieja Sufi i nauczyciela. Attar natychmiast dostrzegł w jego syn Valad dar słowa i przepowiedział wielką przyszłość nie tylko jako poeta, ale także jako duchowego mentora. Na pożegnanie, młody Rumi Firuddin przedstawiła bardzo cenny dar – „Księga Tajemnic” Ponieważ nie jest oddzielona Jalaluddin nigdy życia są przechowywane jako najdroższe.

Przeniesienie w pokoju

Jest to historia, która odbyła się w Damaszku. Ibn al-Arabi, słynny nauczyciel Sufi i widząc Rumi, który szedł za ojcem, powiedział: „Spójrz na ocean, który następuje na jezioro.”

Dzhalaladdin Rumi i jego rodzina przez długi czas wędrówki po lewej Balkh. Ostatecznie Valad zdecydował się pozostać w mieście Konya, stolicy Rum. W tych latach, to miasto stało się schronieniem dla wszystkich tych, którzy uciekli przed najazdami Mongołów że zdewastowanych terytorium islamskiego. Tak było dużo poetów, naukowców, mistyków i teologów.

Przez długi czas mieszkał tu Rumi. I wkrótce spotkał się z jednej starszej Sufi nazwie Shams al-Din, którego poglądy w znacznym stopniu wpłynęły na kształtowanie się młodego człowieka. To może zapalić Shams Jalal w samym sercu najbardziej wszechstronne i obecnie wszystkie mistyczne miłości, która później stała się podstawą jego poezji.

Widok Rumi na wierze w Boga

Dzhalaladdin Rumi spędził wiele czasu na rozmowach z Shams al-Din, że nie tak jak pierwszy zwolenników. Skończyło że Shams został skazany na śmierć i brutalnie zamordowany.

Incredible smutek spotkał Rumi, który stracił najbliższą osobą dla siebie. Doprowadziło to do tego, że poeta stał się jeszcze bardziej świadomi rzeczywistości. Pozostawione same sobie z bólem i śmiercią, poeta czuł, że taka niesprawiedliwość i okrucieństwo. Zaczął dręczyć pytania dotyczące sprawiedliwy, kochający i dobry Bóg może pozwolić na takie zło się stało na ziemi, ponieważ podlega on wszystko, a nic nie dzieje się bez jego woli.

Z tymi myślami stopniowo zaczyna stanowić podstawę filozofii Rumi. Poeta wie, że Bóg nie jest niczym innym niż z miłości do Boga, który jest z natury bezgraniczna i overpoweringly. Podobnie jak w innych wyznawców sufizmu, Rumi bardzo negatywne nastawienie do wyobraźni intelektualnej. Dlatego już nie chciał obrazowania, i sprawia, że porównanie między miłością Boga i stanie nietrzeźwości, co prowadzi do ekstazy i szaleństwa. Rumi Uważa się, że jedynym prawdziwym lekkomyślność, a wykraczające poza zwykłe granice może doprowadzić człowieka do prawdziwej i wytrzeźwienia zdolności do uwolnienia się z okowów racjonalizmu i inteligencji.

Tylko bezgraniczna ufność (procesów życiowych) istnienie może pozwolić osoba doświadczyć łatwość i swobodę życia i zrozumieć, że życie i wszystko, co się w nim dzieje, nie ma w swoich niezrozumiałych przepisów, co jest logiczne, ale to nie jest przedmiotem ludzkiego umysłu. Główną rzeczą, którą trzeba opanować Man – zaufanie i akceptację tego, co się dzieje, co to jest, bo to dociekliwy umysł, próbując znaleźć wzór, będzie pobierać tylko bezsens, istnieje głęboka święte znaczenie.

Kwestia wolnej woli

Dzhalaladdin Rumi, książka poety potwierdza, poważnie zastanowić nad problemem wolnej woli – czy każdy z nas ma swój własny los, który określa resztę naszego życia, czy życie człowieka – czystej karty, na której można napisać swoją historię, prowadzony tylko przez pragnienie. Jednak Rumi wiedział, że nikt nigdy nie jest w stanie rozstrzygać spory zwolenników tych punktów widzenia, a przez logicznego rozumowania niemożliwe, aby znaleźć prawdziwą odpowiedź. Dlatego poeta uważał, że kwestia ta powinna zostać przeniesiona z obszaru umysłu, w którym „dominuje serce.”

Człowiek pełen miłości do Boga i łączy się z powszechnym oceanie życia. Po tym, wszelkie działania on dopuścił, nie będzie należeć do niego, że to pochodzi z oceanu. Pomimo faktu, że człowiek uważa się za coś oddzielnego, nadal jest to fala na powierzchni wody. Ale warto spojrzeć do wewnątrz, aby odwrócić się od zewnątrz, zaczynają koncentrować się na środku, a nie na peryferiach, będzie zrozumieć, że wszystko, co istnieje, jest nieodłączną i integralną całość. Kompleksowe i wszechogarniającą miłość człowieka można przekształcić tak silnie, że problemy, które nękają go, ponieważ same znikają. Zaczyna odczuwać jedność z Będąc sam, co daje mu poczucie, że może być opisana jako „Jestem Bogiem”.

bractw sufickich

Po śmierci Shams Rumi został nauczycielem w szkole muzułmańskiej. Tu stosuje się do nowej metody szkolenia – wprowadza studentów w Koranie, korzystając z tradycji Sufi.

Przywiązuje wielką wagę do śpiewu, tańca i muzyki Dzhalaladdin Rumi. Wiersze poety odzwierciedlić swoją wizję sztuki: muzyki, która wydawała mu odbicie melodii sfer niebieskich, co oznacza wielką tajemnicę stworzenia; derwisz taniec jest uosobieniem tańca planet, wypełniając wszechświat z radości i uciechy.

W ciągu tych lat, Rumi sprawia Sufi braterstwa Maulaviya, gdzie twórca doktryny przywiązuje wielką wagę. Organizacja będzie istnieć po śmierci poety i stopniowo rozłożone w całym Imperium Osmańskiego. W niektórych krajach muzułmańskich, to istnieje do dnia dzisiejszego. Braterstwa przyjął młodego człowieka, który po inicjacji musi żyć w klasztorze 3 lat.

śmierć

Rumi spędził ostatnie lata działalności orzeczniczej oraz twórczości literackiej. Poeta zmarł w 1273 w wieku 66 lat w mieście Konya.

Dziś Dzhalaladdin Rumi uznany za największego mistyka wszechczasów. Jego poglądy filozoficzne i podstawowe nauki znalazły odzwierciedlenie w poezji, który uważał, że najlepszym sposobem, aby wyrazić swoją wdzięczność i miłość boską.

Funkcje sztuki

Taki czy inny sposób, ale na pierwszym miejscu była tak Rumi. Liryczny „Divan” obejmuje różnorodne gatunki poetyckie Rubaie, gazele, Qasida. Głosił im ideę wartości życia ludzkiego i odmowy formalizmu, obrzędowości i scholastyki Rumi Dzhalaladdin. „Poemat o ukrytym znaczeniu”, część kolekcji „Masnavi”, najżywiej odzwierciedla te pomysły.

Pomimo faktu, że wiersze zostały napisane w ramach idealizmu religijnej, są one często nazywane rewolucyjne nastroje, a nawet występy mas.

"Masnavi"

Nie tak dawno temu pojawiła się na półkach książki „The Way przemian. Przypowieści Sufi „(Dzhalaladdin Rumi). Ale niewiele osób wie, że nie jest to pojedynczy produkt, ale tylko część wielkiego epickiego poematu-dydaktyczny, liczące około 50.000 wersów, które nazywa się „Masnavi”. Tłumaczenie oznacza „dwuwiersz”.

W tej pracy, w postaci ostrzeżenia opowieści z lirycznych dygresji i preachy Rumi głosił swoje pomysły. „Masnavi” jako całość można nazwać encyklopedii sufizmu.

W wierszu, nie istnieje jedna historia. Ale wszystkie historie zjednoczeni przez jednego nastroju, która wyraża się w rymowane kuplety, w wieku w tym samym rytmie.

„Masnavi” jest jednym z najbardziej poczytnych i cenionych dzieł świecie muzułmańskim. Co do literatury światowej, poemat przyniósł Rumi tytuł największego poety-pantheist.

Dzhalaladdin Rumi: cytaty

Oto kilka cytatów poeta:

  • „Narodził się wam rejs. Dlaczego warto pełzać na życie?”.
  • „Nie martw się. Wszystkie utracone wróci do ciebie w innej formie. "
  • „Aby powtórzyć słowa innych, nie oznacza, aby zrozumieć ich znaczenie.”

Pomimo ostatniego stulecia, poezja i filozofia Rumi nadal cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród krajów muzułmańskich, ale również europejski.