90 Shares 935 views

Zapalenie 12 wrzód dwunastnicy: przyczyny i leczenie

Od żołądka i jelita podział pośrednich, które często mogą być narażone na zakażenia. W wyniku rozwoju choroby jako dwunastnicy. Choroba ta występuje rzadko jako niezależny patologii, większość z nich odbywa się na tle zapalenia trzustki, pęcherzyka żółciowego, jelita grubego, żołądka i innych zaburzeń.

definicja

Złe samopoczucie nigdy nie widział w każdych dziesięciu ludzi i jest zapalenie błony śluzowej dwunastnicy 12. Nie ma ograniczeń dotyczących wieku, ale dość rzadkie u dzieci. Chociaż gastroenterologii zauważyć, że dwunastnicy najczęściej cierpią są mężczyźni.

Prawidłowa diagnoza może być tylko wykwalifikowany technik, po to jest produkowane przez szereg badań laboratoryjnych i instrumentalnych. Leczenie zależy od przebiegu choroby, ale preferowane są metody konserwatywnych, które obejmują przestrzeganie diety sparing i odbiór preparatów medycznych. Interwencja chirurgiczna jest wymagane tylko w najcięższych przypadkach.

przyczyny

Najczęściej zapalenie dwunastnicy 12 występuje jako współistniejącą chorobą. zazwyczaj pojawia się ona na tle innych zaburzeń jelitowych, takich jak:

– dolegliwości żołądkowe po zjedzeniu żywności – niestrawność;
– zapalenie pęcherzyka żółciowego – zapalenie pęcherzyka żółciowego;
– ostre zakażenie wirusem zapalenia wątroby typu B w tle;
– wrzód – uszkodzenie błony w jelicie cienkim i w żołądku;
– zespół Zollingera-Ellisona – gastrynomy;
– biegunka – przewlekłe zaburzenia;
– nieżyt żołądka – zapalenie błony śluzowej.

Znaczny stres, który jest spowodowany poważną infekcją lub zabiegiem, również przyczynia się do pojawienia dwunastnicy. Niesteroidowych leków często może spowodować zapalenie 12 dwunastnicy.

typy

Klasyfikowanie choroby na podstawie kilku kryteriów:

1. Przebieg choroby:

 • ostry – występuje niespodziewanie i krótki czas trwania, w tym przypadku wszystkie objawy minie bardzo gwałtownie;
 • przewlekła – naruszenie utrzymuje się przez dłuższy czas, często nie wykazują zespoły bólowe mogą czasami dają znać o sobie nieprzyjemne, niewygodne odczucia.

2. Stopień zniszczenia:

 • Erozyjne – na podstawie jelitach pojawiają erozji i rany;
 • Powierzchnia – tylko zapalenie występuje.

3. Miejsce kształcenia:

 • opuszkową – położony w pobliżu centrum dwunastnicy;
 • Postbulbarnye – osiada w głębi.

objawy

Że człowiek sam był w stanie zdiagnozować, co dwunastnicy, należy zwrócić uwagę na pewne objawy:

 • ból i ból przedłużone w górnej części brzucha, które występują najczęściej na czczo;
 • wzdęcie brzucha i jelit;
 • zwracanie pokarmu, zwykle natychmiast po posiłkach;
 • mdłości i czasami wymioty żółcią;
 • brak apetytu;
 • zgaga.

Jeśli nie jest przewlekłe zapalenie dwunastnicy 12, większość objawów pojawiają się po sytuacjach stresowych podczas ostrego i błędów w diecie.

diagnostyka

Kiedy lekarz przepisuje cechy charakterystyczne:

 • Rentgenowskie żołądka i jelit;
 • kału;
 • morfologia krwi;
 • Testy biochemiczne.

Z kombinacji tych metod można ustalić stan żołądka, wątroby, trzustki, w celu zidentyfikowania czynnika zakaźnego, odpowiedzi zapalnej i sprawdzenia możliwości ruchowe układu pokarmowego.

badania instrumentalne

Najbardziej wiarygodną metodą diagnostyki jest dwunastnicy endoskopii. Jeśli nie jest powierzchowne zapalenie dwunastnicy 12, na wyświetlaczu pojawi się nierównomiernie obrzęku błony śluzowej. Tak więc, jest możliwe do określenia ostrego przekrwienie w postaci pojedynczych plastrów. Obszary te pojawiają się nieznacznie powyżej pozostałej powierzchni.

W przypadku ekspresji w dwunastnicy śluzowej otrzymuje rozpraszająco-obrzękowe widoku. Spotted obszary przekrwienia znacznie częściej są one połączone w zakresie do 2 cm średnicy. Na takich obszarach są również obecne melkotochechnye krwotok. Śluzówka się wrażliwy, może być wykryta w świetle jasnożółtej cieczy opalizującego i duże ilości śluzu.

Jeśli istnieje wyraźne zapalenie dwunastnicy 12, endoskopowy obraz jest jeszcze jaśniejszy. W takiej chorobie oznaczone zjawisko semoliny. USG może powodować miejscowy ból pod ciśnieniem czujnik wrażliwy region antralnej który pomaga odróżnić nieprzyjemne zespoły spowodował chorobę.

terapia

Początkowo pacjent wymaga ścisłej diecie. Jak usunąć stan zapalny 12 wrzód dwunastnicy? Terapia lekowa jest przeprowadzane na podstawie przyczyny choroby.

1. W celu znieczulenia środki przeciwbólowe i środki do kopertowania.
2. W przypadku wystąpienia infekcji będzie wymagało terapię antybiotykową.
3. W celu zmniejszenia kwaśności soku żołądkowego potrzebnych specjalistycznych leków.
4. Aby pokonać niedobór enzymu, potrzebują więcej korektę zasilania.
5. Upewnij się wypisanym regenerujący narkotyków, przeciwskurczowe i witamin.

Czasami leczenie wymaga zastosowania immunomodulatory i uspokajających. Doskonały efekt mieć techniki fizykoterapii, a mianowicie, terapia magnetyczna, elektroforezę i wosk mineralny, gdyż są one dobrze oczyszczone stany zapalne, 12 wrzód dwunastnicy. Objawy i leczenie tej choroby mogą być różne, więc pacjent polecić niektóre etapy:

 • nieruchoma;
 • poliklinika;
 • sanatarno-ośrodek.

Wtedy możemy dokładnie wiedzieć czego się wykorzystać każdą okazję do walki z chorobą.

ciąża

W tym okresie leczenie dwunastnicy powinny być zróżnicowane, zintegrowane i zindywidualizowane i oparte na pewnych zasadach: farmakoterapia jest przeprowadzane tylko w czasie zaostrzenia i braku wpływu na przestrzeganie diety, diety i leków zobojętniających.

Jeśli wykazały zapalenie żołądka i dwunastnicy, 12, w trakcie terapii w niewchłanialny leków. Przy wyborze leków muszą być wykluczone te, w których struktura jest sodu (w celu uniknięcia powstawania metabolicznej alkalozy i zatrzymywania płynu, ponieważ płodu i matki) oraz daje pierwszeństwo leków posiadających wysoką zdolność neutralizowania i dobrego zbilansowany skład środka przeczyszczającego i utrwalacze. Należą „Maalox”, który jest przypisany do 1 części proszku co kilka godzin po posiłku (3-5 razy dziennie). Częściej stosowane "Fosfalyugel", "Almagell" "kaolin", i wodorotlenku glinu.

Bardzo często stosuje się leki wiążące i leżącej (pochodzenia roślinnego zalecany – wywar z St. dziurawca, rumianku i krwawnika kwiaty).

Przede wszystkich wybranych elementów następujących działań:

 • przeciwzapalne (dąb, babki);
 • rozkurczowe (lukrecja, kopru włoskiego, mięty pieprzowej, rumianku);
 • antyseptyczne (Hypericum, nagietek);
 • środki przeczyszczające (rabarbar, zhoster, pospolita).

Do środków przeciw-wydzielniczym może zawierać nieselektywnych M-leki przeciwcholinergiczne. „Atropina” zmniejsza ton mięśni gładkich przełyku, hamuje wydzielniczą funkcję żołądka, ale jednocześnie przyczynia się do ujawnienia szyjki macicy, pozostawiając istnieje możliwość poronienia w pierwszym trymestrze ciąży, a także aktywuje tachykardii płodu. W związku z tym, gdy kobieta w pozycji przewlekłe zapalenie dwunastnicy 12, korzystne jest stosowanie „Metacin” lub „Platifillin” ma nie tak agresywne działanie na rozwój płodu i matki. Ponadto, leki te działają relaksacyjnie na macicę, może być stosowany u kobiet ze zdiagnozowanym zagrożonej poronieniem. W przypadku wtórnego dwunastnicy doradza podstawowej terapii choroby.

środki folk

Pomimo faktu, że obecnie większość lekarzy wie, jak leczyć zapalenie dwunastnicy 12 tradycyjnych metod, pacjenci nadal zaufać sprawdzone przez wieki kompleksów ziołowych. Te łatwe do przygotowania leków najczęściej stosowanych:

1. wylewa wrzącej wody w ciągu 1 godziny. L. lniany, przy czym wszystkie pozostawiono na 20 minut. Mieszany napój służy małymi łykami na czczo. Bierze leki przez miesiąc bez przerwy.
2. W równych częściach mix rumianek, melisa, lukrecja i korzeń prawoślazu, kora kruszyny, lawenda, torebki pasterza. Dalszej 1 h. L. Przygotowana mieszanina przegotowanej wody i przesyłany do kąpieli wodnej. Odcedzić i pić wszystko na 30 minut przed posiłkiem.
Funt 3. 0,5 kg rokitnika i dodać 0,5 litra oleju słonecznikowego. Ta kompozycja jest podawany tygodni w zamkniętym łodzią, sam. Ponadto, masa jest mielona i zostaje przyjęta, jeżeli nie ma zapalenie żarówki 12 wrzodu dwunastnicy w 1 łyżka. l. codziennie przez miesiąc.
4. Ziele dziurawca otrzymuje się roztwór wodny, w momentach zaostrzenia stosować codziennie przez kilka sip.
5. Sok wyciśnięty z liści i łodyg babki dużej, potem dodaje trochę miodu. Otrzymaną mieszaninę spożywane przez 1 godzinę. L. przed jedzeniem żywności.
6. Czyste i ciepła woda nasączone gałązki rabarbar, to są one stosowane jako kompres momentów zapalenia w rejonie brzucha.

powikłania

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mają zapalenie dwunastnicy 12. Objawy tej choroby nie zawsze jest możliwe do zdiagnozowania, z tego powodu, dwunastnicy często prowadzony późno i zacząć leczyć, prowokując w ten sposób powstawaniu takich powikłań:

 • zapalenie błony surowiczej membraną;
 • niedrożność jelit;
 • rozległe krwawienie;
 • rak i zwężenie odźwiernika;
 • ropne zapalenie tkanek;
 • Niewydolność hormonów dwunastnicy.

Ale mimo wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia powikłań, rokowania dwunastnicy korzystne. Jeśli wykryć chorobę we wczesnym stadium rozwoju, możliwe jest osiągnięcie pełnego odzyskania.

Specyficzna profilaktyka jako taki nie istnieje. Musimy tylko trzymać się zdrowego stylu życia, a także w czasie leczenia zaburzeń przewodu pokarmowego, a także zgodne z zaleceniami dotyczącymi posiłków. Kilka razy w roku, aby przyjść do profilaktycznych badań kontrolnych do gastroenterologa.

Dieta podczas stanu zapalnego 12 wrzód dwunastnicy

Pacjenci cierpiący na dwunastnicy, należy przestrzegać odpowiedniej diety, która będzie promować gojenie. Przede wszystkim konieczne jest, aby porzucić błonnik, który boli i tak uszkodzoną błonę śluzową. Aby korzystać z zalecanych gotowane, postrzępione, duszone i gotowane na parze dania.

Musisz przestać jeść słone, pikantne, kwaśne i smażone, jest również niedopuszczalne marynaty i wędzone. Trzeba zastąpić świeże upieczone chleby i krakersy. Całkowicie przeciwwskazane gorącą czekoladę, napoje alkoholowe, napoje bezalkoholowe oraz kawa.

Dieta powinna mieć pierwszeństwo otaczającej i łagodnego produkt może być pieczony pudding, kasza, przeciery, galaretki, klopsiki, klopsiki, warzyw i zbóż zup. Bardzo przydatna w użyciu produkty mleczne o niskiej zawartości tłuszczu. Konieczne jest również, aby przestrzegać zasady fragmentacji i regularnej diety. dieta wody nie jest ostatnia: jeden dzień należy pić przynajmniej 1,5 litra płynu.

profilaktyka

Choroby 12 wrzód dwunastnicy nie jest już zakłócony powikłań i zaostrzeń, należy wykonać następujące zalecenia:

 • pozbyć się złych nawyków (palenie, narkotyki, alkohol);
 • ściśle przestrzegać ograniczeń w żywieniu klinicznym;
 • Usprawniony harmonogramu prac i resztę;
 • wyeliminować obciążenia stresem;
 • Czas leczenia choroby współistniejące;
 • udziału w kursach leczenia zapobiegawczego.