162 Shares 9940 views

Irena Sendlerowa (Krzyżanowska): biografia. Bohaterów antyfaszystowski opór w Polsce

Na jesieni 2008 roku, film „Ireny Sendlerowej” została pokazana w Stanach Zjednoczonych. Opowiadał o kobiecie, która spokojnie zmarł w maju tego samego roku w Warszawie w dniu 99 th roku życia. Większość widzów podczas oglądania zdjęć nie mógł powstrzymać łez, tak wzruszająca i tragiczna historia Ireny Sendlerowej było.


dzieciństwo

Irena Kshizhanovskaya urodził się w lekarza rodzinnego, odbyła się na wydziale, który jest odpowiedzialny za szpital i często udzielała pomocy medycznej dla biednych Żydów, którzy byli w stanie zapłacić za leczenie. Jeszcze przed narodzinami córki był aktywnym uczestnikiem działań antyrządowych. Kiedy Irene miał 7 lat, jego ojciec zmarł na gorączkę, zainfekowany przez pacjentów. Społeczność żydowska, bardzo tsenivshaya Merit dr Krzyżanowska, postanowił pomóc jego rodzinie, oferując do zapłaty szkolenia Irene do jego wiek – wiek 18 lat. Matka dziewczynki odmówiła, bo wiedział, jak trudno jest domem dla wielu z byłych pacjentek męża, ale powiedział to córkę. Tak więc, w Sercu Irena zawsze rozstrzygane wdzięczność i miłość, która później urodziła tysięcy dzieci.

Na uniwersytecie wstąpiła do PPS, jak chciała kontynuować dzieło ojca.

W 1932 roku Irena żonaty Mechislava Sendlera, ale małżeństwo nie trwało długo, mimo oficjalnego rozwodu, ale nie wydał.

wyczyn

Kiedy zrobił Holocaust w Polsce, Irena Sendler była pracownikiem Departamentu Zdrowia w Warszawie. Poza tym, że był członkiem polskiej podziemnej organizacji „Żegota”, jest zaangażowany w świadczenie pomocy Żydom.

Dzięki aktywności zawodowej młodej kobiety regularnie odwiedzał warszawskie getto i pomagał chorym dzieciom. Stosując tę pokrywę, Irena Sendlerowa i inni członkowie „Żegoty” zapisywane 2500 żydowskich dzieci, które zostały następnie przeniesione do klasztorów, prywatnych i rodzinnych schroniskach.

Według wspomnień uczestników tamtych wydarzeń, a dzieci zostały umieszczone w pudełkach z otworami, pre-podlewane tabletki nasenne, a następnie zabrany z getta do maszyn, które zostały dostarczone środki dezynfekujące. Jak dla starszych dzieci, nosili w worki i kosze, zostały podjęte przez kanalizacji, piwnic domów i budynków przyległych do obszaru zarezerwowanego dla miejsca zamieszkania Żydów.

aresztować

Irena Sendlerowa zadbał o to po wojnie uratowanych dzieci były w stanie znaleźć ich rodziców. Pisała swoje imiona na karteczkach i złożył je w szklanym słoiku, który jest pochowany w ogrodzie znajomego.

W 1943 roku Irena Sendlerowa została aresztowana, powód pracował jako anonimowego donosu. Młoda kobieta była torturowana, próbując dowiedzieć się, kto jest jej otoczenie na czele ruchu oporu, czy tylko część jego podziemnej organizacji. Jednocześnie Irene pokazał gruby folder z donosów i raportów ze swojej działalności, podpisane przez jej znanych ludzi. Celem nazistów było poznać imiona innych członków zapisać operacji dzieci oraz miejsc, gdzie dzieci były ukrywa. Mimo bicia, kruchy Irena nie wydał swoich towarzyszy i powiedział gestapo, gdzie, bo w tym przypadku byłyby one oczekiwany list z nazwiskami młodych Żydów do wysłania w obozie zagłady w Treblince i śmierci.

„Execution” i uciekł

W przeciwnym wypadku, aby uzyskać wynik, naziści zostali skazani na śmierć, Irena. Na szczęście Sendlerowa była wciąż żywa – uczestnicy antyfaszystowskiego oporu w Polsce uratował ją przez przekupienia strażników. Te z kolei, zgłoszone do komendy, że egzekucja miała miejsce, więc Irene nie jest wymagana.

Według wspomnień kobiety przed zrobieniem jej wezwany na ostatnim przesłuchaniu. Towarzyszący jej żołnierz przyniósł Irene do gmachu gestapo i wepchnięty do alei i kazał uciekać. Były polski podziemny, który zabrał ją do bezpiecznego miejsca. „W pamięci” o pobyt w hitlerowskich komorach tortur w Irene pozostały słabe zdrowie, a koniec jej życia spędziła na wózku inwalidzkim.

Zakończenie misji

Irena Sendlerowa ukrywał się do końca wojny. Po wyzwoleniu Polski, była w stanie przekazać informacje o uratowanych dzieci do Adolfa Bermana, który od 1947 do 1949 roku był przewodniczącym Centralnego Komitetu Żydów w Polsce. Dzięki długich poszukiwaniach, udało się zjednoczyć rodzin będących ofiarami Holocaustu. Jak dla osieroconych dzieci, po długiej próby ostatecznie poleciał do Izraela.

Życie po wojnie

Wydaje się, że wraz z pojawieniem się pokoju w Europie Ireny Sendlerowej może się uspokoić, a ona w końcu wyleczyć spokojne życie rodzinne. Jednak los postanowił umieścić go kolejny cios: organów bezpieczeństwa państwa Polska dowiedział się o jego stosunkach z Armią Regionalnego i rozpoczął pościg. W 1949 roku, podczas brutalnego przesłuchania ciąży Irena przedwcześnie urodziła dziecko, który zmarł kilka dni później.

spóźnione uznanie

Chociaż na czas Irena Sendlerowa, polskie władze zostawić w spokoju, czuła wrogie nastawienie władz do osoby, aż do upadku reżimu komunistycznego. Tak więc, kiedy w 1965 roku Muzeum Holokaustu w Izraelu „Yad Vashem” postanowił przyznać Irena Sendler honorowy tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, to nie było dozwolone, aby odwiedzić kraj, w którym żyli uratował ją kiedyś chłopców i dziewcząt, którzy byli już dorośli i uważa, że jego druga matka.

Dopiero w 1983 roku władze polskie zniosła zakaz jej podróży za granicą, i Irena Sendlerowa była w stanie do odwiedzenia Izraela, gdzie zasadził swoje drzewo w Alei Pamięci.

Nawet wtedy, w świecie, mało kto wiedział, że w skromne mieszkanie w Warszawie mieszka staruszkę, dokonał wyczynu, który zasługuje na najwyższe nagrody i wyróżnienia. Ale los chciał, że Irena Sendler do doczekał się dzień, w którym dowiedzieć się o swojej historii w różnych częściach świata.

I to wszystko stało się przez przypadek w 1999 roku i rozpoczął ponownie stają się dzieci – cztery uczennice z miasta Uniontown amerykańskiej. Zostali przygotowuje raport dla projektu „Historia Day”, a nauczyciel pokazał im artykuł z gazety pięć lat temu pod tytułem „Another Schindlera”. Te zainteresowane dziewczynki zaczął szukać informacji na temat Ireny Sendlerowej, a okazało się, że ona wciąż żyje. Z pomocą krewnych i nauczycieli pisali spektaklu „Życie w banku”, która została wystawiona w różnych teatrach w USA, Kanadzie, a później w Polsce. Dziewczyny nawet przyszedł do Warszawy, gdzie widzieli ich idola. Ich przyjaźń z Irena Sendler jeszcze przez kilka lat, w czasie których mają odwiedzanych Matkę Holocaustu Dzieci.

wyróżnieniem

Zasadność Irena Sendler długo przeterminowanych były oceniane przez polski rząd, który w 2003 roku przyznano jej Order Orła Białego. Panowie z najwyższą nagrodę dla Sandler stał monarchów europejskich, w tym Piotra Wielkiego, słynnych przywódców wojskowych i papieża. Order Orła Białego został przywrócony w Polsce dopiero w 1992 roku, a wśród odbiorców w ciągu ostatnich 24 lat prawie nikt nie był godny niego pani Sendlerowej.

Ponadto, na rok przed śmiercią Irena izraelskiego premiera i prezydenta RP zaproponował Komitetu Noblowskiego o przyznaniu Pokojowej Nagrody do niej. Satysfakcjonujące Sendlerowa nie doszło, ponieważ komisja w tym czasie nie zmieniły się zasady, przepisując odpowiednią nagrodę za działania, które zostały popełnione w ciągu ostatnich dwóch lat.

Jako jeden z Nagrodą Dziennikarzy Polskich hańbą. " Ci, którzy ją podał, podszedł do niej mężczyznę godnego niż ktokolwiek inny, do udzielenia Al Gore przedstawił prezentację na temat problemów związanych z globalnym ociepleniem.

Aw 2007 roku pani Irena została wyróżniona medalem „Order Uśmiechu”. Jak zawsze w życiu interweniował dzieci Irene: został on przedstawiony jako kandydatów do nagrody chłopca Shimon Plotsennikom Zielonogórski. „Order Uśmiechu” została założona w Polsce w 1968 roku i przyznawana jest osobom, które dają dzieciom radość. W 1979 roku nagroda została przyznana międzynarodowy status, a od tego czasu kandydaci do otrzymania wybiera komisję składającą się z przedstawicieli 24 krajów.

Film „Dzieci Ireny Sendlerowej”

Film, który został już wspomniano, został nakręcony na Łotwie. Gdy amerykańscy dziennikarze powiedziała Irene, że jej życie w czasie wojny zamiar nakręcić film, powiedziała, że się zgodził. W tym przypadku, kobieta zapytała, że obraz był prawdziwy i pokazać Amerykanom, co naprawdę jest wojna, wyglądał jak w getcie warszawskim, a co tam się stało. Irena Sendlerowa rola w filmie grany przez New Zealand aktorka Anna Paquin, który w 1994 roku został uhonorowany Nagrodą Filmową „Oscar” dla najlepszego aktora drugoplanowego. Według widzów, film otrzymał bardzo piskliwy i prawdomówny. Jak malowanie i córka Irena Sendler – Janina, która została pierwotnie przeciwieństwie do idei stworzenia kinowej wersji biografii matki.

Opór ruchu w Polsce

Mówiąc o feat Sendlerowej, należy rozumieć, że odważna kobieta nie może działać samodzielnie. Zgodnie z jego najbardziej Pani Irena, aby ocalić jedno dziecko ona potrzebowała pomocy, co najmniej 12 osób :. sterowników, pracowników służby zdrowia, pracowników ochrony, pracowników schronisk, urzędnicy lekarzom sfałszowanych dokumentów, itd. Jest to specjalna rola polskich zakonnic. Wiadomo, że 500 dzieci zapisane przez Irenę Sendlerową, były w stanie przetrwać tylko dzięki ich pomocy. Jednak wiele sióstr zapłacili za chrześcijańskiego humanizmu, przejawia się w stosunku do dzieci z innych religii, ich życiu, a nawet stało się męczennikami. Tak więc, w 1944 roku na cmentarzu w Warszawie nazistów oblał benzyną i spalono żywcem grupę zakonnic, którzy pomagali Żydom.

Nie mniej wzruszające, a historia o tym, jak Wojciech Zhukavsky i Aleksander Zelverovich ukrył 40 dzieci z getta w zoo, gdzie musieliby ukrywać wśród klatek ze zwierzętami.

Teraz, że wiesz, kim była Irena Sendlerowa, którego film jest z pewnością warto zobaczyć, zwłaszcza, że jest on dostępny w tłumaczeniu rosyjskim.