663 Shares 3362 views

Potas – w … Wzór i zastosowanie potażu

Potas – to nieformalny nazwa substancji chemicy wywołania węglan potasu. Sól ta jest znana ludziom od czasów starożytnych, jak to jest zawarte w popiele. Poprzednio, słowo określa się suchą pozostałość po odparowaniu roztworu spalania. Więc, co jest teraz wiadomo o potas?


wzór

Inna nazwa tej substancji – potas. I wzorze chemicznym opisana jako – K 2CO 3. To oznacza średnią soli potasu i kwas węglowy. Oznacza to, że potasowy nie ma charakter kwasowy lub zasadowy, jest neutralny. Przez długi czas został zmieszany z sody kaustycznej – NaHCO3.

Historia odkrycia i badania

Oczywiście, nie wiemy na pewno, kto był pierwszy potażu, jak był znany w starożytnej Grecji i Rzymie. Następnie zostało odzyskane z popiołów i stosowano do prania. Zadziwiające jest, że przez długi czas był zmieszany z inną substancją – wodorowęglan potasu. Znany sody, potażu – razem były one nazywane po prostu sole alkaliczne lub alkaliczne. Rozróżnienia między nimi rozpoczęła się w wiekach XVIII-XIX. Po raz pierwszy stało się znane w 1759 roku, gdy okazało się, że Andreas Marggraf sody alkaliczne mineralny, natomiast potasu – urządzenie. Aw 1807 Gemfri Devi ustalono skład chemiczny każdej z tych substancji.

Pierwsze wzmianki o produkcji potażu odnoszą się do XIV wieku. Największe firmy znajdują się w Niemczech i krajach skandynawskich. węglan potasu stosuje się w przemyśle fabryk mydła, tkaniny, roślin barwiących. W XV wieku w konkursie, w tym Rosji. Przedtem przeznaczyć potaż z popiołu nie wiem jak, ale po prostu eksportowane produkty spalania wraz z, na przykład, mieszek. konieczna jest także przemysł szklarski zarówno w Rosji i za granicą w tej sprawie. Popyt rósł i rósł, a oferowane przez niego.

Nawiasem mówiąc, nazwa „potaż” – to tylko metoda wskazówkę jego produkcji w starożytności. Faktem jest, że w języku łacińskim brzmi jak potassa, który z kolei jest połączeniem słów „popiół” i „pot”.

Właściwości chemiczne i fizyczne

W trakcie eksperymentów z tej substancji, naukowcy otrzymali informację o tych lub innych cech tkwiących w nim. Obecnie wiadomo, że w normalnych warunkach, czystego potażu – stałe w postaci bezbarwnych kryształów lub w postaci białego proszku. Gęstość – 2,43 g / cm3. węglan potasu Temperatura topnienia – 891 ° C. Posiada wysoką higroskopijność.

Substancja ta nie stanowi zagrożenia wybuchem lub pożarem. W kontakcie z wilgotną skórę lub błony śluzowe drażniące. Dlatego też należy do trzeciej kategorii zagrożenia.

Odmiany i formy

Istnieją dwa rodzaje potażu: prażony i polutoravodny. W przeciwieństwie do tego, po drugie, pierwsza forma nie zawiera wody – to w czasie prażenia paruje i usuwanie substancji organicznych, powodując w roztworze węglanu potasu tego typu staje się całkowicie bezbarwny.

Ponadto rozróżnia się potasu i odmiany emitują tylko trzy. Jakość produktu końcowego w zależności od zawartości zanieczyszczeń takich jak żelazo, glin, chlorkami, sodu i siarczany. wziąć również pod uwagę, gdy przypisanie klasy masowy wytrąconego osadu w roztworze i straty na zapłon.

ekstrakcja

Chociaż stosowanie potasu nie jest w tak masową skalę, jak ma to miejsce w przypadku sody, jest ona nadal aktywnie wykorzystywane przez ludzi. Ale przede wszystkim musi ona uzyskać. W małych ilościach można to zrobić nawet w domu.

Przede wszystkim trzeba dostać w swoje ręce popiołów pochodzenia roślinnego. Następnie konieczne jest, w celu rozpuszczenia go w pewnej ilości gorącej wody dokładnie miesza się i czeka trochę czasu. Następnie, aby rozpocząć odparowanie potasowy z mieszaniny substancji organicznych, które spowodowałyby wytrącanie się kryształów. Naturalnie, węglan potasu, wybrane w podobny sposób będzie wysokiej jakości, a wysiłki spędzony zbyt duża w stosunku do wysokości. Więc, oczywiście, na skalę przemysłową wszystko jest inaczej.

Zatem, wodny roztwór węglanu potasu, poddaje się reakcji z CO 2, co prowadzi do powstawania KHCO3. To, z kolei, jest ogrzewane i znajduje się woda i wydzielania dwutlenku węgla w reszcie – od potażu.

Istnieje kilka sposobów, aby uzyskać ten materiał, ale najprostszym i najbardziej skutecznym są opisane wcześniej.

przetwarzanie

Jak już wspomniano, istnieją dwa rodzaje potażu – prażenie i polutoravodny. Jak zatem przetwarzanie węglan potasu, odnosi się do jednego lub innego gatunku?

Przede wszystkim, oni nawet zmieniać formułę. Polutoravodny wygląda następująco: K 2CO 3 + 1,5h 2O, to znaczy, że zawiera początkowo wodę. Jednak jest jeszcze bardziej higroskopijny niż normalnie. Z tej formy mogą być wytwarzane i forma bezwodna – proszek jest dostatecznie ogrzewa się do 130-160 ° C.

Forma kalcynowane uzyskane w procesie przetwarzania węglanu potasu, otrzymanego przez odparowanie roztworu sody w drewnianych kadzi. Substancja ta nie bardzo czyste, więc musi albo praży lub praży. Po jednym z tych procedur, węglan potasu otrzymuje się biały proszek, a jego roztwór – całkowicie bezbarwny. W tym przypadku materiał nie zawiera wody.

wykorzystanie

Przez długi czas było i węglanu potasu w różnych form mających zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, a w najróżniejszych celów. Na przykład, jego wspaniała zdolność do oczyszczenia jest nadal używany do produkcji mydła i innych środków chemicznych gospodarstwa domowego.

Ponadto, potas – zamarzaniu dodatku do zaprawy. Jako taki, że pozwala mieszanin, są bardziej odporne na zimno, które pozwala kontynuować tworzenie nawet bardzo niskich temperaturach. Jego istotną zaletą w stosunku do podobnych produktów jest to, że nie powoduje korozji konstrukcji, jak również powstawanie wykwitów, które mogłyby wpływ na wytrzymałość konstrukcji.

Jeszcze węglanu potasu, do wytwarzania szkła kryształowego i wysokiej jakości optyki. Wymień go w tej sprawie nie ma. Nie ma żadnych analogi tego materiału, na przykład w wytwarzaniu szkła ogniotrwałej.

Często potażu – element kolorowy w przemyśle chemicznym, że stosuje się do absorpcji siarkowodoru z mieszaniny gazów – radzi sobie z tym, że o wiele lepszy niż sody. Tam i miejsce w przemyśle farmaceutycznym: węglan potasu jest zaangażowany w niektórych reakcjach, aw niektórych miejscach pojawiają się jako efekt uboczny. Innym obszarem zastosowań – Oferta ogień. Że substancja ta jest traktowana konstrukcji drewnianych, zwiększając ich odporność ogniową.

To zaskakujące, ale potas – to także dodatek do żywności. Jego kod – E501 tak, że należy do klasy E. Przez pewien czas był on stosowany w przemyśle cukierniczym, na przykład w produkcji pierników. W przemyśle lekkim, substancja ta bierze również udział w procesie garbowania.

W końcu, wysoki perspektywy zastosowań potasu w produkcji chloru nawozów potasu. Ash, użyte w tym dawno temu, ale w ostatnich dziesięcioleciach, to wymienić opatrunek produkcji przemysłowej. Prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości metoda będzie stosowana na szeroką skalę, są znane od dawna i jest mniej szkodliwe, gdy w porównaniu z nawozy mineralne stosowane dzisiaj.

inne cechy

Jak potas – to substancja niezwykle higroskopijny, jego opakowanie, przechowywanie i transport są w specjalnych warunkach. Zazwyczaj pięciowarstwowe worki używane do pakowania węglanu potasu. Jedynym sposobem, aby uniknąć niechcianego przedostawaniu się wody do tej substancji.

Ponadto, nieoczekiwanie, pomimo doskonałego reakcji z H2O, węglan potasu jest całkowicie rozpuszczony w acetonie i etanolu.