667 Shares 7003 views

Iluzjonista Dzheyms Rendi: biografia, nagrody i Fundusz Edukacja

Dzheyms Rendi – były iluzjonista i debunker znany w Ameryce oszustów udających magów i mediów. Przez dwie dekady, proponuje zapłacić premię w wysokości ponad $ 1 mln dla każdego, kto weźmie wszystkich jego testach i okazuje się, że rzeczywiście posiada zdolności parapsychiczne. Tysiące ludzi z całego świata próbowali dostać nagrodę, ale żaden z nich nie był w stanie przekonać sceptyka Randi w jego szczególny dar.

Dzieciństwo i młodość

Prawdziwe imię Dzheymsa Rendi – Rendell Dzheyms Hemilton Zwinge. Urodził się w Toronto, Kanada w 1928 roku. Chłopiec był najstarszym dzieckiem, oprócz jego rodzina miała dwa więcej dzieci. W wieku 13 lat był w poważnym wypadku na rowerze, po którym więcej niż rok spędził w gipsie. Lekarze byli przekonani, że James będzie zawsze przykuty do łóżka, ale do ich zaskoczeniu, chłopiec odzyskuje się i wstał. Leżąc nieruchomo, Randy zaczął czytać książki o sztuczek. Nowe hobby więc chłopiec miał w sercu, postanowił skojarzyć z nim jego przyszłe życie. Jako 17-letni chłopiec, Dzheyms Rendi opuścił szkołę i zaczął iluzjonistą zawodową, mówiąc w przydrożnych artystów. Potem następuje praca w Japonii i na Filipinach, gdzie zapoznał się młody człowiek z sekretów wykonywanie skomplikowanych sztuczek, które postrzegane jako widzowie, ale nic cuda.

iluzjonista praca

Kariera iluzjonista James rozpoczął w 1946. Początkowo występował pod swoim prawdziwym nazwiskiem (Randall Zwinge), ale ze wzrostem popularności postanowiła wziąć pseudonim The Amazing Randi. Skoro mag połowie lat 50. został zaproszony jako gość na programy rozrywkowe, aw latach 60. zaczął się na stacji radiowych w Nowym Jorku własny program. Od 1973-1974. iluzjonista Dzheyms Rendi poszedł na trasie z popularnego piosenkarza rockowego Alice Cooper. Podczas występów piosenkarza, występował na scenie w roli kata i lekarza dentysty, a także osobiście zaangażowany w rozwój jakiejś scenerii dla swoich występów.

Pojawienie się sceptycznym nastawieniem

W ciągu 70 lat Randy stopniowo zaczyna odchodzić od iluzji i koncentruje swoje działania na wystawienie oszustw, które udają ludzi o nadprzyrodzonych zdolnościach. Znając tajniki najtrudniejszych sztuczek, zrozumiałe jest, że wszelkie pozorne akrobacje faktycznie brakowało nadprzyrodzony fundament. Sceptyk przez naturę, Randy nie wierzy w cuda, a wszystkie wróżki, czarodzieje, media, kontaktowcy z obcymi jest powszechnie uważany za oszustów oszukiwać widzów dla zysku.

Feud z Uri Geller

Najgłośniejszy konflikt James Randi zaczął w 1972 roku z megapopular w tych dniach, psychicznej Uri Geller. Ostatnio przeprowadzone przed publicznością niewyjaśnionych cudów nauki, twierdząc, że dał mu nadludzkie obcych stworzeń. Dzheyms Rendi krytykuje poważnie liczbę Uri Gellera, w którym wygięty metalową łyżką na jednej stronie. Stwierdził on, że sztućce zginanie jest zwykle ostrości i przekonać robotników Studio, który miał pełnić rolę medium, aby wystawiać go do odbiorców. Po tym incydencie, waśń pomiędzy Randym i Geller był opóźniony przez wiele lat. Sceptyczny mag wielokrotnie ujawnia tajne psychiczne akrobacje, tym samym umieszczając swą karierę w niebezpieczeństwie.

Geller próbował walczyć z sprawcy środkami prawnymi i wielokrotnie złożonych z nim w sądzie. Jednak słudzy Temidy nigdy nie był zadowolony z jego działania przeciwko Dzheymsa rendi. W 1982 roku, były iluzjonista opublikował książkę zatytułowaną „The Magic of Uri Geller”, który otworzył czytelnikom sekrety koronnych psychicznych pomieszczeń. Twierdził, że nacisk na zginanie łyżek metalowych i innych akrobacje celebryty może spełnić nikogo. Wiele lat po zakończeniu konfliktu zaczęli Geller musiał przyznać, że ma nadprzyrodzone moce i jest regularnym odmiana pokaz iluzjonista stara się, aby ich pokazać to niezapomniane przeżycie dla publiczności.

Podstawa własnego funduszu

W 1996 roku w Stanach Zjednoczonych pojawiła Dzheymsa rendi Educational Foundation, zajmującej się odsłaniając oszustw badań magicznych i psychicznych i paranormalnych. Iluzjonista powiedział, że zapłaci 10 tysięcy dolarów oszczędności osobistych do każdego, kto może udowodnić, że naprawdę posiada nadprzyrodzone moce i nie jest oszukać ludzi za pomocą psychologicznych sztuczek i technik. Stopniowo zwiększa się rozmiar nagród kosztem składek entuzjastów i końcowy wynik jest ponad $ 1,1 miliona dolarów.

Warunki uzyskania nagrody

Nagroda Dzheymsa Rendi stał się łakomym kąskiem dla wielu ludzi, którzy nazywają siebie jasnowidzów, czarownice, wróżki, kasjerów fortuny, i tak dalej. D. Wydawałoby się, że uzyskanie pieniędzy jest bardzo proste. Aby to zrobić, po prostu trzeba pokazać sceptyk Randi swoje paranormalne zdolności. Iluzjonista jest gotów zapłacić jej powstania nagrodę dla każdego, kto potrafi zahipnotyzować, czytać w myślach, przenoszenie obiektów wygląd, aby komunikować się ze zmarłymi, by przewidzieć przyszłość, do wykonywania różnych czynności magicznych, i tak dalej. D. Jedynym warunkiem jest to, że osoba ubiegająca się o zwycięstwie musi wykazać swoją zdolność do w eksperymencie naukowym pod nadzorem Randy i jego współpracowników.

Walka o funduszu nagród

Na nagrody, tysiące ludzi walczył w $ +1,1 mln zł. Fundusz Edukacji obejrzano jasnowidzów wszelkiego rodzaju, ale żaden z nich nie był w stanie wykazać swoje umiejętności w ścisłej zgodności z warunkami eksperymentalnymi. Testy Dzheymsa rendi były zbyt trudne nawet dla najsilniejszych medium. Były mag nigdy opony ujawni wszystkich pretendentów do nagrody. Wygrywa udaje się zrozumieć, że ich supermocarstwa są wspólne gamesmanship.

Dzheyms Rendi wszyscy kandydaci do ich funduszu premii dzieli się na 2 kategorie: szarlatanów i tych, którzy błędnie wierzą w swoich paranormalnych zdolności. Najpierw przyjść do maga przez wzgląd na łatwe pieniądze. W trakcie eksperymentu, są przebiegli, szpiegowanie, chcąc oszukać innych. Wnioskodawcy należące do drugiej kategorii, są pewni swoich supermocarstw, jednak okazuje się być szczegółowe sprawdzenie, że są one po prostu w błędzie na swoim koncie.

Sceptyczny iluzjonista do tej pory nikt nie otrzymał nagrodę pieniężną. Czy świat nie ma człowieka, posiadających zdolności paranormalne naprawdę? Ci ludzie nadal szukać Dzheymsa rendi Fundacji. „Bitwa pod medium” i inne programy telewizyjne regularnie pokazać ludziom, którzy tworzą cuda przed kamerą. Czy oni wszyscy szarlatani? I dlaczego żaden z nich nie chce rywalizować o nagrodę ponad milion $ 1? Wiele znanych Eksperci twierdzą, że nie potrzeba żadnych badań, więc nie idą do kogoś, aby udowodnić swoje umiejętności. Ale Randy nie wierzy nie ma żadnego usprawiedliwienia. Był pewien, mógł narazić każdą osobę, która się do niego zwrócić.

Randy dziś

Mimo swojego zaawansowanego wieku, Randy jest nadal aktywnie zaangażowany w wystawiając oszustwa. W 2009 roku zdiagnozowano u niego chorobę jelit Rak, ale były mag udało się pokonać chorobę, aw 2010 roku, aby powrócić do swoich zajęć. Dziś jest on wciąż czeka na kogoś, kto będzie mógł oficjalnie przekazać pierwszą nagrodę swojego powstania. Po patrząc na niego, on spędził ostatnie dwie dekady swojego życia.