394 Shares 3762 views

Korolevich Vladislav na rosyjskim tronie w czasie panowania i ciekawostki

Władysław IV urodził się 9 czerwca 1595 Jego ojciec był Zygmunt III. Miał wznieść się do cesarskiego tronu w Rosji w 1610 roku 27 sierpnia (6 września) przysięgą sąd Moskwy i ludzi. Zastanów się dalej, co stało się znane syn polskiego króla Korolevich Vladislav.


Przegląd

Zgodnie z umową w 1610 roku, więźniowie w Smoleńsku pomiędzy sądem w Moskwie i Zygmunta, Korolevich Władysław musiał zapanować. W tym przypadku, niemal natychmiast zaczął bicia monet w jego imieniu. W 1610 roku w tym samym roku został obalony Vasiliy Szujscy. Jednak następca nie przyjęła chrześcijaństwo i przybył do Moskwy. W związku z powyższym, na tronie królewskim, nie był koronowany. W październiku 1612, drugie grupy senioralny wycofał go, został zdetronizowany.

Korolevich Vladislav: krótka biografia

Jego matka zmarła 3 lata po jego urodzeniu. Wielki wpływ na dworze w czasie cieszył Ursula Meyerin. Podniosła Vladislav. Około 1600 roku, Ursula, najwyraźniej stracił część swoich wpływów. Jej uczniowie nabytych nowych nauczycieli wokół niego były bardzo różne autokary. Wśród nich, w szczególności, był Andrzej Sholdrsky Gabriel Prevantsiush Marek Lentkovsky. Ponadto Korolevich Vladislav zaczęła przyjaźń z Adamem i Stanislav Kazanovsky. Istnieją dowody na to, że był zainteresowany w malarstwie, a później stał się patronować artystów. Książę mówił tylko po polsku. Jednak, aby czytać i pisać, umiał w łacińskim, włoskim i niemieckim.

czarter Zygmunt

Wywołanie książę Władysław był bardzo oficjalny. On i jego ojciec zostali wysłani specjalny dyplom. To nakreślono podstawowe warunki dla jego wyboru na króla. W szczególności, zgodnie z dokumentem przeniósł władzę nad wszystkimi miastami po przyjęciu chrześcijaństwa. Ponieważ był protestantem, powinien być ochrzczony w Moskwie. Przyszły król powinien chronić kościół przed ruiną, czcić cudownych zabytków i szanować je. Nie należy umieszczać Kościołowi wiarę w każdym mieście. Nie wolno płacić i zmusić ludzi do innej religii. W żadnym wypadku nie wolno zabrać z kościołów i klasztorów ziemi, upraw pieniędzy. Książę powinna, a wręcz przeciwnie, aby przeznaczyć środki dla życia służby.

Nie dopuścić do wprowadzenia jakichkolwiek zmian w szeregach i pozycji, które istniały w stanie, nie wolno było stawiać ludzi litewskich i polskich za zarządzanie sprawami ziemstwo. Nie wolno przypisywać je do sędziów, urzędników, ludzi starszych i prezesów. Byli lenna i majątki właścicieli musiała zostać utrzymana. Zmiana wynagrodzenia własnych dozwolony tylko za zgodą Dumy. Podobna zasada odnosi się do przyjęcia przepisów, orzecznictwa, w szczególności kary śmierci.

Rzeczpospolita i Rosja miały żyć w świecie i sojuszu wojskowego. Nie wolno było pomścić zabitych w obaleniu pierwszego Fałsz Dmitry. Strony zobowiązały się również do przywrócenia jeńców bez okupu. Nie powinno się zmieniać zasad handlu i podatków. Poza tym wzajemna miał to być poddaństwo. Specjalna decyzja została podjęta w stosunku do Kozaków. Wraz z Duma miała zdecydować, czy to na rosyjskiej ziemi, czy nie. Po ślubie miały oczyścić ziemię złodziei i obcych. Król oparł wkład. Rozwiązany w umiejętności i los Dymitr Samozwaniec II. To właściwie lub złapać lub zabić. Marina Mniszek powinny zostać zwrócone do kraju.

Semiboyarshina i Korolevich Władysław (Smoot)

1610 był bardzo trudny dla sądu w Moskwie. Wasilij Szujscy został obalony Semiboyarshina. 15-letni potomek Zygmunta zaocznie otrzymał władzę. Jednak ojciec przedstawił warunki wyborach księcia Władysława. Przede wszystkim, Zygmunt chciał ludzi na katolicyzm z prawosławiem. Bojarzy z kolei poprosił, aby wysłać Vladislav w Moskwie na leczenie swojego chrześcijaństwa. To Zygmunt odpowiedział stanowczo odmówił. Ale on ofiarował się jako regent-władcy kraju. Propozycja ta nie została zaakceptowana przez bojarów. Wszystko to doprowadziło do wrogich działań stron. W szczególności, Władysław IV zorganizowano kampanię wojskową. W 1616 TH próbował odzyskać władzę. Udało mu się nawet wygrać kilka bitew. Jednak, aby zdobyć Moskwę, nie był w stanie. Mimo zaproszenia księcia Władysława do tronu rosyjskiego, wziął go i nie. Jednak tytuł zatrzymywane przez niego aż do 1634 roku

obalić Semiboyarshina

Biorąc pod uwagę sytuację, Święty Hermogenes został zniechęcony przez powołanie Dumy Vladislav. Jednak bojarzy ustępowali. Fakt, że przygotowują zamach na długi czas. Dość szybko Shuya został obalony prawie natychmiast podpisał z Zygmuntem. To tylko pozostał przynieść Vladislav, chrzcić i go poślubić. Hermogenes, zdając sobie sprawę, że sytuacja w kraju nie rozwija się zgodnie z oczekiwaniami, zaczyna pobudzać ludzi. Wysyła listów na miasto wywołującego jechać do Moskwy i do obalenia władzy Polaków. Do tego był torturowany. Jednak emocje ludzi nie zatrzymał, lecz wzrosła. W rezultacie, bunt kierowany przez Minina i Pozharsky. Ludzie udał się do Moskwy i złożone bojar Dumy. Z królewskiego tronu Romanowów.

odkrycia

Mówi się, że 15-letni Władysław nie mógł być każdy literat król. W tym czasie nie był jeszcze w stanie podjąć rozwiązań energetycznych, a wszystkie działania wykonywane ojca. Ponadto Zygmunt ustawić warunki do wniosków o bojar Dumy. Jednocześnie polscy ambasadorowie byli na dworze, a nie pod wpływem jednej lub drugiej decyzji. Oczywiście, Moskwa ludzie nie lubią. Prawdopodobnie impuls dla powstania ignorował Vladislav tradycji. Mówili, że nie tylko, że jest młody i nadal nie można uruchomić stan, więc jest on również w chrzest i ślub nie przyszedł. Dlatego deklaracja jego cara Rosji nie miał podstawy prawnej.

kampanie wojskowe

Przed rozpoczęciem rządzić w Rzeczypospolitej, Vladislav udział w kilku bitwach. Wśród nich były wędrówki i Moskwa. Ponadto brał udział w wojnie z Imperium Osmańskim w 1621-m, w Szwecji – w latach 1626-1629. W tym czasie, jak również podczas jego podróży po Europie (1624-1625 Dwuletni okres). Poznał specyfikę sztuki wojennej. Korolevich Vladislav zawsze traktuje sprawy walki jako najważniejsze. On ma różne specjalne zdolności wojennych, jednak wyróżnia się jako dość umiejętne dowódcy.

polityka

Pierwszy Korolevich Vladislav ściśle odmówił z Gabsburgami. W 1633 th obiecał równych praw do przedmiotów prawosławnych i protestantów, zmuszając katolicki Radziwiłł zatwierdzi ustawę. Ten ostatni nie miał wyboru, jak tylko iść do przodu pod groźbą przekazywania kluczowych stanowisk w Rzeczypospolitej protestantów. W tym samym roku powołany Vladislav Kshyshtofa Radzivilla wysokiego urzędu prezesów Wilnie. W 1635-m to staje się wielkim Hetman litewskiej. Protestanckich szlachciców zablokowany próbą przez Vladislav rozpocząć wojnę ze Szwecją. W 1635-m podpisali Rozejm w Sztumskiej Wsi. W związku z tym, Vladislav wznowił sojusz z Habsburgami, więzień ojca.

małżeństw

Polski Korolevich Vladislav był dwukrotnie żonaty. Zapytał papież Urban obiecać mu dać zgodę na małżeństwo z protestanckiej księżniczki. Ale został odrzucony. Na początku 1634 roku w sprawie, wysyła Alexander Pripkovskogo do Karola I w tajnej misji. Komunikator powinien omówić plany matrymonialne i pomagać w odbudowie polskiej marynarki. Na posiedzeniu w dniu 19 marca 1635 została omówiona małżeństwo. Jednakże, jeśli nie było tylko czterech biskupów, z których wspierane planów. Pierwszy ślub odbył się wiosną 1636 roku Władysław ożenił Cecylia Renata Habsburżanka. Rodzą Zygmunta Kazimierza i Anna Maria Isabel. Pierwszy zmarł w wieku siedmiu lat od czerwonki, a córka zmarła w dzieciństwie. W 1644-m Cecilia zmarła. W 1646-m Władysław ożenił się z francuską księżniczką Mariey Luizoy de Gonzaga de Nevers. Dzieci nie mieli.

postęp

Na początku listopada 1632 roku, Władysław stał się polski król Zygmunt po śmierci. W tym czasie, Michaił Romanow zdecyduje się pójść na wojnę z Rzeczpospolitą. Miał nadzieję, że do skorzystania z tymczasowego zamieszania po śmierci Zygmunta. Około 34.500. Ludzie przekroczyła wschodnie granice Polski Pospoltitoy. W październiku 1632 armia oblegał Smoleńsk. Rosja przekazała jego Deulino rozejmu w 1618 roku, jednak w czasie walk, Vladislav udało się nie tylko do zniesienia oblężenia, ale również otoczony przez żołnierzy i zmusić go do poddania się 1 marca 1634 po podpisaniu nowego rozejmu, odpowiedni dla Rzeczpospolitej. Jego warunki, między innymi zakłada wypłatę Vladislav 20 tys. RUB. w zamian za rezygnację z roszczeń do władz Moskwy i powrót znaków określonych przez Radę siedmiu.

W latach wojny 1632-1634. w Rzeczypospolitej był aktywnym modernizacja armii. Vladislav zwrócić szczególną uwagę na poprawę artylerii i piechoty. Po krótkim okresie czasu Rzeczypospolitej był zagrożony przez Turków. Władysław poprowadził armię na południe od rosyjskich granic. Zmusił Turków do podpisania rozejmu na korzystnych warunkach do niego. Uczestnicy zgodzili się trzymać wojnę znowu Tatarzy i Cossacks z wyjazdem za granicę siebie i całkowitą kondominium nad Wołoszczyzny i Mołdawii.

Po zakończeniu południowej kampanii było konieczne w celu ochrony północnej części Rzeczypospolitej. W 1635 roku w Szwecji, który brał udział w wojnie trzynastoletniej, zgodził się Shturmsdorfskogo rozejm. Umowa została ponownie opłacalna Rzeczpospolita. Niektóre wygrał w Szwecji musiał go oddać.

ciekawostki

Zdaniem wielu historyków, Vladislav był bardzo ambitny. Marzył o wielkiej sławie, której planowane do osiągnięcia nowych podbojów. W ostatnich latach zarząd miał nadzieję wykorzystać oddziały Kozaków, tak aby pomogły wywołać wojnę Turcji i Polsce. W różnych okresach starał się odzyskać władzę nad Szwecji. Vladislav chciał kilka razy, aby powrócić korony rosyjskiej. Miał nawet plany na zdobyciu Imperium Osmańskiego. Podczas panowania udało mu wystarczająco często, by zwabić niespokojne Kozaków na ich stronie. Jednak wszystkie jego próby nie powiodły się z powodu braku wsparcia zagranicznych sojuszników i szlachty. Często zamiast główne bitwy miały miejsce niepotrzebnych wojen granicznych, spryskane władzy państwa. To ostatecznie doprowadziło do fatalnych skutków dla Polski Obojga Narodów.

Niektórzy historycy uważają, że Vlad był bardzo porywczy. Angered, mógłby rozpocząć się zemścić, nie myśląc o konsekwencjach. Więc kiedy protestanci szlachta zablokowany swoje plany, aby przejść do wojny przeciwko Szwecji, zaczął progabsburgskuyu politykę. W szczególności, pod warunkiem pomocy wojskowej do sojuszników, żona Cecylia Renata. Władysław miał wiele planów i dynastycznych i wojskowych oraz osobistych i terytorialnych. Więc on zakłada zdobycie Inflant, Śląska, łącząc księstwo pruskie, tworząc swój własny Korony Księstwa. Niektóre z jego planów mogłaby być zrealizowana. Jednak prawie nic się nie stało w wyniku jakiejkolwiek awarii na zbieg okoliczności obiektywnych okoliczności, co zostało zaplanowane.

Spór posagu

Wszystko zaczęło się w 1638 roku Władysław chciał nieodpłatnej posagu jego macocha i matka dostarczyła księstwo śląskie, korzystnie opolsko-Ratsibuzhskim. Zasugerował, że w 1642 roku Habsburgowie ich prawo do władzy w Szwecji. Zamiast Vladislav poprosił Śląsk jako zabezpieczenie. Opublikowany w Wiedniu ambasador zaproponował wymianę dochód z czeskich ziem jest wymagane do Teshinskoe lub Opole-Ratsibuzhskoe księstwa. Proces był opóźniony, a Vladislav Habsburg poseł poinformował, że w połączeniu ze Szwecji. Te słowa były jak oczywistego zagrożenia, jak w tym przypadku mogłaby przejąć Vladislav Śląsk i środki militarne, bez zgody cesarza.

W kwietniu 1645 jako pierwszy w Warszawie została wysłana nowego ambasadora do negocjacji. Biegli bezskutecznie Vladislav, ale jest ona korzystna dla Habsburgów. W rezultacie zdecydowano się przenieść księstwo, a nie jako dziedziczne, aw 50 lat użytkowania. Przewidywanego dziedziczenia następnie przekazać Kazimierz, syn Vladislav. Ten ostatni mógłby zarządzać gruntów do dorosłości następcę. Poza Vladislav obiecał dać Habsburgów pożyczkę 1,1 mln złotych.

awarie

Vladislav używany tytuł króla Szwecji. Jednak kraj pod jego władzy nigdy nie było. Ponadto, w przypadku Rosji, nawet nie postawił stopę na jego terytorium. Mimo to, wciąż chciał przejąć władzę w Szwecji. Jednak wszystkie jego wysiłki, a także próby jego ojciec, były daremne. Krajowy Politika Vladislava miało na celu umocnienie władzy królewskiej. Jednak jest ona stale uniemożliwił szlachtę którzy wartościową swoją wolność i nie może stracić prawo do uczestniczenia w rządzeniu. Władysław miał cały czas, aby pokonać wszelkie trudności. Przeszkody stworzone przez sejm, stara się kontrolować swoją moc i pacyfikacji dynastycznych ambicji. Poprawa armii została uznana za pragnienie króla, aby wzmocnić pozycję w czasie wojny. Z tego powodu Sejm sprzeciwił większość planów Vladislav. Był odmówiono finansowania, podpisanie Deklaracji pierwszych walk. Podobnie było w przypadku polityki zagranicznej. Vladislav próbował uspokoić konfliktu Niemców i Skandynawów podczas wojny trzynastoletniej. Jednak wszystkie jego działania ani bezskutecznie i wsparciu Habsburgów prawie nie przyniosły rezultatów. Aby chronić pozycję na Bałtyku, Vladislav zaczął wzmocnić flotę. Jednakże plan również nie kończy.

wniosek

Władysław zmarł w roku 1648. Jego narządy wewnętrzne i serce pochowano w kaplicy św Kazimierza w katedrze św Stanisława w Wilnie. Vladislav zgon nastąpił w rok po śmierci jego syna Zygmunta Kazimierza. Nie był w stanie zrealizować wszystkie swoje plany, nie był w stanie odbudować Rzeczpospolitej. Udało mu się jednak uniknąć zaangażowania w wojnie trzynastoletniej.

Wraz ze śmiercią Vladislav zakończył złoty wiek państwa polskiego. Po jego śmierci Kozacy zaczęli buntować. Wykazali oni niezadowolenie z faktu, że wszystkie obietnice nie zostały spełnione. Powstanie Kozaków przeszedł dość aktywny i został wysłany do polskiego rządu w życie. Sytuację tę wykorzystał Szwecji, która rozpoczęła inwazję państwa.