413 Shares 5876 views

Gdzie jest Kherson? Krótka historia i zabytki miasta

To miasto jest znane przede wszystkim z jego ogromnych i pysznych arbuzów. Ponadto, jest to ważny port nad rzeką Dnieprem. Gdzie jest Kherson? Kiedy powstało i jakie jest interesujące miasto?

Kherson na mapie Ukrainy

Ta osada nie jest zbyt duża, ale nie ma mała. Dzisiaj jest domem dla prawie 300 tysięcy osób. Gdzie jest Kherson?

Miasto leży na południu Ukrainy, nad brzegiem największej europejskiej rzeki Dnepr. Jest to centrum administracyjne prowincji o tej samej nazwie, a także ważny port rzeczny i morski w jego kraju.

Miasto otrzymało piękne imię od najbardziej znanych kolonii krymskiej – Chersonesos. I starożytne greckie słowo "Chersonesus" można przetłumaczyć jako "półwysep".

Ukraiński Cherson ma sześć miast sąsiadujących z siostrą, wśród których jest stolica Norwegii, Oslo.

Kherson: krótkie historyczne tło

W miejscu, gdzie Kherson jest teraz, ludzie żyli w czasach przedchrześcijańskich. Świadczą o tym wykopaliska archeologiczne . W szczególności, na terenie jednego z parków miasta znaleziono szkieletową pochówkę, pochodzącą z czasów II wieku pne.

Powodem powstania Khersonu była wojna rosyjsko-turecka. Katarzyna II nakazała budowę potężnej twierdzy w regionie Morza Czarnego, aby chronić się przed przyszłymi atakami tureckimi. Więc w 1778 roku pojawiło się nowe miasto na mapie Imperium Rosyjskiego – Kherson. Jeden z jego założycieli można uznać za księcia Potemkina (wciąż tu jest), ale proces budowania twierdzy w Chersze prowadził kuzyn Aleksandra Puszkina – Ivan Abramovich Hannibal.

W okresie od 1917 do 1920 r. Władza w Cherszjanie zmieniła się ponad dziesięć razy! Po zakończeniu II wojny światowej miasto stało się potężnym ośrodkiem przemysłowym i rolniczym ukraińskiego SSR. Pod koniec lat 50. mieszkało tam ponad 150 000 osób.

Do tej pory w Khersoniu działa około 100 różnych firm. Wśród nich – port handlowy, fabryki stoczni i stoczni, fabryka bawełny i obuwia, fabryka konstrukcji żelbetowych i inne.

Główne Atrakcje Chersoniu

W historycznym centrum miasta znajduje się sporo starych budynków. Najciekawsze z nich to brama twierdzy Chersonii z 18 wieku, Arsenał, budynek szpitala nad Morzem Czarnym, ratusz, kościół Serca Jezusa, synagoga Chabad i inne.

Ważnym historycznym i architektonicznym pomnikiem Chersonii jest Katedra Zbawiciela – najstarszy budynek w mieście, wybudowany w 1786 roku. Jednorodzinna świątynia, zaprojektowana w stylu klasycznym, zbudowana jest z lokalnego materiału budowlanego – piaskowca. W tej katedrze pochowano wiele znanych osobowości. Wśród nich – Grigorij Potemkin, major generalny Iwan Sinelnikow, mołdański książę Rossetti Emmanuel i inni.

Zainteresowanie turystów może powodować i centralny cmentarz miejski w Cherszanii. Najstarsze miejsce pochówku pochodzi z 1790 roku. Cóż, w pobliżu miasta widać cud techniki inżynierskiej – latarnia morska Agigol. Składa się ze ścinania ze stali i ma strukturę hiperboloidową. Autor najwyższej latarni na Ukrainie (65 metrów) jest wybitnym inżynierem-architektem Władimira Szuchowa.

Tak więc, w Khersonze jest coś na temat turysty. W końcu, aromatyczne, soczyste i słońce arbuzów – a nie powód, aby przyjść do tego wspaniałego miasta na południu?

Podsumowując …

Wiele ciekawych miejsc, wiosek i miast ukrytych jest w kraju Ukrainy. Kherson jest jednym z nich. Miasto zostało założone w 1778 r. I pochodzi od starożytnej kolonii Chersonesos, położonej na Krymie.

Teraz wiesz, gdzie znajduje się Kherson, zna historię i główne atrakcje turystyczne.