320 Shares 8176 views

Wojna sześciodniowa

Konflikt pomiędzy Egiptem i Izraelem został warzenia długo przed wydarzeniami z czerwca 1967 r. To jest ten czas stała się punktem zwrotnym w historii Izraela. Wojny sześciodniowej trwała od 5 do 10 czerwca i przyniósł nieoczekiwane rezultaty dla obu stron.


Prezydent Egiptu Gamal Abdel Nasser przygotowywał się do działań wojskowych z góry. 22 maja wydał rozkaz, aby zamknąć wszystkie szlaki morskie do izraelskiego wysyłce, naruszając tym samym żadnego porozumienia międzynarodowego. W odpowiedzi na te działania w ramach prawa międzynarodowego, Izrael mógłby rozpocząć działania militarne, ale nie. Taka cisza była postrzegana przez Egipt jako oznakę słabości i wzmocnić swoją wiarę w ich własnej wyższości. To po wojnie sześciodniowej było nieuniknione.

Od tego momentu w wypowiedziach prezydenta Gamal Nasser Abdelema usłyszał groźby wobec Izraela i obiecuje usunąć swój stan z mapy. Zagrożenia zostały poparte podpisania sojuszu z państw graniczących z Izraelem. Armia została utworzona na terytorium Jordanii.

Atmosfera wzrosła napięta i zasiał panikę wśród cywilnej ludności Izraela. Rząd, reprezentowana przez premiera Lewi Eszkol nie mógł uspokoić i inspirować ludzi. Wszyscy mężczyźni w wieku od 18 do 55 lat zostali wezwani do odbycia służby wojskowej. Wojna w Izraelu miała być krótka.

Rząd Izraela nie czekać na bezpośrednie działania wojskowe ze strony Arabów i pierwszym uderzeniem wroga. 05 czerwca 1967, izraelskie siły powietrzne zniszczyły całą samolotów bojowych Egiptu i spowodował poważne uszkodzenia syryjskiego samolotu. Na wniosek premiera Izraela, przedstawiciele Organizacji Narodów Zjednoczonych skierowane do króla Jordanii, z prośbą, aby nie wejść na wojnę i zostały odrzucone.

Rozpoczął na pełną skalę działań wojskowych. Utrata Sił Powietrznych rozpatrywane Nasser wielki cios dla ego. Oddziały izraelskiego wywiadu udało się nagrać rozmowę z Nasser, King Hussein, w których omówione co powiedzieć społeczeństwu, że operacje wojskowe wraz z izraelskiego samolotu zaangażowania brytyjskich i amerykańskich. Po takim oświadczeniu, wszystkie kraje arabskie zerwała stosunki dyplomatyczne z USA. Tydzień później, Korol Huseyn przeprosił za kłamstwo. Wynika to prawdopodobnie z faktu, że nagranie rozmowy zostało upublicznione.

Izraelscy żołnierze działali szybko. Szybko chwycił Sinai Peninsula, Judei i Samarii. Najpoważniejsza była bitwa na Wzgórzach Golan. Jednak w dniu 10 czerwca, w Izraelu i zdobył je.

Wojny sześciodniowej zginęło 679 Żydów. Dla małego kraju to miało ogromne straty. Pomimo tego, że świat żydowski był uradowany.

Nowe granice zostały zidentyfikowane, Izrael zwiększyła powierzchnię prawie cztery razy. Pomimo spektakularnym zwycięstwie Izraela głównym zadaniem było ustalenie spokoju. Był gotowy do powrotu część podbitych terytoriów w zamian za porozumienia pokojowego, który zakończył wojnę, tak szybko jak to możliwe. Izrael został utworzony na świecie.

Niemniej jednak, kraje arabskie nie zgodzili się na to, a stosunki między krajami tylko pogorszyła. Kilka miesięcy później szef kraje arabskie spotkała się i oświadczył kategorycznie nie pogodzić się z Żydów i nieuznawania ich stanu.

Wojny sześciodniowej ma wpływ nie tylko na życie państwa żydowskiego, ale także przedstawicieli osób mieszkających w innych krajach. Bohaterstwo i odwaga żołnierzy, objawia się w czasie wojny, w sercach wszystkich Żydów dumy i radości. Amerykańscy Żydzi wysłali dużych sum pieniędzy przed, w trakcie i po wojnie w celu utrzymania armii i ludności cywilnej. W szeregach członków żydowskiej organizacji „United Jewish Appeal” zaczęły wkraczać obywateli różnych krajów. Szczególnie wzrost liczby młodych uczestników.

Potomkowie Żydów, którzy już zaczęli zapominać o swoich korzeniach, coraz częściej przychodzą do Izraela.