852 Shares 6589 views

Bromelia: przegląd, właściwości, pielęgnacja i wymagania

Ogromna rodzina bromeliowatych (dawniej ananasów) ma ponad dwa tysiące gatunków. Bromelia – kwitnienie roślin jednokotowych, w porządku.


Rozpowszechnianie

Rośliny z rodziny Bromeliadki pochodzą z tropików Ameryki Północnej i Południowej, Afryki. Są one powszechne w większości tropikalnych i subtropikalnych stref klimatycznych Ameryki: od pustyń do wiecznie wilgotnych lasów.
W warunkach naturalnych bromelia osadza się na glebie, uszkodzonych pniach drzew, a nawet na skałach.

Ze względu na niezwykłe siedliska, wszystkie rośliny mają dość słaby system korzeniowy. Chociaż wiele gatunków rośnie na ziemi, to odżywiają się od gleby, podobnie jak większość roślin.

Opis

Bromeliadami są rośliny jednokarbowe. Są rozetkami dość twardych, często ciernych liści. Podczas kwitnienia liście są częściowo malowane w jasnych kolorach i stają się oryginalnymi dekoracjami mieszkania przez 2-3 miesiące.

Większość gatunków należy do tak zwanych roślin zbiornikowych: mają wąskie skórzaste liście zbierane w rozetce i tworzą zbiornik. W takim lejku gromadzi się woda, tam wchodzą, a następnie owady zginą. W ten sposób tworzą się pozostałości organiczne, z którymi karmią rośliny. Ta funkcja musi być wzięta pod uwagę przy wzrastaniu liczby członków rodziny. Na przykład, guzzmania należy podlewać i zapylać tylko w gniazdku. Ta sama cecha jest charakterystyczna dla cryptanus, Vriesius, neoregelia, ehmeya.

Jednym z najbardziej znanych przedstawicieli rodziny jest ananas. Wraz z cryptanthus, rośnie na ziemi, otrzymując wszystkie niezbędne żywności z gleby.
Często w domu te rośliny są uprawiane na kawałku drzewa epifizy. W wyniku tego uzyskuje się bardzo interesujące i oryginalne kompozycje. W drewnie drgającym o dziwacznej formie niszczą depresję, wypełnij ją lekkim podłożem ziemnym i posadzić roślinę. Korzenie pokryte są mchem z góry, które muszą być regularnie zwilżane.

Nie zdziw się, jeśli kupisz roślinę tej rodziny na etykiecie, na której zobaczysz nazwę "Bromeliads mix". Rośliny domowe, co do zasady, w wyspecjalizowanych sieciach handlowych łączy się ze wspólną nazwą.

Ponieważ w warunkach naturalnych wiele gatunków rośnie na skalistych obszarach, starają się tworzyć warunki w hodowli domowej dla obu sukulantów – umieszcza się je na południowych oknach i zapewnia dosyć skąpe podlewanie.

Bromeliad rośliny: gatunki i cechy

Wszystkie rośliny należące do tej rodziny można podzielić na trzy kategorie w zależności od siedliska. W tej sekcji spróbujemy wyjaśnić, które rośliny są bromeliadami.

Zbiornik bromeliad

Wśród tej grupy jest wiele roślin o pięknie kolorowych liściach i dużych jasnych kwiatostanach. Dla nich nosić: гусманию, вриезию, неорегелию, криптантус, синий тиллландсию, эхмею. Rośliny te wyróżnia się w kształcie lejkowatym rozetą skórzastych, wąskich liści. Kwiatostan wznosi się z jego środka na wysokim kółku. Liście tworzące rozetę są tak blisko siebie, że tworzony jest zbiornik, w którym gromadzono wodę.

Większość z tych roślin pochodzi z amerykańskiej dżungli, gdzie rosną na ściółce leśnej lub na drzewach. Korzenie w tym przypadku odgrywają rolę kotwicy, która trzyma kwiat na pniu drzewa. Rozetka rozwija się przez kilka lat przed kwitnieniem, a sama rozkwit może trwać kilka miesięcy, po czym główna smuga rozsypuje się i zastępuje pędy boczne rosnące u podstawy.

Atrakcyjność tego kwiatostanu pochodzi z pierwotnych grafik, ponieważ same kwiaty są raczej małe i krótkotrwałe. Specyfika troski o rośliny zbiornikowe jest ich podlewanie: wlać miękką wodę należy leżeć w lejku, a dopiero potem lekko nawilżyć powierzchnię gleby. W domu staraj się nie pozostawiać wody w lejku przez długi czas: liście gnić, zwłaszcza przy gwałtownym spadku temperatury.

W bromeliadach epifitycznych rośliny domowe są raczej słabe korzenie, dlatego należy je posadzić tak, aby siedzieli stabilnie w podłożu. Nadmierne zakwaszenie gleby dla tych roślin jest śmiertelne.

Atmosferyczne

Te rośliny bromeliadowe wolą osiadać na kręgach ogromnej kaktusów, na końcach gałęzi drzew itp. Mają bardzo słaby system korzeniowy, aw niektórych przypadkach korzenie nie są całkowicie rozwinięte. Jasne liście się nie zdarzają, ale kształt roślin jest bardzo zróżnicowany.

Najczęstsze i znane rośliny tej grupy to szary Tillandsia. W warunkach naturalnych otrzymują wodę z kroplów rosy lub mgły osiadających na liściach. Są one zasilane z cząstek pyłu. Nie można ich podlewać, ale tylko rozpylać z rozpylacza miękką wodą. Bromelia atmosferyczna potrzebuje dużo światła, ale jest rozproszona. Nie potrzebują specjalnego podziemnego podłoża, wystarczy umieścić je na ozdobnym stoisku.

Rodzaje gruntów

Te rośliny mają dobrze rozwinięty korzeni, więc w trosce praktycznie nie różnią się one od większości roślin doniczkowych. Tkaniny liściowe, zwłaszcza dla gatunków pustynnych, gromadzą wilgoć, więc są bardzo mięsiste, gładkie i lśniące. Podlewanie tych roślin wymaga umiarkowanego, nie można tolerować nadmiernego podgrzewania podłoża.

Woda do nawadniania musi koniecznie być miękka. Podstawa bromeliowatych gruntów powinna zawierać kory sosnowe, ziemię prefabrykowaną, humus, a także duży piasek rzeczny (4: 1: 2: 1). Wymagania dotyczące oświetlenia tych kolorów zależą od warunków, w jakich rosły w ich ojczyźnie: ananasy potrzebują słońca, a gruntowy cień kryptantowy preferuje cień.

Bromeliad houseplants i opieki nad nimi

Na początku wprowadzimy kilka popularnych odmian tych egzotycznych roślin, a następnie porozmawiamy o tym, jak osiągnąć tak piękne kwitnienie, jak na zdjęciach umieszczonych w artykule. Troska o te kwiaty jest bardzo prosta.

Ananas

Być może jest to najsłynniejszy houseplant z tej rodziny. Większość naszych czytelników znają go bardzo dobrze, jak bryła. A doświadczeni plantatorzy kwiatu wiedzą, że w domu ananas to mały krzak z długimi i ostrymi liśćmi, które bardzo lubi ciepło i słońce, rozpylając i podlewy. Niewielu ludzi wie, że można uprawiać ten egzotyczny kwiat z góry owoców, które są sprzedawane w sklepie.

Bilbergia

Absolutnie bezpretensjonalna roślina z długimi, zwisającymi liśćmi. Kwitnie tylko raz w życiu. Liście są barwione na zielono, a krawędzie lekko oszlifowane. Zakład ten wymaga jasnego oświetlenia i umiarkowanej wilgotności. Bilbery nie potrzebuje pojenia i może istnieć bez dodatkowych procedur nawożenia, rozluźniania i innych zabiegów.

Vriesia

A ta roślina jest najlepsza dla tych, którzy już mają pewne doświadczenie w uprawie bromeliadowych epifiów. Nie umieszczają go w ziemi, ale na dębowym kłodzie, pędach winogronowych lub jakiejkolwiek innej części rośliny.

Wiry wymagają dużej wilgotności i miękkiej, trwałej wody do nawadniania, która powinna być umiarkowana. Roślina wlewa się do rozetki liści. Dlatego trzeba uważać, aby wilgoć nie stagnowała.

Gekhtia

Jest to lądowe gatunki bromeliowatych, dlatego roślina spełnia podstawowe wymagania dotyczące składu gleby: musi być lekka i pożywna. Gekhtiia wymaga częstego rozluźniania i obfitego podlewania. Kocha światło słoneczne (nawet bezpośrednie promienie) i suche powietrze, chociaż większość bromeliowatych nie toleruje takich warunków.

Guzmania

Roślina tworzy gęstą rozetę jasnych, długich liści. Potrzebuje dużej wilgotności, obfitego pojenia, dobrze oświetlonego miejsca, ale pożądane jest schronienie rośliny przed bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Kwiaty w zimie z jasnymi, spektakularnymi kwiatostanami, które należy usunąć zaraz po ich wyschnięciu.

Neoregelia

Kwiat odznacza się bardzo długimi liśćmi – do 35 centymetrów, tworzącymi gęstą rozetę podstawową, której podstawa rumieni się przed kwitnieniem. Miej neo-regalia w jasnym miejscu, gdzie promienie słoneczne nie spadają. Woda w ziemi, a w zbyt gorące, słoneczne dni można wlać wodę i do wylotu.

Troska o bromelia

Aby te rośliny egzotyczne kwitły, właściciel potrzebuje pewnych umiejętności i cierpliwości, ale dbanie o już kwitnące rośliny jest dość proste. W celu przejścia na rozkwit, będzie wymagana raczej wysoka temperatura (co najmniej +25 ° C), dla roślin już kwitnących będzie wystarczająco umiarkowana, ale nie powinna być obniżona do +12 ° C

Większość bromeliowatych wymaga jasnego oświetlenia. Przedstawiciele tej rodziny nie tolerują zalewania podłoża i potrzebują dobrego odwadniania. Glebę podlewa się tylko po wyschnięciu. W gatunkach, które nie tworzą rozetek, glebę należy umiarkowanie wilgotną. Zaleca się rozpylanie większości gatunków tylko latem.
Rośliny te karmione są przez posypywanie liści, przez co okresowo wymieniaj wodę w opryskiwaczu na dodatkowy nawozu (płyn).

W naturze rośliny te są praktycznie pozbawione składników odżywczych. Nawozy dla roślin bromeliadowych używają wyłącznie minerałów, a ich stężenie powinno być pięciokrotnie mniejsze niż zalecane dla innych roślin.

Te rośliny rozmnażają się przez pędy, które pojawiają się u podstawy. Powinna poczekać trochę czasu po śmierci wylotu przed pojawieniem się pędy. Pęki w wieku od dwóch do trzech miesięcy są posadzone w lekkim podłożu i utrzymywane w cieple, aż zostaną zakorzenione.

Bromeliad

Aby to zrobić, konieczne jest wzmocnienie wybranego chomika w pojemniku kamieniami i gipsu. Można go zainstalować w pionie lub nachyleniu. Góra pojemnika jest pokryta ziemią lub do dekoracji używaj małych kamieni. Dla takiego "drzewa" odpowiednie rośliny o wyraźnym rozeta w kształcie lejka.

Wybrane rośliny są wyjęte z doniczek, korzenie owinięte w mchu torfowiska i związane z gałęziami rozprugowanymi drutem chronionym przez izolację polimerową. Jedno lub dwa kwiaty można posadzić w pojemniku. Gniazda kwiatów powinny być napełniane wodą stale, a raz na siedem dni, korzenie, owinięte w mech, posypać miękką wodą.