575 Shares 6404 views

Napęd na tylne koła w zimie: charakterystyki jazdy i zaleceń

W chwili obecnej istnieje kilka rodzajów napędów. Jest to przedni, tylny i kompletne. Każdy z nich ma swoje własne cechy w projekcie. Co do tyłu, to jest często nazywany klasycznym. Że ten układ był w pierwszych pojazdach z silnikiem benzynowym. Do niedawna (a jest to 90 lat), zdecydowana większość samochodów były właśnie z tego typu napędu. Jednak z zerową rok coraz więcej producentów zaczął dawać pierwszeństwo głosu. Czy wkrótce zniknie napęd na tylne koła? Wcale nie. Po takich znanych producentów jak „Mercedes”, BMW, „Maybach”, „Chrysler”, a inni nadal korzystać z podobnego układu na swoich maszynach. Cóż, spójrzmy na cechy budowy systemu i nauczyć się jeździć na tylnym napędem zimą.


o urządzeniu

Jak powiedzieliśmy wcześniej, jest to klasyczny układ. Silnik, w przeciwieństwie do przedniego koła wozów napędowych, znajduje się podłużnie względem nadwozia pojazdu. Za nim jest skrzynia biegów. Obok niego jest podłączony wał napędowy i tylną oś. Tak więc, dystrybucja masy pojazdu jest bardziej prawidłowa masa. Nie występuje koncentracja naprężeń w przedniej, jak przednie koło. Waga naciska równo zarówno z przodu jak iz tyłu pojazdu. A jeśli istnieje napędowy, takie jednostki jak wał napędowy i tylnej osi, nie jest dla wszystkich w budowie każdego samochodu. Poniżej opiszemy konstrukcję tych elementów w sposób bardziej szczegółowy.

wał kardana

Mechanizm ten jest wydrążonym cylindrycznym pręcie. On wygląda następująco. Jego długość może się różnić, w zależności od wielkości maszyny (czyli jego rozstawu osi). wał projekt przewiduje żab. Za pomocą tych elementów jest połączony z jednym końcem transmisji i tylnej osi – z innymi. Wał przechodzi przez dno. Dlatego, aby nie stracić prześwit, utaplivajut fabryką „częściowo w kabinie i bagażniku. Jest to jedna z wad. Po tym wszystkim, oprócz miejsca dla układu wydechowego wymaga innego „tunel” pod wałem napędowym. Warto zauważyć, że nie wszystkie stosowane przegubowy pająka. Na przykład w nowoczesnych „Nivah” aktywnego elementu jest połączony za pomocą przegubów homokinetycznych. Taki sam wzór jest dostępny w Japonii i napędów na wszystkie koła pojazdów terenowych „Toyota”.

oś tylna

On jest kluczowym elementem w systemie. Konstrukcja mostu obejmuje różnicę. Mechanizm ten jest w samym środku mostu, i przenosi moment obrotowy na koła poprzez semiaxes. Dwa z nich, po jednym dla każdego koła. Element nie powiedzie się przedwcześnie, wypełniona olejem w nim. Używa tego samego płynu, gdy do transmisji. Przerób ropy dyferencjał i półoś. I że płyn nie wycieka na zewnątrz, należy używać specjalnych uszczelek gumowych – uszczelek. Eksperci zalecają biorąc wymiana oleju w skrzyni biegów tylnej osi co 40 tysięcy kilometrów. Nawiasem mówiąc, jest to konieczne do ogrzania się również w zimie. Lepkość oleju na ujemną zmianę temperatury. właściwości smarowe nie są dostarczane, jak również w okresie letnim. Dlatego pierwsze 1-2 km trzymać się niskich prędkościach.

Funkcje zarządzania

Niektórzy powiedzą, że zimą jazda na tylnym napędem prowadzące do katastrofy. To jest fundamentalnie błędne. Jeśli to stwierdzenie było prawdziwe, takiego układu przez długi czas nie chciał renomowanych producentów samochodów ( „Mercedes”, „Nieskończoność”, „Jaguar” i inne). Tak, jadąc z tego rodzaju napędu jest znacznie różni się od pełne lub z przodu. Samochód zachowuje się inaczej w każdej sytuacji, zwłaszcza na śliskiej nawierzchni. Dlatego, aby uniknąć wypadków, konieczne jest, aby znać zasady jak do jazdy w zimie na tylne koła.

Robić wszystko sprawnie

Pierwsza zasada – na śliskiej nawierzchni, aby uniknąć gwałtownych manewrów. I to nie tylko odnosi się do przyspieszeń i opóźnień. Podczas pracy z kierownicy i pedałów powinien być bardzo ostrożny. Ruchy powinny być gładkie jak w rzece lub w basenie, gdzie każdy woda spowalnia proces. Odnosi się to do pokrętła regulacyjnego i kierownicy z pedałami.

dobre opony

Z biegiem czasu, kierowcy są przyzwyczajeni do zimy i zacząć jeździć jak w lecie, zrobienie ostrego przyspieszania i „gra w warcaby” w przejściu. Niektóre odpisać to na dobre gumy, mówiąc: „Ja studding i hamulce nie jest gorsza niż w lecie na asfalcie”. Opony jakości – to jest zawsze dobre, ale nawet oni nie będą was ubezpieczyć od następstw nieszczęśliwych wypadków. Cokolwiek drogie opony mogą być wykluczyć ostrych manewrów w zimie.

minimalny obrót

Często we wczesnym rankiem zmotoryzowanych „harówki” Out of the blue, próbując dotknąć. Ale nie rozumiem – wszystko obwiniać napędem na tylne koła. W zimie ( „Mercedes” nie jest wyjątkiem) może poruszać się w praktycznie każdym środowisku. Najważniejsze – aby zachować niezbędną rozmachu. Co się dzieje? Kierowca w pośpiechu naciska na gaz w nadziei, że w końcu samochód zyska trakcję. Jednak zamiast pożądanego wyniku jest jeszcze zakopane w śniegu. Aby nie stracić palec koła z drogą, powinien on być dotykane z minimalną prędkością. Jeśli masz manualną skrzynią biegów, można spróbować zacząć od drugiego. Na komputerze – wystarczy przytrzymać spust „” do minimum. „Tryb zimowy” pomoże również kierowca. Te wyposażone w automatycznych skrzyniach biegów 90 procent. Co jest szczególnie konieczne, aby pamiętać, że właściciele samochodów z automatyczną skrzynią biegów: zanim będzie ciepło w niej oleju. W tym celu wszystkie tryby są przełączane na przemian co 10 sekund. Po można spokojnie udać się w podróż.

Inne przydatne wskazówki

Jak jeździć zimą na tylnym napędem, gdy pojazd jest zatrzymany? W niektórych przypadkach, to nie pomoże nawet rozpocząć się w drugim biegu. Maszyna po prostu zakopane w śniegu i spada na „brzuchu”. Jak być w tej sytuacji, jeśli używasz napęd na tylne koła w zimie? Liczba kierowców jednogłośnie mają tendencję do korzystania z dodatkowych narzędzi. Ten śnieżne łańcuchy lub bransoletki. Noszenie ich na kole, masz 99 procent przypadków wydostać się z najgłębszej pułapkę. Ale jeśli czas nie pozwala umieścić łańcuch, można spróbować uruchomić „swing”. Należy zauważyć, że metoda ta jest podporządkowana tylko w pojazdach z manualną skrzynią biegów, bo tu trzeba „grać pazur”. Działając na przemian pedał gazu i sprzęgła, poruszając się tam iz powrotem, trzeba skutecznie odejdzie z niewoli śnieżnej.

Gdzie nie można postawić samochód?

Zima napędowy (napęd na tylne koła lub z przodu to nie ma znaczenia) wymaga znajomości kilku zasad. Poniżej wymienimy kilka miejsc, gdzie nie powinien zaparkować samochód:

  • Mówiąc ściśle do innych samochodów. Pewnego dnia po prostu nie dotykać miejsca. A jeśli jest to lód, to nie jest wykluczone, a poślizg samochodu. Po kilku próbach, aby dostać się do być pochowany w bok. Lepiej, jeśli będzie to ograniczenie, ale nie następny samochód.
  • Mówiąc o krawężnik. Oni również nie powinien jechać z bliska. Blisko nich gromadzą się duże ilości śniegu. Szanse na zwłokę na poziomie znacznie wzrasta naziemnych.
  • Kąt nachylenia drogi. Nigdy nie postawić samochód na pochyłości. Na początku, nawet przy niskich prędkościach, koła nie są w stanie wejść do zaczepu na drodze. Zwłaszcza jeśli jest zadbana śniegu lub lodu. W tym przypadku tylko zaoszczędzić obwodu. Pytanie brzmi, ile czasu tracisz w ratowaniu swojego samochodu.

Prawidłowe techniki hamowania

Nowoczesne samochody są wyposażone w ABS i ESP, ale nie zawsze z wyjątkiem sytuacji awaryjnej. Jak spowolnić, jeśli napęd na tylne koła w zimie? Porady instruktorzy jednym głosem kładzie nacisk na korzystanie z recepcji „hamowania silnikiem”. Odbywa się to w bardzo prosty sposób. Zamiast ponownie wcisnąć pedał hamulca po prostu zrzucić redukcji biegu. Technika ta jest szczególnie istotna w zjeździe (i nie tylko zimą, ale również latem). A jeśli spowolni, to tylko chwilowe, lekkie krany na pedał. I oczywiście, zachować dystans. Czasami opony z kolcami nie dają pożądanego efektu w nagłych przypadkach.

Zarządzanie zakrętach

Korzystanie z napędem na tylne koła w zimie, trzeba wiedzieć o tym zjawisku jako poślizg tylnej osi. Szczególnie często zdarza się w złym wyborem trybu szybkiego. Jak wziąć skręca w prawo, jeśli napęd na tylne koła w zimie? Przed wejściem do niego wcześniej zwalniać. Można użyć tego samego resetu transmisji „na niższą”. Podczas pokonywania zakrętów, nie należy naciskać na pedał gazu. Więc sprowokować oś zboczeniu pojazdu. Przy okazji, zapraszamy do naciśnięciem pedału gazu jest wykorzystywany w profesjonalnym sporcie motorowym (prawdopodobnie znanego wam coś takiego jak dryf). Ale nie zapominaj, że nie jesteś na torze wyścigowym. Każdy błąd może prowadzić do poważnych konsekwencji. Wszystko, co jest wymagane od ciebie – puścić gazu i włączyć się płynnie, wyeliminowanie gwałtownych ruchów przez koło. Taki manewr daje tylną pojazdu z kierownicą koła większą stabilność.

Jak wyjść z poślizgu?

Jeśli masz do prowadzenia samochodu, który posiada napęd na tylne koła w zimie, trzeba znać zasady, jak wyjść z poślizgu w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej. Jeśli jest to rozbiórka przedniej osi, zaleca się zastosować ręka hamowania (parking) Hamulec jednocześnie do zwiększenia prędkości. Więc zablokować tylne koło, powraca stabilność samochodu w przypadku poślizgu przedniej. Przy wyższych prędkościach wstępnie wybranej ścieżki i obrócić koło kierownicy, w kierunku przeciwnym do kierunku poślizgu. Jeśli zaczniesz poślizgu tylnej osi, nie „zrzucić” Prędkość korbke bieg i przejść do „neytralke”. Wszystko, co musisz zrobić – to puścić i przejść przesyłu gazu.

wniosek

Więc my odkryli, w jaki sposób napęd na tylne koła, i jak nią zarządzać prawidłowo. Korzystanie z przodu lub z napędem na tylne koła w zimie, należy pamiętać, najważniejsze – samochód kocha gładkie. Nagłe manewry z pewnością doprowadzi do poślizgu. Dlatego po raz zapominamy o „warcaby” i nagłego hamowania. Jeśli musisz korzystać z napędem na tylne koła w zimie, nie zapomnij wyposażyć swój samochód z łańcuchów śniegowych. Oni nie tylko pomóc w niezręcznej sytuacji. No, oczywiście, pomoże wysokiej jakości gumy. Nabijane go lub „rzep” – jest to nasza wspólna sprawa. Najważniejsze, że miała dobrą osłonę, która będzie ciągnąć śnieg i zabrać ze sobą.