326 Shares 3891 views

Moje codzienne dziecka w 1 miesiącu: spanie, jedzenie, chodzenie

System dnia dziecka w ciągu 1 miesiąca to określony harmonogram, zgodnie z którymi jest karmiony, położył się do spania, komunikacji, gry, są z nim na świeżym powietrzu. Pediatrzy opracowali inne podejście do tej kwestii. Niektórzy lekarze uważają, że reżim dnia dziecka powinien być wolny, ponieważ dziecko ma własny biologiczny zegar. Inni są zwolennikami jasnego porządku. Z ich punktu widzenia wszystko powinno być pomalowane dosłownie przez minutę. Jak zorganizować system dnia dziecka, nawet jeśli pediatrzy nie są jednomyślni w tej sprawie?


Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę życzenia dziecka, nie jest konieczne przekształcenie pięknej chwili edukacji w trudną walkę. I po drugie, przylegając do rutyny, matka ułatwi opiekę nad dzieckiem i zapewni możliwość odpoczynku. Ale o wszystko w porządku.

Znaczenie harmonogramu dla dziecka i rodziców

Po narodzinach dziecka z łona matki należy ułatwić proces na zewnątrz. Jeśli powtarzasz te same czynności w ciągu każdego dnia w ściśle określonym czasie, dziecko zacznie się przyzwyczaić i zacznie rozumieć, co nastąpi. Starannie zaplanowany tryb dnia dziecka pozwoli dziecku decydować w okresach czuwania, snu, spacerów, karmienia. Psycholodzy twierdzą, że dziecko, które rozwinęło codzienną rutynę, jest mniej podatne na nastroje i stresy.

Rodzice będą w stanie lepiej zaplanować harmonogram. Tak jak dorośli żyją według określonego harmonogramu, pomagając rozwiązać wszystkie istotne kwestie, więc reżim dnia dziecka może złagodzić los tych ostatnich.

Rozważmy, z jakich podstawowych etapów dodawane są pierwsze dni dziecka:

 • Sen;
 • Żywność;
 • Stan aktywny;
 • Procedury higieniczne;
 • Pozostań na świeżym powietrzu.

W pierwszym miesiącu życia dziecka sen trwa do 18-20 godzin. Karmienie piersią powinno być na żądanie, około 6 do 8 razy po południu i 1-2 w nocy. W stanie aktywnym noworodka jest tylko 4-6 godzin dziennie. W tym okresie rodzice mogą prowadzić procedury higieniczne, towarzysko i bawić się z dzieckiem. Podczas spacerów po ulicy dziecko również śpi.

Rano

Kwestia, jak dostosować reżim dnia dziecka, martwi więcej niż jedno pokolenie. Za każdym razem, gdy rodzi się długo oczekiwane dziecko, rodzice są zdezorientowani. Jak nauczyć swojego nowonarodzonego dziecka na zamówienie?

Zacznijmy rano. Najczęściej zaczyna się od matki i dziecka od godziny 6. System dnia dziecka powinien rozpocząć się od procedur higienicznych. W końcu musisz umyć dziecko. Aby to zrobić, twarz mokrą wytarowaną bawełnianą podkładką nasączoną ciepłą wodą. Oczy wypłukane od zewnętrznej krawędzi do wewnętrznego rogu. Również pocierać aurony bez penetracji wewnątrz. W razie potrzeby wyczyść dziób za pomocą turundy. Więcej szczegółów na temat tej procedury zostanie opisane poniżej.

O godzinie sześciu minut 30 minut – karmienie dziecka. Pół godziny później został położył się do łóżka. Dziecko odpoczywa na 2-3 godziny, po czym rozpoczyna się 30-minutowy okres czuwania. W tym czasie dziecko powinno rozmawiać, grać, śpiewać. Więc na kontynuację całego dnia, karmienie i spanie na zmianę.

Jak jednak dostosować reżym dziecka, jeśli dziecko w ogóle nie realizuje zaplanowanego harmonogramu? Najważniejszą rzeczą nie jest panika. Należy zrozumieć, że w pierwszych (po narodzinach) noworodek żyje zgodnie z harmonogramem, które powinny być usystematyzowane stopniowo. Nie obudź dziecka, aby nie tracić czasu na karmienie. Nie trzeba spieszyć się do innej skrajności – poczekać na okres karmienia, jeśli dziecko jest głodne. Mama musi być elastyczna, ale staraj się postępować według pewnego schematu.

Mycie noworodka

Każdego ranka, kiedy dziecko budzi się, myją. Bardzo ważne jest codzienne wykonywanie takich zabiegów. Dzieciak szybko się do nich przyzwycza. Jest to jeden z ważnych kroków, które pozwolą nam stopniowo wdrożyć dokładnie zaplanowany system dnia dziecka w ciągu miesiąca.

Miejsce opieki jest lepsze w wyborze stolika do przewijania, ponieważ wygodne jest umieszczenie niezbędnych urządzeń i przedmiotów. Wskaźnik termiczny wody do prania początkowo powinien wynosić 37 stopni. Do celów hartowania należy stopniowo obniżyć temperaturę do 25 stopni.

Pranie zazwyczaj zaczyna się od oczyszczenia oka. Muszą być traktowane zwilżoną bawełnianą podkładką. Gładki ruch ściera oko od zewnętrznego do wewnętrznego naroża. Dziecko nosa jest wycierane z zewnątrz, również przy użyciu mokrej serwetki. Wewnętrzna część dyszy jest czyszczona flagellum z wełny, wykonując ruchy obrotowe. Do procedur higienicznych wykorzystywana jest gotowana woda. Usuwanie uszu jest wygodne w celu wykonania takiej flageli, usuwania siarki z zewnętrznej części kanału usznego. Nie zaleca się wepchnąć turundy do środka. Ponieważ nie usuwasz siarki, ale przenieś ją głębiej do przejścia. Uszy czyścimy kilka razy w tygodniu. Rana pestkowa jest leczona dwa razy dziennie nadtlenkiem wodoru (3% roztwór), a następnie smarowany.

Tryb zasilania

W tej kwestii poglądy pediatrów są podobne. Zgodnie z ich zaleceniami diety niemowląt powinny podlegać wymaganiom noworodka.

Od lekarzy matki słyszy, że dziecko powinno być przechowywane w piersi matki przez 24 godziny na dobę. Oczywiście, nie dosłownie te słowa. Dziecko musi być położone, aby spać we własnym łóżku i karmione jego wolą. Jest to szczególnie ważne dla tych matek mających pierwsze dziecko. Przecież nie musieli oni wcześniej zmierzyć się z planem reżimu dziecka dziecka w ciągu miesiąca.

Około trzydziestu lat temu niemowlęta były karmione zgodnie z ustalonym harmonogramem. Niezależnie od tego, jak dziecko zachowywało się (płakało, krzycząc), czekały na odpowiedni czas odpowiadający reżymowi. Niektórzy rodzice nadal używają tej zasady.

Karmienie na żądanie ma swoją wartość, ponieważ jest dostosowanie ciała matki do potrzeb dziecka. Mleko jest produkowane w wymaganej ilości – tyle, ile dziecko potrzebuje. Proces ten rozpoczyna się natychmiast po urodzeniu dziecka.

Ważne jest, aby rozpocząć karmienie, położyć dziecko na krótki czas na brzuchu. Pamiętaj, że w żołądku dziecka podczas karmienia mlekiem dostaje się powietrze. W celu uwolnienia noworodka powinna być trzymana w pozycji pionowej, aby zasnąć po jedzeniu. Będzie to zarówno zapobieganie kolce.

Karmienie dziecka po raz pierwszy

Mama nadal w szpitalu położniczym musisz nauczyć się prawidłowo zastosować noworodka do piersi. Położna i inni pracownicy mogą tu pomóc. Musisz wsunąć beczkę na beczkę, twarzą w twarz, dotknij go policzkiem palcem. Kiedy otworzy usta, wbij głęboko w usta sutków. Areola musi być całkowicie uchwycona.

Po raz pierwszy odżywianie ma duże znaczenie dla noworodka. Im szybciej kobieta przymocuje dziecko do piersi, tym szybciej dostanie siarę dla niego. Ma bardzo użyteczną kompozycję. Obejmują one immunoglobuliny, białka, witaminy, enzymy niezbędne do kolonizacji jelit, bakterii i hormonów. Konieczne jest dodanie do nich antyfotocytów gronkowcowych. Siarka jest bardzo kaloryczna, jeśli nawet dziecko dostało to w najmniejszej ilości.

Rano dla mamy i dziecka, zazwyczaj zaczyna się o 6 rano, z pierwszym karmieniem. Dalej w ciągu dnia jest jeszcze pięć potraw: 10.00, 13.00, 16.30, 20.00. Po 23 godzinach 30 minut dziecko jest karmione przed snem.

Mama powinna być przygotowana na to, że karmienie może trwać od 30 minut do godziny. Bez powodu nie należy jej przerywać. Ten proces jest ważny dla dziecka, ponieważ jest nie tylko nasycony żywnością, ale także uspokoił się po wykonanej pracy.

Zwiedzanie

Warto pamiętać o świeżym powietrzu. Lekarze dziecięcy zalecają wyjście dziecka na pierwszy spacer w lecie 7-10 dni po wypisaniu z szpitala położniczego. Po urodzeniu dziecka w chłodnym sezonie zabierają go na 3-4 tygodnie po wypisaniu. Ten problem musi być uzgodniony z pediatrą.

Kiedy po raz pierwszy wychodzisz na ulicę, pojawia się pytanie: jakie ubranie powinno mieć dziecko na spacer? Również co zrobić ze sobą? Zbierając okruchy na spacer, nie przesadzaj. Dzieciak nie powinien być gorący, nie powinien się spocić. Nie należy się mocno zakręcać, aby utrudnić poruszanie się.

Przecież taki stan szybko zmęczy dziecko. Ponadto spowoduje to naruszenie normalnej wymiany powietrza. Jednocześnie spróbuj ubierać dziecko w zależności od pogody, aby nie był zimny na zewnątrz.

Chodzenie z małym dzieckiem jest lepsze w cichym miejscu, z dala od hałaśliwych autostrad i dróg miejskich. Jeśli dziecko na spacerze będzie wspaniale, czas spędzony na świeżym powietrzu może wynosić od 40 minut do 2 godzin.

Z reguły wiatry lub deszczowa pogoda może być nieco niebezpieczne dla spacerów. Niezadowoleni są bardzo gorące dni. Mimo to, dziecko nadal musi być zabrane na świeże powietrze. Ale wózki powinny być umieszczone pod markizą.

Prawidłowy tryb karmienia piersią powinien obejmować dwa spacery. A teraz porozmawiajmy o niezbędnych rzeczach, które dziecko wyjdzie na ulicę. Każda matka musi wziąć ze sobą kartkę, koc, zapasowe suwaki i bluzkę, ciepły kapelusz (w chłodnym okresie). Będzie to użyteczne w przypadku ulicy na butelkę z jedzeniem (wyrażone mleko kobiece), zwłaszcza jeśli dziecko nie chce jeść w przeddzień spaceru.

Kąpanie dziecka

Pediatrzy zalecają, aby przygotować kąpiele dla niemowląt. Promują utwardzanie i zapobiegają wysypce i kredy. Jeśli czas snu jeszcze się nie pojawił, warto pozwolić dziecku leżeć bez ubrania. Procedura ta może być powtórzona również podczas opatrunku. W ten sposób nie zapomnij otrzeć dziecka z tyłu, brzucha, aby wykonać lekki masaż. Rano można ładować. Dla dziecka takie akcje będą bardzo przyjemne. Należy zauważyć, że działania te stymulują rozwój dziecka.

Podczas dokręcania pępka, do pływania przy użyciu gotowanej wody, dodając roztwór manganu (z termicznym reżimem wody do 37 stopni). Mydło nie musi być używane codziennie. Głowa jest wielokrotnie myje się w ciągu siedmiu dni. Od czasu do czasu zaleca się stosowanie wywaru różnych roślin leczniczych.

Zabierając dziecko, potraktuj rany pępowinowej. Procedura ta powinna być wykonana do całkowitego uzdrowienia. Po zakończeniu kąpieli puder i krem dla niemowląt należy przechowywać w suchym miejscu i chronić przed różnymi podrażnieniami.

Temperowanie dziecka

Aby dziecko było zdrowe, konieczne jest regularne odpuszczanie. Łaźnie powietrzne są prowadzone w temperaturze pokojowej od 23 stopni. Dziecko jest wkładane na stół do przewijania, rozebrane i dozwolone do poruszania nóg i uchwytów. Zacznij od 1-2 minut i stopniowo zwiększ czas procedury o 5-10 minut. Konsekwentnie zacząć obniżać temperaturę powietrza w pomieszczeniu do 17-18 stopni. Procedury dotyczące powietrza są przeprowadzane od pierwszego miesiąca życia dziecka.

Hartowanie ułatwia systematyczne spacery na świeżym powietrzu. Jak wcześniej zauważyliśmy, dziecko musi oddychać świeżym powietrzem. Dlatego zaplanuj reżim dziecka dziecka w ciągu 1 miesiąca, aby dziecko mogło chodzić jak najwięcej.

Latem czas pierwszego chodu wynosi do 17 minut w temperaturze powyżej +20 stopni. Zaleca się zwiększać czas chodzenia codziennie o 5 minut. Zimą pierwszy spacer jest około 12 minut. Temperatura na ulicy nie powinna być niższa niż -3 stopni. Co drugi dzień długość pobytu na ulicy wzrasta o 5 minut. Miesiąc później spacery dziecka powinny trwać 45 minut dwa razy dziennie latem, w zimie ich czas trwania powinien wynosić około pół godziny.

Rodzice powinni zdawać sobie sprawę z wielkich zalet snu na świeżym powietrzu dla małych dzieci. Mała wskazówka. Po powrocie z chodu trzeba sprawdzić, czy nogi i wypust są ciepłe. Jeśli są ciepłe, dziecko było dobrze ubrane.

Sen dziecka

Większość dnia jest brana przed snem. W pierwszym miesiącu bardzo ważne jest, aby przyzwyczaić dziecko do prawidłowego harmonogramu okresów czuwania i odpoczynku. Dziecko w tym czasie jest tylko 4 – 6 godzin dziennie.

Aby przyzwyczaić się do reżimu, należy zwrócić uwagę na zalecenie dr Komarovsky. Sen dziecka nie staje się bólem głowy dla rodziców, jeśli ten zaczyna spełniać pewne zasady przygotowania się do odpoczynku:

 • Uważnie przestrzegać zasad uśpienia.
 • Po południu należy rozbudzić senność, jeśli dziecko spocznie więcej niż ustalony czas. Dopiero wtedy będzie miał świetną noc.
 • Wiele chodzić po południu.
 • Regularnie przewietrzyć pokój.
 • Nie pomijaj kąpieli wieczornych, co sprzyja lepszemu spaniu.
 • Używaj wyłącznie wysokiej jakości pieluch.
 • Wyposażenie łóżeczka dziecięcego z wygodnym materacem.

Posiłki według miesiąca

Dzieci rosną szybko. Normy dotyczące karmienia niemowląt powinny również szybko się zmieniać.

Główne zalecenia dotyczące diety:

 • 1 miesiąc. Wyłącznie karmienie piersią. Dziecko może być w pobliżu klatki piersiowej przez około godzinę.
 • 2 miesiące . Również tylko mleko kobiece. Karmienie w pełnym zakresie następuje z reguły po 40 minutach – 3,5 godziny. Norma jest uważana 3-5 razy w ciągu nocy i 5 do 7 w ciągu dnia.
 • 3 miesiące . W ciągu dnia dziecko jest karmione (mlekiem matki) 6-8 razy. I w nocy – 2-4. Możliwe jest długie przerwy w karmieniu – do pięciu godzin. Ale to się zdarza rzadko.
 • 4 miesiące . Karmienie pozostaje pielęgniarką. Jednakże w tym wieku możliwe jest karmienie uzupełniające. Ten aspekt powinien być zawsze omawiany z pediatrą.
 • 5 miesięcy. Dzieciak może pokazywać zainteresowanie dorosłymi potrawami. Może dać "na próbę" (lizać) dowolny produkt. Jeśli dziecko wykazało zainteresowanie jedzeniem, wtedy nadszedł czas pierwszej przynęty.
 • 6 miesięcy . Na tle karmienia piersią dziecko wprowadza się do diety uzupełniającej żywności.
 • 7 miesięcy . Karmienie piersią łączy się z karmieniem uzupełniającym. Dzieciak z przyjemnością wysysał kawałek jabłko, ciasteczko lub kierownicę.
 • 8 miesięcy . W tym wieku dziecko spożywa od 4 do 6 razy dziennie. I w nocy karmienie jest ograniczone do 2 razy.
 • 9 miesięcy . Jedną z karmień można uzupełnić "dorosłymi" jedzeniem.
 • 10 miesięcy . Przez cały dzień dziecko nieustannie żuje coś, z przyjemnością smakuje jedzenie ze stołu dorosłego.
 • 11 miesięcy. Czas, kiedy dziecko może mieć dwie pełne uzupełniające się potrawy.
 • 12 miesięcy . Karmienie piersią z posiłkami uzupełniającymi do 2 razy dziennie. Dzieciak z przyjemnością spróbuje kolejnego posiłku.

Takie odżywianie niemowląt miesięcznie jest zalecane przez pediatrów. Warto jednak pamiętać, że każde dziecko rośnie i rozwija się wyłącznie zgodnie z własnymi prawami i regułami. Jeśli po wypróbowaniu "dorosłego" pokarmu zmarszcza się i nie chce go używać, nie martw się. To tylko ten moment jeszcze nie nadszedł.

Wnioski

Miłość i tkliwość matki spowodują zaufanie i przyjemność dziecka. Pewny reżim dziecka dziecka w ciągu miesiąca pozwoli mu na szybsze dostosowanie. Pamiętaj, że rutyna będzie miała korzystny wpływ na rozwój dziecka. Rodzice i inni członkowie rodziny stworzy warunki najbardziej komfortowe.