664 Shares 3641 views

Przypominamy bajki z Hauf: "Mały Muck" (streszczenie)

Wilhelm Gauf to znany niemiecki powieściopisarz i pisarz. Znamy go ze względu na wspaniałe baśnie. Historia ich twórczości jest interesująca: pisał, kiedy pracował jako nauczyciel w rodzinie Ministra Obrony. Opowieść "Mały Muck", której podsumowanie jest tutaj podane, została włączona do jego kolekcji "Märchen", którą napisał dla dzieci ministra. Prace autora szybko stały się popularne w wielu krajach.


Wilhelm Hauff. "Mały Macz". Krótki opis. Wprowadzenie

Opowieść małej Muk opowiada człowiek, który go spotkał w dzieciństwie. W tym czasie główny bohater był już starcem. Wyglądał śmiesznie: ogromna głowa przykleja się na cienkiej szyi, bardzo małym wzroście. Dzieci roześmiały się do niego, krzycząc niepożądanymi wierszami i wkroczyły do jego długich butów. Karzeł żył samotnie i rzadko opuścił dom. Pewnego dnia narrator naruszył Muk. Skarżył się ojca, który po ukaraniu swojego syna objawił mu historię biednego karła.

Wilhelm Hauff. "Mały Macz". Krótki opis. Rozwój

Raz Muk był dzieckiem i mieszkał ze swoim ojcem, biednym mężczyzną, ale bardzo czcigodnym w mieście. Karzeł rzadko opuścił dom. Jego ojciec nie lubił go z powodu jego brzydoty i nie nauczał syna niczego. Kiedy Muku miał 16 lat, został sam. Jego ojciec umarł, nie zostawiając syna niczego po sobie. Krasnolud wziął tylko ubrania rodzica, skrócił go na jego wysokość i poszedł po całym świecie, aby szukać szczęścia. Nie miał nic, a on umarłby z głodu i pragnienia, gdyby nie spotkałby starej kobiety, która karmiła wszystkie koty i psy w okręgu. Po usłyszeniu jego smutnej historii sugerowała, że zostanie z nią. Muk opiekowała się zwierzętami, które wkrótce stały się bardzo zniszczone: mało kto opuścił dom, zabrano zwierząt do rozbicia mieszkania. Któregoś dnia, kiedy jedno z zwierząt domowych złamało drogocenną wazę w pokoju staruszki, Muk wszedł tam i znalazł magiczne buty i różdżkę. Ponieważ pani uwielbiała go i nie zapłaciła wynagrodzenia, karzeł postanowił uciec, zabierając ze sobą cudy rzeczy.

We śnie zobaczył, że buty mogą go zabrać do dowolnego miejsca na świecie, tylko trzy razy, aby wesprzeć piętę, a różdżka pomoże znaleźć skarb. Tam, gdzie złoto jest ukryte, potknie się na ziemię trzykrotnie, a tam, gdzie jest srebro, dwa razy. Wkrótce Muk dotarł do dużego miasta i zatrudnił go jako biegacza króla. Wszystkie instrukcje, które wykonał szybko i dobrze, ale w mieście nie lubili krasnoluda i zaśmiewali się z niego. Aby zarobić szacunek i sympatię ludzi, Muck zaczął rozdawać wszystkie złote monety, które znalazł za pomocą kijka. Wkrótce został skazany za kradzież sowieckiego skarbu i wrzucony do więzienia. Mały Muk przyznał, że pomagany przez magiczne buty i różdżkę. Został uwolniony do wolności, ale te rzeczy zostały zabrane.

Wilhelm Hauff. "Mały Macz". Krótki opis. Zakończenie

Krasnolud znów wyruszył na długą podróż i znalazł dwa drzewa z datami. Po jedzeniu owoców jednego z nich znalazł się w uszach i wielkim nosie. Kiedy próbował dat z innego drzewa, jego uszy i nos ponownie stały się takie same. Po zebraniu owoców, z których wyrosło uszy i nos, udaje się do miasta na rynek. Królewski kucharz zabiera ze sobą wszystkie dobra, a zadowolony kucharz wraca do pałacu. Wkrótce wszystkie tematy i król narastają brzydkie uszy i duży nos. Po przebraniu ubrań naukowcom i zabraniu im owoców z drugiego drzewa, Muk jedzie do pałacu. Tam zwalnia deformacje jednego z przybliżonego króla. Wszyscy wzdychają i błagali krasnoluda, aby leczyć wszystkich. Król otwiera skarbiec przed nim, proponując wybrać jakiekolwiek skarby, ale Muk ma tylko swoje buty i różdżkę. Robiąc to, rzuca ubranie naukowca, a wszyscy rozpoznają w nim dawny królewski krążownik. Pomimo zarzutów króla, Muck daje mu daty i liście, a król pozostaje dziwakiem. To kończy bajkę "Mały Muck".

Podsumowanie pracy jest mało prawdopodobne, aby przekazać wszystkie niezwykłe przygody głównego bohatera. Uwarunkowania jego wyglądu były bardziej niż zrekompensowane jego ostrością i pomysłowością. Zalecamy przeczytanie prac w oryginale. Zaskakująco dobre bajki Gauf napisał: "Mały Muck", krótkie podsumowanie, które zostało tutaj przedstawione – dzieło o triumfie sprawiedliwości, że zło jest zawsze karane.