416 Shares 8132 views

Różnych miastach ZSRR nazwane ludzi


Miast ZSRR nazwany na cześć ludzi, którzy nie powodują najmniejsze zdziwienie naszego rodaka. Każdy z nas od dawna przyzwyczajeni do takiej tradycji w nazwach obszarach administracyjnych i cech geograficznych. Jesteśmy całkiem znajome niezliczone ulice Vladimir Lenin bulwary Fedora Dostoevskogo i Władimir Putin aleje. Zdecydowana większość miast ZSRR imienia ludzi, którzy są nazwane prominentni przywódcy komunistyczni pierwszych pokoleń. Jednak zwyczaj dawania takie nazwy istnieją w społeczeństwie rosyjskim oraz w dawnych czasach. Wystarczy przypomnieć takie samo Piotrogrodu lub części. A wcześniej nie było Władimira Monomacha założonej przez księcia, który dał jego imię. Niektóre miasta byłego Związku Radzieckiego nie są imiona osób publicznych i przedstawicieli kultury, co jest dość powszechne i dobre dla biznesu pamięci narodowej. Kilka ciekawych przykładów takich osiedli spojrzeć w powyższym tekście.

Miast ZSRR nazwany osób: unieśmiertelnione mężowie

Iosif Stalin

Być może „przywódca narodu” w tym sensie, cieszył się największą popularnością. Lista miast ZSRR, które były w jego imieniu różne czasy nie, że niemożliwe jest, aby obliczyć, ale jest wyższy niż podobny hołd dla innych polityk:

  • Stalin aż 1923 Yuzivka, aw 1955 roku został Donieck.
  • Staliniri i 1961 Cchinwali (miasto, położone w Gruzji).
  • Stalinobad – nowoczesna stolica Tadżykistanu nosili to imię, aż zamienił się w Duszanbe.
  • Stalingrad – miasto, które stało się przeszkodą nie do pokonania dla armii Trzeciej Rzeszy, oczywiście, najbardziej znany z tej galaktyce.

Ponadto, nie tylko w ZSRR, miasto nazwane jego lidera. Byli tacy w bratnich republik socjalistycznych. Zatem głównym bułgarski port Warny w okresie tzw – Stalin. Nowoczesna Polska Katowice Stalingrud miał nazwę i węgierskim mieście Dunaújváros był Stalinvaroshem dekady.

Machaczkała

Nie każdy wie, ale rosyjskie miasto jest również nazwany na cześć komunistycznego rewolucjonisty. Nowoczesna stolica Dagestanu, został nazwany na cześć lokalnego lidera partii od czasu rewolucji Makhach Dahadaeva.

Togliatti

Ale nazwa miasta jest rodzajem hołdu dla odpowiedzi. Nazwał na cześć sekretarza generalnego Włoskiej Partii Komunistycznej Palmiro Togliatti w ostatnim roku przed śmiercią. Aż do 1964 roku, miasto nazwano Stawropol na Wołdze.

Miast ZSRR nazwane ludzi: twórcy pamięci kulturowej

Lista ta w całości jest dość imponująca. W Gruzji, istnieją miast Majakowski, Rustaveli, Ukraina, Iwano-Frankowsk i Chmielnicki, Czechowa, Czajkowskiego i innych rosyjskich miastach.

Karakol, Kirgistan

Co ciekawe, podczas gdy byłoby to konieczne do przeprowadzenia małego Kirgizi miasto (z populacją ponad sześćdziesiąt tysięcy), który nosi od 1889 do 1922 i od 1939 do 1992 roku, nazwisko słynnego rosyjskiego podróżnika i przyrodnika, którego nazwa, jak na ironię, najbardziej znanego na koniu do każdej listy, a nie miasto?