110 Shares 9070 views

Jak było wyzwolenie Pragi (Praga operacji)? Prazhskaya chirurgia: Wyniki

W wyniku tej operacji Pradze, Armia Czerwona wyzwoliła stolicy Czechosłowacji, a tym samym zakończeniu II wojny światowej w Europie. Miasto zostało oczyszczone z Wehrmachtu zmusza następnego dnia po podpisaniu aktu kapitulacji Niemiec.


w przeddzień

Na wiosnę 1945 roku w Berlinie i Pradze operacji było końcowe akordy pokonania nazistowskiego reżimu w Europie. Kiedy stolica Niemiec poddał, stolica Republiki Czeskiej nie zostały jeszcze dotknięte walki. Armia radziecka czekał na celu przyspieszenia na Pradze. W końcowym etapie wojny cała Europa stała się ciasto, które zostało podzielone między państwa wygraną. Przez pewien czas były negocjacje dotyczące ewentualnego ataku na Pradze, armii amerykańskiej. Ale ostatecznie przeniósł Czechosłowacji w sferze wpływów ZSRR.

Wieczorem 8 maja, kiedy dowództwo niemieckie już podpisanego dokumentu kapitulacji w Pradze wszedł radziecki ultimatum. Naziści zachować miasto pod kontrolą, zaproponowano do bezwarunkowej kapitulacji. Dostali dzień do namysłu. Operacja rozpoczyna się ofensywa na wypadek awarii. Grupa Praga Wehrmachtu był znaczący. Tutaj, w ostatniej linii zatrzymał grupę armii „Centrum”, która jest cała druga połowa wojny ustąpił ze Związku Radzieckiego. W sumie, miasto liczyło około 900 tysięcy żołnierzy nazistowskich i ich sojusznicy uciekli do Pragi z całego wyzwolonej Europie.

organizacja operacji

Gdy preparat przed rozpoczęciem pracy dla radzieckiego polecenia szczególnym uwzględnieniem tworzenia dużych grup artylerii. Na początku ostatniego wystąpienia zostały zebrane około 6000 dział i moździerzy. W końcowym etapie wojny Armia Czerwona nie był to problem oprogramowania. I nie był wyjątkiem, i ta operacja. Atak Praga towarzyszy emisja 2. Armii Powietrznej, dowodzonej przez generała Stepan Krasowskiego. prawie 2000 samolotów zostały rozmieszczone na głównej linii, aby wspierać – nawet 400.

Wszystkie decyzje odnoszące się do definicji wielkości używanych przez wojska, przejmuje inicjatywę w 2. i 4. ukraińskich frontach. Była to inicjatywa „dno”, który jest tylko po rozważeniu „w miejscu” potwierdzone stawek. Co, z punktu widzenia organizacji, została skomplikowana tę operację? Praga, ukończenie „głowa” Wielkiej Wojny Ojczyźnianej „Dołącz” w niesamowitym pośpiechu. Na przykład, siły 1. i 2. Ukraińskie Fronty musiał przegrupować w ciągu zaledwie trzech dni. Chodziło o odległości 100-200 kilometrów i ogromnej masy ludzi.

dążenie start

06 maja Exploration Armii Czerwonej poinformował, że wróg rozpoczął zorganizowany odwrót posiadanych Czech obszarów w odległości około 100 kilometrów od Pragi. wojska radzieckie rozpoczęły pościg wroga. Rearguards Wehrmacht bezpański i rozproszone jednostki wyprzedzeniem o 1 Front Ukraiński. Operacje w Pradze, którego wyniki były do faktycznego zakończenia wojny, było dążenie do uciekających Niemców. Mamy odwagę oprzeć się sporo. Były to przede wszystkim ludzie, którzy wierzyli ideologię nazistowską wiernie i postanowił, że w przypadku porażki w kraju wojny wciąż mają nic do stracenia.

Główną strategią, aby zniszczyć wroga stało się potężne ciosy zbiegają się flankach nieprzyjaciela. Więc nie tylko Niemcy, ale także inni są cięte, stając się mniej niebezpieczne. Skuteczna okazała się interakcja z Armii Czerwonej. Na początku tej operacji były w zasadzie 2 i 4 ukraińskie fronty, a następnie 1 i 2. Atak czołgów była szybka, mimo że musieli działać w zalesionym terenie górzystym. Przeprowadzili się do 60-100 kilometrów dziennie.

W tym samym dniu (6 maja) 4-ty Straż Army Tank był już blisko stokach Rudaw. To był cios z nieoczekiwanym kierunku Dresden, co pozwoliło otoczyć grupowanie 40,000th Wehrmachtu we Wrocławiu. 07 maja rozpoczął ofensywne siły 2. Frontu Ukraińskiego. 7-te Guards Shumilova wojsko natychmiast przedarł niemieckich umocnień i awansowała do odległości 12 kilometrów. W tym samym czasie wojska 4. Frontu Ukraińskiego walczyła o Ołomuńcu – ważny węzeł transportowy, który połączony całych Czech.

Ucieczka z Pragi

Gwałtowny postęp Armii Czerwonej we wszystkich sektorach przed zdemoralizowanych już stracił wiarę w zwycięstwo faszystów. Dowódca wojsk niemieckich w stolicy Czechosłowacji był Ferdinand Schemer. Nakazał ewakuację zachodu. Niemcy woleli poddać się Amerykanom zamiast Związku Radzieckiego. Zorganizowane rekolekcje w Pradze rozpoczął się 9 maja. Jednak bardzo szybko, to nie będą kontrolowane przez kogoś innego i zamienił się w panice.

Tymczasem grupa strajk 2. Frontu Ukraińskiego złamał kolejne linie wroga. Zbliżyła się do 60 kilometrów, w celu ustanowienia kontroli nad Znojmo. Lewe skrzydło armii był na brzegu Dunaju i zaczęła się poruszać wzdłuż północnego brzegu, rzucając niemiecką straż tylna. W ciągu tych trzech dni od radzieckiego lotnictwa przeleciał ponad 7000 lotów bojowych, wspieranie ataków ukraińskich frontach.

Wyzwolenie miasta

09 maja na 1 Front Ukraiński wszedł Praga. Teraz Armia Czerwona i przedstawiciele służb bezpieczeństwa nie dać Niemcom się wyrwać. W ten były wspomagane przez czeskich partyzantów, który znał miasto i okolice są znacznie lepsze cudzoziemcy.

pojawiła się na wschód od Pragi, w otoczeniu ponad 50 dywizji. Były to główne siły wroga. Niemieccy żołnierze zdezorganizowane, ich dowódcy stracił kontrolę nad swoimi podwładnymi. Run schwytany przez Amerykanów udało tylko pewien podziały, należący do grupy armii „Austria”.

Ustawianie ROA

Praga obraźliwe operacja przeprowadzona nie tylko przeciwko Wehrmachtu, ale również przeciwko ROA – Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej. W tej formacji byli sowieccy kolaboranci, na początku wojny, który poszedł na współpracę z Niemcami. Na wiosnę 1945 roku ROA postanowił ewakuować się na zachód, tak aby nie wpaść w ręce władz radzieckich.

12 maja został aresztowany dowódca armii generała Własowa. On i wielu innych oficerów ROA wywieziono do Związku Radzieckiego. Tam byli sądzeni i stracony. ROA zwykli żołnierze, którzy zostali złapanych podczas operacji w Pradze, głównie skończyło się w obozach i emigracji.

Ostatni odporność

Resztki wycofujących się oddziałów SS zginęło w nocy z 12 maja. Bitwa została utracona i szef lokalnego rządu „szwadronów śmierci” Carl Friedrich von Pückler-Burghaus. Ta ostatnia grupa składała się z dywizji „Das Reich” i „Wallensteina”.

Dotarli do granicy z Amerykanów z powrotem na 9 maja, ale nie chcieli przyjąć kapitulację zbiegów. Następnie opanowany Niemcy utworzyli obóz warowny mały. Wieczór z dnia 11 maja zaatakowali grupę oficerów bezpieczeństwa z Ludowego Komisariatu Obrony Narodowej ZSRR. Wkrótce dołączył do Armii Czerwonej. Przez rankiem 12 maja ta ostatnia jednostka nazistowski został zniszczony. Tak zakończył operację w Pradze. Z roku na rok, mieszkańcy miasta w dniach rocznic hołd radzieckich wyzwolicieli. Ich nazwiska podane na ulicach iw parkach. Marszałek Koniew, który prowadził działania zaczepne, powstał honorowy obywatel miasta Balti.

Straty i wyniki

to operacja ta była dla dwóch milionów żołnierzy Armii Czerwonej i krajów sojuszniczych (Polska, Rumunia i Czechosłowacja), do końca wojny. Praga niemiecka obrona była rozpaczliwe próby kilka jednostek do wyrwania. Jednak te starcia spowodowały większych strat – wszystko w bitwie zginęło 12 tysiące Armii Czerwonej.

W ciągu zaledwie kilku dni od części funkcjonowania radzieckich udało się zniszczyć lub przechwycić około 860 tysięcy żołnierzy Wehrmachtu i SS. W niewoli byli generałowie: 60 Grupy Armii „Centrum”, i inne. Został schwytany przez 9500 karabinów i moździerzy trofeum, tysiące samolotów, 1800 czołgów i dział szturmowych i inne różne rodzaje broni i sprzętu wojskowego.

W dniu 11 maja, operacja Pradze doszło do logicznego wniosku. Radziecki wojskowy osiągnął linię kontaktu z Amerykanami. Został on przeprowadzony na granicy z miastami Chemnitz i Pilzna. Od Czechosłowacji przez wiele lat był w sowieckiej strefie wpływów. Komunistyczna zasada powstała w kraju. Stan weszła w Organizacji Układu Warszawskiego.

Operacje 1945 i 1968.

W związku z dalszym rozwojem socjalistycznej Czechosłowacji są często porównywane operację w Pradze (1945) oraz działanie Praskiej Wiosny w 1968 roku. Ten ostatni rozpoczął się, gdy rząd radziecki nałożone w stolicy jest słowiańskie oddziały w kraju, argumentując swoją decyzję, „normalizację sytuacji politycznej.” W 1968 roku w Czechosłowacji, cała Oczywiście były liberalne reformy, które nie lubią kierownictwo ZSRR, a ich konsekwencją może być wyjście z czechosłowackiego wpływem komunistycznej.

Praska Wiosna, „Operacja Dunaj”, a kolejne wydarzenia stały się ważnym elementem zimnej wojny. Dzisiaj, Czech stosunek do wydarzeń w 1945 i 1968 roku. wręcz przeciwnie. W pierwszym przypadku, wojska radzieckie przybył do Pragi jako wyzwolicieli z nazistami, a po drugie, te same utwory armii pancernej zgnieciony demokratycznych swobód mieszkańców Czechosłowacji.