871 Shares 9022 views

Kościół Dziesięciną – stracił Ukraińska sanktuarium

Dziesięcina Kościół – jeden z najbardziej starożytnych świątyń zbudowanych na terytorium współczesnej Kijów zaraz po chrzcie Rusi. Wyniósł go na księcia Włodzimierza. Świątynia została zbudowana tylko 5 lat, z 991 do 996 rocznie. Niestety, los to było dość tragiczne, już w 1240 roku przestała istnieć. Niektóre szczątki kościoła zachowały się i są teraz w majątku Muzeum Historycznego.

W czasie, gdy chrześcijaństwo w Rosji urodził, budynek kościoła było bardzo ważne. Został zbudowany na wzór Kościoła Konstantynopola na dworze cesarskim. Dziesięcina kościół został zbudowany specjalnie zaproszonych mistrzów Bizancjum z innowacyjnych materiałów wykończeniowych. Miejsce na jego budowę nie został wybrany przypadkowo. Znajdowały się dwa chrześcijańscy męczennicy zabici przez pogan żyli. Do wykupu takiego grzechu, księcia Włodzimierza i postanowił zbudować świątynię.

Kościół Dziesięciną tzw ponieważ książę przeznaczył na budowę świątyń dziesiątej swojej własności, a to było głównym skarbcem. Wiadomo, że jego struktura i wielkość były bardzo imponujące, to lepiej, że kościół był tylko Zofii. Wiele źródeł pisanych z tego okresu zwany Kościół marmuru Dziesięciny, prawdopodobnie dlatego, że było wiele kolumn, freski i mozaiki z marmuru. Według projektu dekoracyjne z niego był jednym z najlepszych.

Kościół Dziesięciną pierwotnie strzeżone Księcia Pokoju Włodzimierza w Kijowie i jego żonę, Ann i księżniczka Olga. Nieco później, pozostałości Olega i Jaropolk zostały przeniesione – bracia Vladimir a następnie Izyaslava Yaroslavovicha i Rostislav Mstislavovich. Świątynia stanęła w 1240 roku na krótko do Rusi został zaatakowany przez Batu-chana i jego armia naliczone. Wszyscy ludzie w Kijowie szukali schronienia w kościele, ale nie mogła znieść takiego obciążenia, ściany zawalił, grzebiąc wszystkich ludzi.

Kościół Dziesięciną (lub raczej jego ruiny) wstał z XIX wieku. Kilka prób badali go. Archeolodzy zauważyli, że ściany świątyni pokryte są inskrypcjami w języku orzechowego. Podczas wykopalisk znaleziono szczątki sarkofagów i książętami i złote ozdoby, które były na nich.

Kościół Dziesięciną wielokrotnie starał się ożywić. Pierwszy stało się to w 1636 roku, a następnie mały kościół został zbudowany; i 30-tych XIX wieku, zbudowaliśmy nowy kościół Dziesięciną, ale na architekturze nie przypomina swojego poprzednika. Wiele Kijów traktować go jako hańba i zniewaga do wielkiej świątyni księcia Włodzimierza. W związku z tym, nie ma ani jednego bardzo zdenerwowany kiedy kościół w 1936 roku całkowicie zniszczone, zdemontowane cegła po cegle.

W 2005 roku rząd podpisał dekret o przywróceniu pomnika architektury i ukraińskich sanktuariów jako Kościół Dziesięciną. Kijów – wielkie miasto z dziesiątkami pięknych świątyń, ale jednak wzrosła z ruin kościoła, staje się jeszcze piękniejsze i bardziej interesujące. Ale los świątyni nie jest jeszcze znana, ponieważ budynek nie został jeszcze uruchomiony. Przeprowadził ostrą debatę na rachunku, jaki powinien być Kościół Dziesięciną – by przywrócić mu jego wygląd początkowy lub zbudować zupełnie nową strukturę. Czy obie strony kompromisu, i mieć święty jeśli zbudowany, tylko czas pokaże.