242 Shares 6609 views

10.10 System: przegląd dystrybucji Ubuntu

Wiele Linux słysząc nazwę. Niektórzy nawet wiedzą, że ta rodzina jest całkowicie darmowe systemy operacyjne dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Jasny przedstawiciel rodziny – dystrybucja Ubuntu, w szczególności systemu Ubuntu 10.10. Jakie zwierzę omówimy poniżej.

Czym jest Ubuntu

Ubuntu jest najbardziej popularny system operacyjny za darmo na całym świecie. Jest rozwijany przez chłopaków z firmy Canonical. Należy zauważyć, że w Ubuntu uwolnić wszystko: ten sam system, a aktualizacje i oprogramowanie. Każdy uwolnienie Ubuntu jest oznaczony nazwą kodową. Jest to tradycja firmy Canonical. Jego ogromna popularność zawdzięcza układ 10.10, najprawdopodobniej, Gnome 3. Jest to środowisko pracy powłoki graficzny znany z wysokiej niezawodności i elastyczności konfiguracji. We wszystkich tych dystrybucjach Ubuntu stał się domyślnym nowe środowisko Unity pracy, które nie miały smak wielu użytkowników „Linux”. Interface „hamowania” obserwowano częste awarie obwiedni roboczej. Nie jest zaskoczeniem, że po wyjściu Jedność systemu Ubuntu gwałtownie zaczął tracić popularność.

interfejs Ubuntu może początkowo szok zanurzyć osobiście, przyzwyczajony do czynienia z Windows. Pomiędzy nimi, nie ma absolutnie nic wspólnego. Jednak jest jedna wielka zaleta: system można skonfigurować „dla siebie”. Tutaj można zmienić prawie wszystko, aby to tak wygodne.

Instalacja Ubuntu 10.10

Maverick Meerkat (Instalacja Ubuntu 10.10) różni się zasadniczo od instalacji poprzednich wersjach systemu operacyjnego. 10.10 System został w pełni graficzny kreator instalacji. Teraz nie trzeba wytężać wzrok w czarno-białej wersji instalatora dla systemu DOS.

Setup Wizard wita nas do okna wyboru języka. Wybór rosyjskiego i postępuj zgodnie z instrukcjami. Po kliknięciu „Dalej”, proponujemy, aby połączyć się z Internetem. Oczywiście, zgadzamy się, ponieważ proces instalacyjny należy pobrać i zainstalować pakiety językowe. Po tym Linux Ubuntu oferuje opcje dla dysku instalacyjnego systemu – automatyczny i ręczny. Zakładamy, że mamy dysk nie posiada żądanych plików i wybrać tryb automatyczny.

Po widowiskowej awarii twardych partycji instalator poprosi o wybranie nazwy użytkownika i hasła, które są wymagane w Ubuntu. Na koniec kliknij „Install” przycisk. Po około 20 minutach, system poprosi o ponowne uruchomienie komputera. Cały system operacyjny jest gotowy do użycia.

Instrukcja Płyta rozłam

Czasami konieczne jest ręczne partycjonowanie dysków. Jeśli to ma kilka ważnych plików z automatyczną instalacją, zostaną one wszystkie zniknęły. Dlatego ważne jest, aby rozebrać drogę ręcznego partycjonowania dysku.

10.10 System jest zainstalowany tylko na partycji sformatowanej w systemie plików ext3. Dzięki nowej ext4 jest jeszcze mali przyjaciele. Więc utworzyć sekcję o 10GB do systemu plików ext3 i określić punkt montowania „/”. Następnie należy utworzyć profil plik stronicowania. Jeśli ustawisz na przykład, 4 GB pamięci RAM, a następnie plik wymiany powinna być równa 8 GB. Aw końcowym etapie ponownie utworzyć partycję ext3 z «/ home» pozostałej przestrzeni z punktu montowania. To jak „My Documents” w systemie Windows. Wszystko. Płyta została pomyślnie złamane. Można zainstalować system.

Konfiguracja po instalacji

10.10 System operacyjny, jak każda inna, wymaga podstawowej ustawienie. Pierwszą rzeczą do zrobienia – jest aktualizacja komponentów systemowych. Aby to zrobić, przejdź do sekcji Ustawienia, wprowadź hasło i kliknij przycisk „Aktualizacja”. Następnie system zrobi wszystko sama. Po zainstalowaniu tej aktualizacji należy ponownie uruchomić komputer, aby odniosły skutek.

Następnym krokiem jest instalacja sterowników. Jedną z zalet Ubuntu jest wspieranie prawie wszystkie urządzenia "out of the box". Szukać sterowników w internecie nie trzeba. Trafi tylko do menedżera sterownika i zaznaczyć do instalacji nowej wersji.

Najnowsze dystrybucje

Od czasu wydania Ubuntu 10.10 ukazał wiele dystrybucji. Ostatnim z nich jest Ubuntu 14.10 LTS. Skrót LTS (Long Term Support) wskazuje, że system będzie utrzymywana przez długi okres czasu (zwykle dwa lata). Jest jeszcze dystrybucja Linux Ubuntu 15.10 testu. Ale jest jeszcze wilgotna i nadaje się tylko do próbki. Jako jego podstawowy system nie jest ustawiony, ponieważ jego stabilność podczas kulejąc.

Oczywiście, w porównaniu z 10.10, 14.10 w wydaniu wiele zmian. Zasadniczo dotknęły środowisko pracy, Menedżer programów i sterowników Manager. System stał się bardziej stabilny. Ponadto, istnieje wsparcie dla wielu nowych urządzeń.

wniosek

Dziś spotkaliśmy się z systemu Ubuntu. Przegląd najważniejszych funkcji systemu wykazały, że równie dobrze może być stosowany jako zamiennik dla Windows. W przeciwieństwie do produktów Microsoft, Ubuntu jest zupełnie za darmo. Kolejnym dużym plusem jest to, że nie boi się wirusów są napisane dla Windows. Oczywiście, są pewne problemy z uruchomieniem aplikacji Windows, ale w trybie emulacji nie jest problemem. Ubuntu – system dla tych, którzy cenią sobie wolność i bezpieczeństwo.

Niemniej jednak, ze względu na brak marketingu, reklamy i silnych różnic wizualnych z potomstwa rodziny Microsoft System operacyjny Linux nadal niepopularne wśród mieszkańców.

Jednak, aby całkowicie zastąpić je niczym rynku komputerowego: wiele firm i instytucji po prostu nie może sobie pozwolić, aby wydawać setki tysięcy do płatnego oprogramowania.