288 Shares 1159 views

Zapalenie krtani jest zaraźliwe, czy nie? odpowiedź terapeuta

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu cierpiała na dusznicę bolesną. Każdy pamięta ten nieprzyjemne uczucie surowości w gardle i utrata głosu przez tydzień, może więcej. Ale niewielu wie, że to złe samopoczucie naukowo nazywa się zapalenie krtani. Zapalenie krtani jest zaraźliwe, czy nie? Co za dziwne pytanie. Odpowiedź oczywiście pozytywny. I mamy do czynienia z przyczyn późniejszych, bo nie jest tak proste jak się wydaje na pierwszy rzut oka.

definicja

Zapalenie krtani jest nazwa od słowa „larings”, który jest po łacinie do krtani. Zapalenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych związanych z przeziębieniem lub chorób zakaźnych, takich jak odry, szkarlatyna, koklusz. Rozwój choroby promuje ogólnoustrojowe lub miejscowe działanie niskich temperatur, długi oddech przez usta, przepięcie strun głosowych (śpiew, mowę).

Krtani – jest również chorobą zapalną krtani, która obejmuje górne odcinki tchawicy.

W obu chorobach, jest chrypka, suchość błon śluzowych, kaszel, zapalenie gardła. W rzadkich przypadkach skóra szyi obrzęk, sinicą i ból podczas połykania. Czy zapalenie krtani jest zaraźliwy dla innych? Wszystko zależy od czynnika, który spowodował zapalenie, ale zazwyczaj tak.

Odmiany krtani

W praktyce klinicznej istnieje kilka opcji zapalenie krtani.

  1. Przeziębieniach. Najłatwiejszą formą, która jest pokazana surowość, ból gardła, kaszel, chrypka. Zazwyczaj, ciepły napój i cisza może wyleczyć zapalenie krtani, więc nawet bez leków.
  2. Przerostowa. Objawy nieżytowym zapaleniem krtani wzmacniany vocal cord tworzą guzki o wielkości główki od szpilki. przywiązują szczególną chrypka głosu. Czasami z chrypka wiek dzieci przechodzi. Jest to spowodowane uwalnianiem hormonów w okresie dojrzewania. Stłuczki sear lazuli lub usunięty chirurgicznie lazuli.
  3. Zanikowe. Choroba objawia się przez rozrzedzenie błony śluzowej. Pacjenci zauważyć hacking kaszel, zachrypnięty głos. Czasami kaszel jest tak silny, że rozerwanie naczyń włosowatych w błonie śluzowej. Przyczyną tego stanu jest zwykle ostry i nadużyć gorące jedzenie. Zazwyczaj takie zapalenie krtani występuje u rasy białej.
  4. Profesjonalny. Powszechne w śpiewaków i nauczycieli z powodu nadmiernego napięcia głosem. pojawiają składy guzki, które zapobiegają zamknięciu i normalnego przepływu powietrza.
  5. Błonicy. Jest to związane z uszkodzeniem części pałeczki migdałki Loeffler. Proces zapalny opada poniżej gęsty folii pokryte fibryną krtani błony śluzowej. Mogą zerwać i blokować dostęp powietrza, powodując ziarna.
  6. Gruźlica. Zwykle infekcja wtórna. Błona śluzowa krtani pojawiają się guzki z serowaciejącego detrytusu wewnątrz.
  7. Syfilityczne. To powikłanie choroby podstawowej, gdy infekcja wtórna może być utworzona owrzodzenia, a trzeciorzędowe – blizny i zwężenie krtani, w wyniku których chrypka i utrata głosu.

Etiologia ostrego zapalenia krtani

Jak zakaźne zapalenie krtani, można mówić, po prostu znając jego przyczynę. W typowych przypadkach, to jest uszkodzenie krtani i / lub tchawicy, powodujące reakcję zapalną. Uszkodzenie może spowodować zarówno bodźce mechaniczne i przechłodzenia głos przepięcia, a także warunkowo chorobotwórczych i mikroorganizmów chorobotwórczych, który rezyduje w ustach. Zapalenie może być przesunięty w nagłośni, strun głosowych i infraglottic wnęki.

Patofizjologii i klinicznych

Ostre zapalenie krtani jest zaraźliwe jedynie jeżeli jest to spowodowane przez zjadliwych flory bakteryjnej. Śluzowej w tej choroby stają się czerwone i spuchnięte, zwłaszcza z góry krtani. Patologicznie rozszerzone naczynia mogą pękać i krew impregnować tkaninę, tworząc fioletowo-purpurowe plamy.

Kiedy pojedyncze postacie obrzęku i przekrwienia choroby są wyrażane tylko w nagłośni. Jeśli proces patologiczny rozciąga się do tchawicy, powoduje włamaniem kaszel.

Zapalenie krtani klinicznie manifestuje gorączka, ból przy przełykaniu, chrypka. Duszność występuje ze względu na zwężenie głośni powodu jej skurcz i obrzęk krtani, a nawet ropnia. Pacjenci skarżą się na ból gardła, suchy kaszel, szorstkiej lub cichego głosu.

false zad

Ostre zapalenie krtani, czy jest zaraźliwe? Ze względu na różnorodność możliwych patogenów, tak raczej niż nie. W przedszkolu dzieci rozwijają specjalną formę zapalenia krtani – False zadu. To jest tak nazwany ze względu na podobieństwo objawów klinicznych błonicy.

Ze względu na obrzęk śluzówki swobodnego przepływu powietrza w płucach jest zakłócony, ale w niektórych przypadkach obrzęk towarzyszy skurcz strun głosowych, a dziecko zaczyna się dusić. Zazwyczaj warunek ten występuje nagle i w nocy. Dzieci stają się blade, niebieskawy, pokryte potu. Oddychania lub nie działa w ogóle, lub częste i głośne, może być szczekanie kaszel. Atak trwa do pół godziny, po czym dziecko uspokaja się i zasypia.

Przyczyny i objawy przewlekłego zapalenia krtani

Zapalenie krtani (zakaźna lub nie – widzieliśmy) nieleczona, porusza się szybko w postaci przewlekłej. Jest to ułatwione przez dłuższy infekcji gardła i krtani, zapalenia nosa i zatok, nadużywania alkoholu i palenia. Często choroba zawodowym nauczycieli i śpiewaków.

Pacjenci skarżą się na uczucie chrypka, ciała obcego w gardle, szorstki kaszel. Po długich ładunków wszystkie objawy są gorsze.

Czy zapalenie krtani choroba zakaźna? Przewlekłe – nie. Jest raczej konsekwencją nadmiernych obciążeń, poparte uzależnień, niż w wyniku wzrostu bakterii chorobotwórczych.

diagnostyka

Zapalenie krtani jest zaraźliwe, czy nie, można stwierdzić dopiero po dokładnym zbadaniu krtani i wymazów do badań bakterii. Początkowo lekarz skanuje pacjenta, aby mieć świadomość swojej choroby. Następnie poprosić pacjenta, aby otworzyć usta i wizualnie bada krtań, ocenia stan strun głosowych i głosem. Jeśli to konieczne, pacjent może zostać skierowany do lekarza laryngologa.

Aby sprawdzić lekarze gardła użyciu specjalistycznego sprzętu, który nie tylko pomaga lepiej widzieć struktury anatomicznej, ale także do podjęcia kawałki tkanki do badania histopatologicznego. Jest to konieczne, aby wykluczyć chorób nowotworowych urządzenia krtani więzadeł.

leczenie

Jak można leczyć zapalenie krtani? Zakaźna lub nie – jest to punkt sporny, ale nadal trzeba pozbyć się wszystkiego. Pierwsi pacjenci są zachęcani, aby zapewnić gardło pełne spokoju, to znaczy, nie mówić, nie śpiewa, nie palić i nie pić alkoholu. Od jedzenia, aby wykluczyć gorące, gorące i ostre. Lekarze zalecają płukać ciepłą furatsilina roztwór rumianku lub ściska się do szyjki. To będzie użyteczny do picia ciepłej wody alkalicznej mineralny, na przykład, „Borjomi” i „Essentuki”.

U pacjentów z przewlekłym zapaleniem krtani może wymagać bardziej rygorystycznych metod: terapii medycznej lub interwencji chirurgicznej. To wszystko zależy od stopnia uszkodzenia strun głosowych i czasu trwania choroby.