871 Shares 6483 views

Ocean Spokojny – Geografia Fakty i liczby


Ocean Spokojny – największy w oceanach naszej planety. Jego powierzchnia ze wszystkich mórz 178.6 miliona metrów kwadratowych. kilometrów, średnia głębokość 3980 metrów, objętość zbiornika wodnego – 710 milionów metrów sześciennych. kilometrów. To trwa około 40% powierzchni Ziemi i około połowy jego powierzchni wody. Zatem pierwotna nazwa „wielki”, hiszpańskiego odkrywcy Vasco de Balboa w 1513 roku, jest w pełni uzasadnione.

W 1520 roku Magellan wypłynął na Ocean Spokojny i nazwał ją tak ze względu na podróż trzech miesięcy, nigdy wyprawa złapany w czasie burzy. Następnie wielokrotnie odmówiono jej nazwę i nie kolejny pokazała ogrom podróżujący elementu sieciowego.

Według liczby wysp oceanu olbrzyma również trzyma palmę. Ich liczba – około 10 tysięcy, powierzchnia całkowita – około 3,6 miliona metrów kwadratowych. kilometrów. W północnej części są Aleuty, zachód – Sachalin oraz Wyspy Kurylskie japońskich i filipiński, Tasmanii, Nowej Zelandii, Nowej Gwinei, Małych i Wielkich Wysp Sundajskich. W centralnych i południowych częściach oceanu są liczne małe wyspy i archipelagi.

Prądy Oceanu Spokojnego są podzielone na ciepłą (północnego Pacyfiku, Alaska, Kuroshio – w północnej części wschodniego Australii, Południowej Równikowej – na południu) i zimne (peruwiańskich i zachodnie wiatry na południu Kurylskie i Kalifornii na północy). Temperatura wody na równiku – około 27-28 ° C, a w obszarach biegunowych – około 0 ° C

Zatok Oceanu Spokojnego , wraz z mórz i cieśnin zajmują ponad 30 mln m kw. M. kilometrów, co stanowi 18% jego powierzchni. Większość mórz znajduje się wzdłuż wybrzeży Eurazji (Bering Sea, Sea of Japan, Morza Ochockiego i tak dalej.), Wraz z australijskiego wybrzeża, a wyspa jest myte przez Azji Południowo-Wschodniej. U wybrzeży Antarktydy znajduje Amundsen Morze Ross i Bellingshausen.

Największe zatok Pacyfiku (Alaska, Kalifornia i Panama), myje wybrzeży obu Ameryk.

Roślinny świat oceanu są prezentowane w różnych przeważnie płytkie wzdłuż wybrzeży wysp i raf koralowych. Największą liczbę skupione są w szerokościach tropikalnych i równikowych. Ocean fauna obejmuje ponad 100.000 gatunków pierwotniaków do różnych gatunków ryb w tropikach, gdzie istnieje więcej niż 2000.

Z powodu ogromnej mierze Oceanu Spokojnego obejmuje kilka różnych stref klimatycznych. Większość z nich znajduje się w równikowych, tropikalnych i subtropikalnych strefach. Cyrkulacja atmosfery nad oceanem prowadzi do silnych wiatrów i burz, zwłaszcza w południowych umiarkowanych szerokościach geograficznych. W zachodniej części Oceanu częste tajfuny. Temperatura części zachodniej i wschodni może się zmieniać w tych samych szerokości panujących reguł przepływu ciepłej lub zimnej.

W północnych morzach Pacyfiku znajduje się w Arktyce, woda zamarza w zimie ze względu na niskie temperatury, góry lodowe występują. W zimnych mórz wokół brzegu Antarktyce lodowe generowany prąd i wiatrów przeprowadzona w otwartej przestrzeni w wodzie.

Pacific skrzyżowania głównych dróg morskich i powietrznych łączących państwa basenu Pacyfiku. Przechodzi przez trasach tranzytowych krajów indyjskich i Atlantyku Oceans. Główne międzynarodowe porty morskie znajdują się na jego brzegach. Ten Singapurze, Sydney, Szanghaj, Vancouver, Los Angeles, Władywostok, Nakhodka. Około połowa połowu ryb świecie pochodzi z udziałem Pacyfiku. Najczęstsze rodzaje ryb gry to: śledź, dorsz, łosoś, Pollock, karmazyn. ekstrakcji także kraby, ostrygi i krewetki.

„Granica” 180-te Meridian (granica zmiana data) również znajduje się na jego terytorium.