316 Shares 4672 views

Złamanie kręgosłupa. kręgosłupa leczenie złamań. Pierwsza pomoc, chirurgia, rehabilitacja

Pomimo swojej wytrzymałości, narząd ruchu jest często poddawane wysokim obciążeniom, które mogą prowadzić do urazów. Najpoważniejsza i poważny uraz jest złamanie kręgosłupa. Leczenie złamań kręgosłupa będą zależeć od ciężkości urazu i lokalizacyjnych. Gdy takie uszkodzenie często uczestniczą w procesie otaczającej tkanki, na przykład, mięśni rdzenia kręgowego, więzadeł. Może to już twarz bardziej poważne problemy.


Będziemy starali się radzić sobie z różnymi typami złamań kręgosłupa, pierwszej pomocy i leczenia urazu.

Odmiany złamań

Złamania kręgów są z różnych rodzajów i stopni. klasyfikacja złamań wykonany w niektórych aspektach. Ze względu na mechanizm urazu, możemy wyróżnić trzy rodzaje urazów takiz:

 1. złamanie kompresyjne. Występuje w wyniku kompresji kręgów pod wpływem sił urazowych. Często takie uszkodzenie kończy się upadkiem na plecy, nogi i pośladki.
 2. uszkodzenie zgięcie-ekstenzivnye, czy są one nazywane zginaczy, prostowników. Taki uraz jest uważany za najtrudniejszy, jest ona oparta na zgięcia i wyprostu kręgosłupa w wyniku wypadku lub upadku ciężkiego przedmiotu na plecach.
 3. Rotary szkody. Ich istotą jest transcendentne ruchy wokół podłużnej osi kręgosłupa. Dzieje się tak ze względu na bezpośrednie uderzenie.

złamanie kompresyjne z kolei dzieli się na kilku poziomach:

 • Stopień 1 różni się zmniejszenie wysokości kręgu wynosi mniej niż 50%.
 • 2 stopnia – wysokość zmniejsza się o połowę.
 • Po 3 stopni wysokości kręgów zmniejszyła się o ponad 50%.

Jeśli złamanie kręgosłupa tylko jeden uszkodzony kręg, taki uraz jest nazywany pojedynczy pęknięcie. Gdy wiele zmian wpływa na integralność kilku kręgów.

Następujące typy złamań można zidentyfikować przy rozpatrywaniu lokalizacji kontuzji:

 1. Złamanie kręgosłupa szyjnego.
 2. Złamanie kręgosłupa piersiowego.
 3. Uszkodzenia kręgów lędźwiowych.

Oprócz tych typów, można również wybrać wiele:

 • Stabilne złamania. Przy takiej uszkodzonej kręgów Nie ruszaj się, nie mają wpływu na otaczające tkanki.
 • Niestabilne uszkodzenia. W tym przypadku, kręgi są przesuwane mogą być perelomovyvih.

Jeśli weźmiemy pod uwagę deformację kręgosłupa, złamanie można sklasyfikować następująco:

 • Złamanie w kształcie klina. Uraz wierzchołek klina do przodu, w kierunku podstawy rdzenia kręgowego.
 • Fragmentacja. Takie uszkodzenie może być wybuchowy, gdy fragmenty kręgów ciała przesunięty w różnych kierunkach, a czasem nawet w postaci kropli wiszącej. Takie złamania są niestabilne, często muszą uciekać się do zabiegu.

Symptomatologia złamania kręgosłupa

Aby konsekwencje złamania są najmniej dotkliwe, konieczne jest zdiagnozowanie w czasie, aby zapewnić właściwą pierwszą pomoc i transport poszkodowanego do szpitala. Objawy złamania może być wiele, ale najbardziej istotne i oczywiste, są następujące:

 1. Ostry ból w okolicy poszkodowanej. Ból zwykle dostaje silniejszy podczas próby zmiany pozycji ciała lub złożyć rękę przenieść lub stopę.
 2. Ograniczenie ruchów. W wyniku złamań kręgów anatomicznej integralności zostało naruszone, a następnie wszystkie próby, aby ból końcowy ruch.
 3. Z silnym punktem zwrotnym można zaobserwować deformację działu, który jest uszkodzony.

Nie jest konieczne, aby przenieść poszkodowanego, jeśli istnieje podejrzenie złamania kręgosłupa. Leczenie złamań kręgosłupa i jego sukces w dużej mierze zależy od przewidzianego pierwszej pomocy i złożoności kontuzji.

Przyczyny złamań

Każdy pęknięcie następuje na skutek nadmiernej siły oddziaływania siły tworzenia kości. Że kręgosłup jest uszkodzony, trzeba mieć następujące warunki:

 • Duża siła uderzenia.
 • Słaby układ kostny.

Zazwyczaj występują złamania kręgosłupa na skutek upadku z wysokości, w wyniku zwiększonych sporcie lub działalności zawodowej i konsumpcyjnych. Szanse otrzymania takiego złamania w wyniku wypadku drogowego.

Istnieją sytuacje, w których kość staje się niestabilny w wyniku procesów patologicznych w organizmie. W tym przypadku, nawet niewielka ekspozycja może prowadzić do takiej kontuzji. Może to wystąpić, kiedy następujących chorób:

 • Osteoporoza.
 • Obecność nowotworów.
 • Gruźlica.
 • Naruszenia w systemie wydzielania wewnętrznego.

Bez względu na powód był, pierwsza pomoc dla złamań kręgosłupa powinny być dostarczone prawidłowo, tak aby nie doprowadzić do jeszcze bardziej poważne konsekwencje.

diagnozowania złamań

Ból, który występuje podczas złamania nie jest specyficzną cechą takiej kontuzji, więc konieczne jest przeprowadzenie następnego badanie w celu dokładnej diagnozy:

 1. Kręgosłupa Rentgenowskie zrobić. Zajmie to bezpośredni i boczne występy, aby znaleźć dokładną lokalizację uszkodzenia i ustalić ciężkość urazu.
 2. TK jest zwykle przepisywany po X-ray jak najbardziej szczegółowy recenzję uszkodzonego obszaru.
 3. Mielografii pokazuje stan rdzenia kręgowego po złamaniu.
 4. konieczne jest badanie przez neurologiczną do testowania wrażliwości i funkcji zakończeń nerwowych i rdzeń kręgowy.
 5. MRI lekarz może przepisać, jeśli istnieje podejrzenie uszkodzenia kręgosłupa struktur.
 6. Densytometryczne przeprowadza się w rzadkich przypadkach, w celu zapobiegania osteoporozie.

Wszakże badania lekarz może postawić diagnozę, aby określić złożoność złamania, oceny ryzyka i wyboru właściwego leczenia taktyki.

Złamanie kręgosłupa szyjnego

Kręgosłupa szyjnego jest pierwszym etapem w kręgosłupa. Zawiera siedem kręgów. Dość często, w wyniku upadku na głowę jest złamanie pierwszego kręgu, zwane atlas.

Ryzyko takich złamań jest to, że może to spowodować uszkodzenie nie tylko do rdzenia kręgowego, ale również niektóre części mózgu. Na przykład, jeśli jest uszkodzony rdzeń przedłużony, jest obarczona naruszeniem oddychanie i bicie serca.

Wykryć pęknięcie drugiego kręgu szyjnego jest trudniejsze, pacjent zwykle skarży się na ból podczas obracania głowy. W zależności od stopnia pękania takiego urazu może prowadzić do problemów neurologicznych lub ostrego uszkodzenia rdzenia kręgowego, który jest niezgodny z życia.

Uszkodzenia pozostałych kręgów szyjnych, zazwyczaj występuje z powodu ostrego zginania szyi. Jeśli uraz wpływa więzadeł, istnieje niebezpieczeństwo uszkodzenia rdzenia kręgowego.

Złamanie kręgosłupa lędźwiowego

Najczęstsze rodzaje urazów kręgosłupa są złamania kompresyjne w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. To najczęściej występuje w wyniku upadku na pośladki lub skoku z dużej wysokości.

Jeśli choroba ma osteoporozy, złamania kręgosłupa lędźwiowego może pojawić się w wyniku spadku niskoenergetycznego. Istnieje niebezpieczeństwo, że kiedyś nie wszyscy stosują się do lekarza, biorąc ból pleców na objawy związane z wiekiem zmiany.

pomoc w nagłych wypadkach

Jeśli istnieje podejrzenie złamania kręgosłupa niezbędny, aby pomóc poprawić ofiary. Bez konieczności wizyty w szpitalu w tym przypadku nie może zrobić, więc trzeba prawidłowo przeprowadzić transport.

Pierwsza pomoc będzie wyglądał następująco:

 1. Stow zgrabnie w plecy ofiary na dowolnej powierzchni ciała stałego: może to być panel drzwi, sklejki lub wszelkie inne dostępne materiały.
 2. Bezpieczne nóg i tułowia.
 3. Jeśli ból w odcinku szyjnym, konieczne jest, aby unieruchomić.
 4. Na przełomie kręgów w odcinku piersiowym lub lędźwiowym kręgosłupa umieścić miękką poduszkę do urazu.
 5. Po umożliwieniu unieruchomienie pacjenta można podać środek przeciwbólowy dla uśmierzenia bólu.
 6. Nie można transportować poszkodowanego w pozycji siedzącej.

Renderowanie prawidłowo pierwszej pomocy może uratować życie ofiary.

Zabronione jest w przypadku podejrzenia złamania kręgosłupa

Ten uraz jest poważny mało, więc są pewne działania, które absolutnie przeciwwskazane w:

 • Nie można zmusić ofiarę do usiąść lub wstać.
 • Zabronione jest próba zmniejszenia kręgi w miejscu.
 • Nie zaleca się podać leki, jeśli ofiara traci przytomność lub upośledzonej funkcji połykania.
 • Nie ciągnąć za rękę lub nogę, albo próbuje przenieść pacjenta do siebie.

Każde z tych działań może prowadzić do poważnych powikłań, więc nie ryzykować zdrowia danej osoby, czy jest złamanie kręgosłupa.

Leczenie złamań kręgosłupa

Bez terapii w placówce medycznej nie można zrobić w obecności takiej kontuzji. Tylko wykwalifikowany specjalista może przepisać odpowiednie leczenie, które byłoby uniknąć wszelkie komplikacje.

Leczenie może być prowadzone w dwóch kierunkach:

 1. Konserwatywny.
 2. Chirurgia.

Która grupa ma potrzeby uciekać się do najbardziej efektywnie radzić sobie ze złamaniem zależy od ciężkości urazu i jego lokalizacji.

leczenie zachowawcze

Zazwyczaj pełny cykl leczenia złamań trwa około 3 miesięcy, przechodzi pod stałym nadzorem lekarza i regularnych badań w celu identyfikacji procesu składania uszkodzone kręgi.

leczenie złamania obejmuje następujące etapy:

 1. Pozbycie się bólu. Ten uraz powoduje silny ból, więc pacjent musi otrzymać środki przeciwbólowe, ale nie wpłynie na tempo ożywienia, a stan się poprawi.
 2. Ograniczenie aktywności. Aby przyspieszyć proces dopasowania kręgów powinno być możliwe ograniczenie jakiegokolwiek mobilność. Nie można wykonywać działania, które zwiększają obciążenie kręgosłupa, dolną siedzą i stoją. Bez tej reguły tempo akrecji spadku.
 3. Utrwalenie. Po złamaniu kręgosłupa, wiele powikłania neurologiczne mogą się pojawić. Aby ich uniknąć, konieczne jest, aby naprawić kręgosłup w tej samej pozycji. Do tych celów można wykorzystać gorset złamania kręgosłupa. Verteroblastika – zabieg, który może być użyty do przywrócenia integralności kręgosłupa. Do niej uciekają w przypadku złamania kompresyjnego w wielu klinikach. Najważniejsze jest to: jest odporna na przebicie na skórę i do trzonów kręgów wprowadza się metalowy pręt do wgłębienia wypełnione roztworem wzmocnienia kręgów strukturę. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.
 4. Kifoplastyka służy do przywracania wysokości kręgów. Lekarz wykonuje nacięcie w skórze i jest wprowadzany do kręgu balonu w organizmie, który jest nadmuchiwany na odpowiedniej wysokości dla przywrócenia kręgowego wielkości. Wtedy zwykle cement, bezpiecznie pozycję zabezpieczającą.

zabieg chirurgiczny

Niestety, nie zawsze można poradzić sobie z takimi urazami metody zachowawcze. Jeśli zdiagnozowano złamanie kręgosłupa, operacja może być wymagane w przypadku, gdy istnieje ryzyko powikłań neurologicznych.

Podczas operacji chirurg robi resekcję części kręgów aż, co uszkodzić korzeni nerwowych i rdzenia kręgowego, i umieścić w miejscu implantów metalowych.

Powikłania chirurgii

Nawet biorąc pod uwagę, że nowoczesny sprzęt ma wielki potencjał i chirurgów – Doświadczenie takich operacji, ingerencja dotyczy potencjalnie niebezpieczne, jak w osiągalnej bliskości jest rdzeń kręgowy i nerwy.

W wyniku leczenia następujących powikłań może wynikać złamania kompresyjnego:

 1. Kifoza. To pojawienie się garbu w odcinku piersiowym kręgosłupa. Powikłanie to jest powszechne u pacjentów w podeszłym wieku. Pacjentka często cierpi ból, mogą wystąpić problemy z układu sercowo-naczyniowego, przewodu pokarmowego lub płuc. Szybkie zmęczenie wkrada, jest duszność.
 2. Segmentowe niestabilność występuje najczęściej w przypadku zmniejszyła się o ponad 30% w wyniku wzrostu pęknięcia kręgu. Z tego powikłania nie tylko ból w spoczynku i podczas ruchu, ale również początek procesy zwyrodnieniowe-dystroficznych w kręgosłupie.
 3. Fragmenty kości utworzone przez skomplikowanych złamań kości może prowadzić do problemów neurologicznych. Mogą one natychmiast lub po pewnym czasie wystąpić. Objawy takich zaburzeń są ból podczas ruchu i odpoczynku, a także zmniejszenie lub całkowita utrata czucia i drętwienie kończyn.

Im więcej czasu minęło od złamania przed rozpoczęciem leczenia, tym większe ryzyko różnych powikłań.

Konsekwencje złamania

Dokładne prognozowanie jest trudne dać, jeśli nie jest złamanie kręgosłupa. Konsekwencje mogą być bardzo tragiczna. Niektóre ofiary nie kursują do szpitala i umiera z rdzenia prądem, zdarza się w wyniku urazu lub pęknięcia rdzenia kręgowego.

Jeśli dotyka rdzenia kręgowego, które to ryzyko paraliżu. Pacjenci mogą przez długi czas lub dożywotnio stracić zdolność do poruszania się niezależnie.

W przypadku prostego złamania kręgosłupa, konsekwencje mogą być w postaci choroby zwyrodnieniowej stawów lub przepukliny międzykręgowej. Aby uniknąć takich konsekwencji, lub zmniejszyć je do minimum, konieczne jest monitorowanie ich leczenia, są zgodne ze wszystkimi zaleceniami lekarzy, zwłaszcza w okresie rehabilitacji.

Rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa

Nie zawsze jest to możliwe, aby uniknąć zranienia: wypadek awarii – i nie masz złamania kręgosłupa. Złamanie kręgosłupa leczenie musi kończyć okres rehabilitacji. Celem tego etapu rozwoju jest przywrócenie rannych kręgi i powrót dawnego stylu życia toczenia.

Dla tych celów, lekarze uciekają się do następujących metod:

 • Fizjoterapia.
 • Elektrostymulacja.
 • Masaż.
 • Niezwykły efekt.
 • Ćwiczenia terapeutyczne.

Tylko złamanie kręgu mogą być w pełni zintegrowane podejście do wygrania, rehabilitacja przyspieszyć proces gojenia, zapobiega powikłaniom i przywrócenia mobilności.