146 Shares 922 views

Aorta, gałęzie aorty: Opis i zdjęcia

Aorta – największy statek ludzkiego ciała, które przynosi krwi z lewej komory i jest początkiem krążenia ogólnego.


Aorta zidentyfikowała szereg działów:

 • górę (pars wstępującą aortae) oddzielone od siebie;
 • Ramię i gałęzi łuku aorty;
 • dołu (pars descendens aortae) dział, które z kolei dzieli się na części klatki piersiowej i brzucha.

Łuk aorty i jej gałęzi

 1. gałęzie trzonie brachiocephalicus od łuku aorty do chrząstki na 2 do prawej krawędzi. Przed nim jest prawo ramienno Wiedeń, a za – tchawicy. Po odprowadzania ramienno pnia idzie w górę iw prawo, dając blisko mostkowo wspólnej prawej dwa oddziały: podobojczykowej i prawej tętnicy szyjnej wspólnej prawo.
 2. tętnicy szyjnej wspólnej (z lewej) – jedna z gałęzi łuku aorty. Z reguły ta gałąź jest dłuższy niż tętnicy szyjnej wspólnej prawej 20-25 milimetrów. ścieżka tętnicy biegnie za łopatką, podjęzykowego i mięsień mostkowo-sutkowatego, następnie po poprzecznych kręgów szyjnych. Na zewnątrz naczynia są nerwu błędnego i żyły szyjnej (wewnętrzna) Wiedeń, leżeć przyśrodkowo z przełyku, tchawicy, gardła, krtani, tarczycy i przytarczyc. Powierzchnia chrząstki tarczycy (górna część) każdej z tętnic szyjnych wspólnych zapewnia wewnętrzne i zewnętrzne tętnic szyjnych, które mają w przybliżeniu takie same średnice. Miejsce połączenia rozwidlenie tętnicy podziałem, w tym momencie również leży intercarotid kłębuszki (senny ciało chromochłonnych, szyjnej żelaza) – struktur anatomicznych o wymiarach 1,5 x 2,5 mm, która jest wyposażona w wiele chemoreceptorów i sieci naczyń włosowatych. W obszarze zewnętrznego odprowadzania tętnicy szyjnej ma małe rozszerzenie o nazwie zatoki szyjnej.
 3. Tętnicy szyjnej zewnętrznej jest jednym z dwóch gałęzi końcowe tętnicy szyjnej wspólnej. gałęzie go od ostatniego sennym powierzchni trójkąta (górna krawędź chrząstki tarczycy). Początkowo jest usytuowany przyśrodkowej do wewnętrznej tętnicy szyjnej, a następnie do tego boczne. Począwszy tętnicy szyjnej zewnętrznej znajduje się pod mięsień mostkowo-obojczykowo-sutkowy i obszaru senność trójkąt – mięśni podskórną w szyję i powięź szyjki (jej powierzchni płytki). Położony od dwubrzuścowy przyśrodkowym (jego tylnej części brzucha) i stylohyoid, szyjnej (zewnętrznej) tętnicy w obszarze szyjki żuchwę (proszek ślinianki przyusznej) jest podzielony na parę odnóg końcowych: szczęki i powierzchownego tętnicy skroniowej. Ponadto, na swej zewnętrznej przedmiotu przedsionki szyjnej powoduje powstanie szeregu gałęzi: przednią grupę – przedni, górny i językami tętnicy tarczycy, grupa tylnej – a posteriori uszu, potylicznej i tętnicy clavisternomastoid i rozciąga się do środka tętnicy rosnąco gardła.

Gałęzie aorty piersiowej

Segment ten, jak już wspomniano, jest częścią aorty zstępującej. Znajduje się on w tylnej śródpiersia przechodzi przez kręgosłup. Gałęzie aorty piersiowej są przedstawiane w dwóch grupach: ciemieniowej i trzewnej (trzewna).

gałęzie trzewne

Trzewnych gałęzie aorty są reprezentowane przez następujące grupy:

 1. gałęzie oskrzeli (2-4 sztuk). Począwszy od przedniej ściany aorty w regionie gałęzi tętnic międzyżebrowych trzecich. Wprowadzanie bramek obu płucach, dooskrzelowo tworzą sieć tętnic dostarczania oskrzela, tworzenie tkanki łącznej (ramki), płuc, przełyku, osierdzie, naczynia ścienne płuc (żył i tętnic). W tkance płucnej gałęzie oskrzeli tworząc zespolenia z gałęzi tętnic płucnych.
 2. gałęzie przełyku (3-4 sztuk). Są o 1,5 dyn cm, a kończą na ścianach przełyku (jego piersiowego odcinka). Gałęzie te zaczynają się od aorty piersiowej w rejonie 4-8 kręgów piersiowych. Zespolenia utworzone z przepony górny, dolny i górny, tarczycy śródpiersia tętnic, jak i lewej tętnicy wieńcowej serca.
 3. gałęzie śródpiersia (śródpiersia) mogą mieć różne rodzaje zakwaterowania, nietrwałe. Często przychodzą jako część oddziałów osierdziowego. ukrwienie włókna prowadzi się i tkanki węzłów chłonnych ścianki tylnej (tylna) osierdzie. Formularz zespoleń z powyższych branż.
 4. gałęzie osierdzia (1-2 sztuk), cienkie i krótkie. Aorty odchodzą od przedniej ścianki, osierdzia krovosnabzhaya (plecy). Forma zespolenia z śródpiersia i przełyku tętnic.

gałęzie ciemieniowe

 1. Przeponowy górnej tętnicy wystający z krwioobiegu aorty wykonywane opłucnej i lędźwiowego odcinka aorty. Wielka w zespoleń z przeponowa dolnych, wewnętrznych jamy klatki piersiowej i dolnych tętnic międzyżebrowych.
 2. Międzyżebrowe tętnic tylne pary (10) rozgałęzia się od ściany aorty, a tylna następnie 3-11 przestrzenie międzyżebrowe. Ostatnia para rozciąga się pod żeberkiem 12 (tj podżebrowej) i wchodzi do zespolenia z gałęzi lędźwiowego tętnic. Pierwsza i druga przestrzeń międzyżebrowa dostarczanie tętnicy podobojczykowej. Międzyżebrowa prawej tętnicy jest nieco dłuższy niż w lewo i przejść pod opłucnej żebrowej aż rogach, jest położony tyłowi śródpiersia tylnego, przechodząc wokół przedniej części powierzchni trzonów kręgów. W głowach żebro tętnic międzyżebrowych odejść grzbietowe oddziałów do mięśni i skóry z tyłu, do rdzenia kręgowego (w tym pochwy) i kręgosłup. Z żebra kąty tętnice między wewnętrznymi i zewnętrznymi mięśnie międzyżebrowe, określa się żebrowego rowka. Tętnice w 8 przestrzeni międzyżebrowej i poniżej, znajdują się pod względem odpowiedniej krawędzi, oddział w ramionach bocznych na mięśnie i skórę, z bocznych części klatki piersiowej, a po uformowaniu zespolenia z międzyżebrowych gałęzi przedniej od (wewnętrznych) tętnicy piersiowej. 4-6 międzyżebrowe gałęzie tętnicy dać piersi. Międzyżebrowe tętnice dopływu krwi do górnej części klatki piersiowej, a trzy mniejsze – z membraną i ściany brzusznej (przedniego). Trzeci prawej tętnicy międzyżebrowej wysyła gałązkę, która wykracza prawego oskrzela, a od 1-5 x międzyżebrowe Tętnice rozciągają gałęzie, które dostarczają krew do lewego oskrzela. 3-6 th tętnicy międzyżebrowej spowodować przełyku tętnic.

abdominal aorta gałęzie

Brzuszny odcinek aorty – kontynuacja jej części klatki piersiowej. Zaczyna się od poziomie kręgu piersiowego 12, przechodzi przez otwór przeponowej aorty, a kończy się w obszarze 4 kręgu lędźwiowego. Brzucha dział znajduje się w przedniej części lędźwiowej kręgosłupa, trochę na lewo od linii środkowej, jest zaotrzewnowej. Po prawej stronie znajduje się pusty w środku (lub dolny) w Wiedniu, w przód – trzustkę, segment poziomej dwunastnicy i jelita małego korzenia krezki.

gałęzie ciemieniowe

Przydzielić następujące okładzinowych gałęzi aorty brzusznej:

 1. Przeponowy niższy tętnic (prawy i lewy) odgałęzienie z aorty brzusznej, po jego wyjściu z dyszy i aorty przeponowego śledzić membranę (dolna płaszczyzna) do przodu i do góry i wokół.
 2. Tętnice lędźwiowych (4 sztuk) od początku aorty 4, w sąsiedztwie górnego odcinka lędźwiowego ukrwienie przednio-bocznej powierzchni żołądka, rdzenia kręgowego, i dolnej części pleców.
 3. Środkowa tętnica krzyżowy odchodzi od aorty na poziomie jej podziałem na tętnice biodrowe (5 lędźwiowego) wynika miednicy część kości, krovosnabzhaya ogonowej, krzyżowej i m. iliopsoas.

gałęzie trzewne

Przydzielić następujące gałęzie trzewne aorty brzusznej:

 1. Celiakię pnia pochodzi z aorty w obszarze 12 kręgów piersiowych i lędźwiowych 1 przeponowa pomiędzy wewnętrznymi nóg. Przewiduje się na linii środkowej w dół od procesu mieczykowatego (jego górnej). W obszarze ciała pnia trzewnego trzustka daje trzy oddziały: w lewo żołądka, wątroby i śledziony wspólną tętnicę. Tułowia coeliacus jest otoczony przez oddziały splotu słonecznego i pokryty przód ciemieniowej otrzewnej.
 2. Nadnerczy tętnica przeciętna para, odgałęzia się od aorty tuż poniżej pnia trzewnego i dostarcza nadnercza.
 3. Górne gałęzie tętnic krezkowych off aorty w regionie 1. kręgiem lędźwiowym, tylny do trzustki. Następnie przechodzi przez dwunastnicy (przedniej powierzchni) i wysyła rozgałęzia się do dwunastnicy i trzustki, po główny pomiędzy arkuszami krezkowych jelita cienkiego daje cienką gałązki perfuzji i okrężnicy (po prawej stronie) w jelitach.
 4. Tętnice nerkowe pochodzą od 1 kręgu lędźwiowego. Te tętnic powodują niższych tętnic nadnerczy.
 5. Jajnika tętnic (jądra) rozciągają się tuż poniżej tętnic nerkowych. Przechodząc do tylnej okładzinowych otrzewnej przekroczyć moczowody, a po zewnętrznej tętnicy biodrowej. U kobiet, tętnica jajnika przez więzadła, że zawiesza jajnika, są wysyłane do jajowodów i jajników, a mężczyźni – w części powrózka nasiennego pośrednictwem kanału pachwinowego zamiar jąder.
 6. Artery niższe gałęzie krezkowych w dolnej trzeciej części aorty brzusznej w rejonie 3 kręgu lędźwiowego. tętnica ta dostarcza okrężnicy (lewa część).

miażdżyca aorty

Miażdżycy aorty i jej gałęzi – patologii, które charakteryzują się wzrostem miażdżycowych w świetle naczynia, co w konsekwencji prowadzi do zwężenia światła i tworzenia skrzepów krwi.

Patologii równowagi w stosunku frakcji lipidowych do podwyższenia poziomu cholesterolu, które jest zdeponowane w płytkach aorty i gałęzi aorty brzusznej.

czynniki obciążające m.in. palenie tytoniu, cukrzyca, dziedziczność, brak ćwiczeń.

przejawy miażdżycy

Dość często, miażdżyca występuje bez widocznych objawów, które wynika z dużych rozmiarów aorty (a także wydziały, oddziały aorty), rozwoju mięśni i włókien elastycznych. Wzrost blaszki prowadzi do przeciążenia serca, która przejawia się skokami ciśnienia, zmęczenie, kołatanie serca.

Z postępem procesu chorobowego rozciąga się gałęzi łuku aorty downstream i upstream, w tym odcinków tętnic, które odżywiają serce. W takim przypadku wystąpić następujące objawy: dusznicy bolesnej (ból w klatce piersiowej, który jest podany w łopatce lub ramieniu, duszność), zaburzenia trawienne i nerek, ciśnienie krwi skacze, zimnych kończyn, zawroty głowy, bóle głowy, częste omdlenia, osłabienie w ramionach.