226 Shares 7274 views

Standaryzowany mleko

Mleko, na tyle dziwnie, że produkt jest sezonowa. Wydajność mleka zaczyna rosnąć od wiosny, i osiągają szczyt lato do zimy znacznie zmniejszona. Można poruszać się dziesiątki sklepów w poszukiwaniu „prawdziwej” lub „na żywo”, lub jako „technologów” surowego mleka, ale go nie znaleźliśmy. Zamiast tego, sekcja mleczarski będzie popisywać torby od różnych dostawców z tajemniczymi napisami: „znormalizowanego mleka” lub „mleka pasteryzowanego”. My, zwykli obywatele, to jest zastanawiające: Co oznacza ten napis?

A w rzeczywistości, to proste. Standaryzowany mleka – mleko, przetwarzanie przeszłości. Celem technologii w mleczarni jest zredukowana do rozwiązania szereg zadań: Nie pozwól mleko skwaśnieć tak długo, jak to możliwe. I sposób są one na tyle. Najtrudniejsze i najbardziej powszechne – sterylizacja (multiple doprowadzić do wrzenia). Drugi sposób – pasteryzacja. Sposób jest bardziej łagodny przez 30 minut mleko jest utrzymywane w temperaturze 65-70 ° C. Oznaczenia (ikona) wskazuje obróbki UHT w wysokiej temperaturze: szybkie ogrzewanie (kilka sekund – 135 stopni), a następnie – chłodzenie chwilowej.

Ale pasteryzacja – jak zwykle dla świata. Ale „przebudzenie” z mleka w proszku w wątpliwość. I dla frazy „znormalizowane mleko” jest często ukrywa się właśnie taką psevdomoloko. Jak wyjaśnić tę technologię?

Standaryzowany mleko może być dwojakiego rodzaju.

1. Ogólna świeżego mleka, zgodnie z pewnym techniki jest doprowadzana do zawartości tłuszczu, ustalonym poziomie.

2. Znormalizowane mleko (lub rekombinowane lub odtworzone) wytwarza się z proszku. Pamiętam stare soki handlowe „zaprosić” z zabawy wyrażenie „tylko dodać wodę”. Tu ta sama zasada: producent dodaje do wody sproszkowanego mleka. Ale z jakiegoś powodu zapomnij umieścić w reputacji kupującego. Albo nie zapomnieć?

Obecność proszku skupionego cieczy może pokazać tylko analizy spektralnej. Zazwyczaj tradycyjna analiza wyników nie daje. Trzeba tylko specjalny egzamin. Ale ci, którzy znają smaku naturalnego mleka, rozpoznaje go i do smaku, bez analiz: Proszek znormalizowane mleko ma słodkawy smak, typowy specyficzny z mleka w proszku.

Dziwna rzecz – wydawałoby się, wdrożenie mleka o świadczeniach zaczepów wszystkich: producentów, nabywców i sprzedawców. farmy mleczne są stale przechodzą świeże mleko w sklepach, kupujący wie, że mleko jest obecny (w całości), a same sklepy są (można dostać) odsetek sprzedaży niż otrzymują z mleka zapakowany.

Ale problem jest naprawdę.

Po pierwsze, mleko odnosi się do łatwo psujących się produktów. Więc może się okazać kwaśny, niemożnością osiągnięcia licznik. To jest – strata. Bezpośredni.

Po drugie, mleko poddaje się obróbce cieplnej, można przedstawić „niespodzianki” w postaci salmonellozy i gruźlica. A jeśli nagle podejrzenia spadną o co najmniej jednego zwierzęcia, trzeba zatrzymać się dostawy towarów całkowicie. Przetwarzania tych samych pytań strzela.

Po trzecie, mleko handel na ulicy (na rynkach) muszą uzyskać wiele różnych referencje i certyfikaty. I dla każdej ze stron. Uchwała służb weterynaryjnych do SES, które potwierdziły bezpieczeństwo produktów. Jest wart swojej ceny. Wszystko zależy od dostępności czasu i finansów. Mleczna „wait” nie będzie. Oto krótkie terminy. Dlatego chłopi zmuszeni do mleka do pierwszego nabywcy proponowanego oczywiście niskiej cenie.

Przegrani są i dostawców mleka (Wieśniacy), a konsumenci są pozbawieni wyboru. To jak w rosyjskich bajek: wąsy wydaje się być płynęła, więc nie dostać się do jamy ustnej.

Możemy tylko mieć nadzieję dla producentów przyzwoitości i nie zapomnij, aby uważnie czytać etykiety (szczególnie tych z małym drukiem), z nadzieją, że mleko znormalizowane, że mamy do czynienia na półce, to odnosi się do „umysł №1” – jednoczęściowa i świeże .. ,