282 Shares 2960 views

Ciasta na wodzie: szybkie, smaczne, tanie

Dom chleb jest zakończona? A twoja rodzina używane mieć na śniadanie świeżego chleba? Ale nie działają teraz w sklepie? Są najprostszym rozwiązaniem – gotować pyszne ciasta na wodzie produktów, które mogą mieć w swoim domu. Ponadto, ciasto będzie znacznie zdrowsze i smaczniejsze niż zwykłe pieczywo ze sklepu. I wierzcie mi, domownicy docenią swoje dzieło.

W celu szybkiego gotowania ciasta dla naszych ciast, niezbędnych podstawowych elementów:

mąka, woda, olej roślinny, cukier i sól mały, węglanu sodu (proszek do pieczenia) – na żądanie.

Najprostszy przepis

Do mieszaniny mąki (500 g), wody (1 st.), Sól – pół łyżeczki proszek do pieczenia i (20 g) lub sodowo – łyżeczka (za bujne testu). Gotowy ciasto należy przykryć serwetką przez 10 minut.

Ciasto jest następnie pokroić na kilka części, każda z nich jest konieczne, aby rzucić na małe bułeczki. Na natłuszczonej patelni smażyć z obu stron.

Gotowe placki na wodzie powinien być przechowywany w opakowaniu, dzięki czemu zachowują świeżość przez długi czas. Przed użyciem, osad może być wylewana opatrunek czosnek (starty czosnek mieszane z masłem, uprzednio stopionych). Mogą być bezpiecznie podawany do barszczu.

Pyszne ciasta z serem

W małym rondlu, doprowadzić do 300 ml wrzącej wody do nalewania wrzącej wody w talerza z mąki (300 g). Zagnieść ciasto i umieścić go na 15 minut. Jak widać, ciasta przepis na wodzie jest dość prosta i dostępna jest każda gospodyni.

Gotowy ciasta tnie się na małe kawałki, a następnie każdą rolkę w cienką warstwę o średnicy 15 cm. W środku każdego ukształtowania zbiornika heaped startego sera (może być dowolny durum). Ukryć każdej warstwy i rolki ostrożnie. A teraz gotowy do ssania można smażyć na patelni, posmarować dowolnym olejem roślinnym.

Zauważ, że zamiast napełniania można umieścić tłuczone ziemniaki z cebulą, słony ser, gotowego farszu itp

zielone granulki

W celu przygotowania ciasta na wodzie, trzeba mąkę (225 g) i wody ciepłej (pół szklanki). Do napełniania – świeże zielone cebule (ilość – do smaku).

Mąki i wody, w celu wytworzenia miękkiego ciasta. Pozostawić na kilka minut.

Średnica rolki 40-45 cm warstwy. Płaszcz jest każdy olej i rozpraszają się na całej powierzchni ciętych cebuli.

A teraz, aby uzyskać „kiełbasę” należy podzielić na 5 części, a następnie każdy z nich rozwałkować mały tort.

Wszystkie ciasta smażyć na patelni, masłem. A nasze ciasta są gotowe!

Słodkie ciastka z miodem

Chcesz zaskoczyć swoich dzieci z słodkich ciast? Wypróbuj go – i widać, pójdzie „z hukiem”! Oczywiście, jak w poprzednim przepisie, te ciasta na Gogha wody na tej samej technologii. Tak więc, musimy dwie sztuki. mąka, sól (tylko szczypta), woda jest letnia (cztery łyżki), miód (dwie łyżki), 1 jajko, cukier do smaku. I, oczywiście, każdy olej jadalny.

Wymieszać w głębokim talerzu z solą miodu, dodać wodę, jajko. Mieszać i do otrzymanej masy mąki.

Gotowego ciasta kroi się na kawałki, po czym każda rolka z warstwą. Otrzymany olej ciasto całej frytownicy.

Posypać cukrem, dając tabeli.

Ciasto na wodę mineralną

Ciasto na wodę mineralną wytworzono w taki sam sposób jak konwencjonalne. Różnica polega na tym, że zamiast zwykłej wody do ciasta można dodać mineralne musujące. Ciasto uzyskuje bujne powietrze. Zalecamy gotować ciasta z nadzieniem. Wypełnienie może być mielone, tłuczone ziemniaki, grzyby i warzywa, etc.

Do ciasta musi mieć: woda mineralna (1 st.), Sól (łyżeczka do herbaty), cukru, rozciągających (2 łyżeczki.). Olej (2 łyżek stołowych) i mąki (2 łyżki.). Spośród tych składników do przygotowania ciasta.

Podzielić go na małe kawałki i następnie toczyć się na siebie ciastko, szczotki z olejem oraz punktów umieszczać farsz. Zaschipnut krawędzie i delikatnie rolki z powrotem do małego ciasta.

Gotowe placki smażyć na gorącej patelni.

Smacznego!