366 Shares 8321 views

Czym jest wirtualna pamięć komputera?

Typowym elementem większości systemów operacyjnych jest pamięć wirtualna. Stało się bardzo rozpowszechnione ze względu na niski koszt z znacznymi zaletami. Zastanówmy się, czym jest wirtualna pamięć, a gdzie ją używać?


W tej chwili nowoczesne komputery zwykle wykorzystują około jednego gigabajta pamięci do pracy. Zwykle ta objętość nie wystarczy, aby skutecznie i szybko uruchomić programy wymagające pamięci wirtualnej. Na przykład jeśli równocześnie załadujesz aplikację do przetwarzania zdjęć, program do komunikacji przez Internet i przeglądarkę, prawdopodobieństwo jest wysokie, że ta ilość pamięci nie wystarczy, z powodu której komputer będzie powolny lub może być konieczne zamknięcie jednego z programów. W przypadku braku pamięci wirtualnej nie ma wielozadaniowości, czyli jednoczesnego uruchomienia kilku różnych programów. W tym przypadku maszyna sugerowała ukończenie bieżącego programu, aby otworzyć nowy.

Czym jest wirtualna pamięć ?

Jego praca jest bardzo prosta: komputer wyszukuje dane w pamięci RAM, ale nie jest używany, a następnie umieszcza je na dysku twardym. Umożliwia to swobodną pamięć wirtualną, co umożliwia uruchamianie nowych aplikacji i programów. Ten proces jest automatyczny, ale użytkownik nawet go nie zauważa, może się wydawać, że komputer ma dużą pamięć, nawet jeśli jest zainstalowana tylko 512 megabajtów. Jeśli system operacyjny uzyskuje dostęp do zasobów pamięci wirtualnej częściej niż zwykle, ma to wpływ na szybkość pracy, tzn. Znacznie spada, podobnie występuje z wydajnością.

Jeśli więc już wiesz, co to jest pamięć wirtualna, warto powiedzieć, że komfortowe działanie systemu operacyjnego może być dostarczone tylko w jednym przypadku: jeśli ilość zainstalowanej pamięci RAM przekracza kilkakrotnie ilość aktualnie potrzebnych operacji.

Co zrobić, jeśli wirtualna pamięć systemu Windows jest prawie pełna? Spowoduje to wyświetlenie systemu operacyjnego w pasku narzędziowym nad paskiem zadań, w którym zostanie wskazane, że nie ma wystarczającej pamięci lub jest prawie zakończone. W razie potrzeby można zwiększyć jego objętość, za co odpowiedzialny jest plik swap, który może być edytowany przez system operacyjny, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Zwiększ pamięć wirtualną

Aby to zrobić, musisz wejść do menu głównego, gdzie znajdziesz "Panel sterowania", a następnie pozycję "System". Na karcie "Zaawansowane" należy znaleźć pozycję "Wydajność", a następnie otworzyć okno parametrów. W sekcji o nazwie "Pamięć wirtualna" zobaczysz obecnie dostępną ilość pamięci. Możesz zmienić ustawienia za pomocą przycisku "Zmień". Warto ustawić wartość, która jest dwukrotnie większa od ilości pamięci RAM.

Więc co to jest wirtualna pamięć, którą już zrozumiałeś, a teraz warto o tym myć. Ta procedura jest konieczna do zachowania poufności danych umieszczonych w pliku wymiany. Odbywa się to za pomocą specjalnej funkcji, która jest zazwyczaj wyłączona. Aby ją aktywować, musisz znaleźć folder Administration w Panelu sterowania, w którym można otworzyć Politykę bezpieczeństwa lokalnego. W tym oknie kliknij prawym przyciskiem myszy pozycję "Wyczyść plik pamięci wirtualnej", w którym wybierzesz "Właściwości". Tam musisz aktywować opcję "Wyłącz", a następnie kliknij przycisk "Zastosuj", a następnie "Ok". Następnie musisz ponownie uruchomić komputer dwa razy, plik wymiany zostanie wyczyszczony po raz drugi.