390 Shares 7576 views

Manta w multivarka – klasyki Wschodniej w nowy sposób

Narody Azji, Baszkirii, Tatarstanu od dawna dyskutowane, którego obywatelem jest danie Mantas. Teraz jest to trudne do ustalenia prawdy, jak to smaczne danie podbić świat i nadal dostosować się do współczesnego życia. Rzadko gospodyni wie, że płaszcz jest tradycyjnie przygotowany w mantovarke (Manti kaskane). Ale niewiele osób wie o jakiejkolwiek innej metody gotowania – manty w multivarka.


Aby przygotować 4 porcje (lub 20 jednostek) potrzebne będą:

250 g mąki, 1 jajko, 100 ml wody, 300 g mięsa baraniego, 30 g tłuszczu lub tłuszczu trzewnego, 7-8 bulw, solą i pieprzem.

Początkowo kredyty ciasta.

Wlać do miski z mąką. Dodać do niego jajko, sól, stopniowo dodając zimnej wody, dokładnie zagnieść ciasto. To musi być dość strome i nie należy trzymać palce. Jeśli lubisz miękkie ciasto, ugniatać przy tej samej ilości mleka. W tym przypadku, woda i jajka nie jest konieczne. W każdym razie, manty w multivarka jest miękki i delikatny. Przełóż ciasto w bok, aż „pochodzi”, przygotować farsz.

Drobno pokroić jagnięcina tłuszczu ostrym nożem lub zmielić w blenderze. W żadnym wypadku nie przegap mięso przez maszynkę do mięsa, będziesz tracić cennego soku.

Bardzo drobno posiekać, wymieszać z mięsem i pory do smaku solą i pieprzem. Innym znowu wymieszać.

Ciasto skręt w cienkie kiełbasy. Cięcie części, tworząc cienką ciasto wałka.

Jest mały sekret, który pomoże ci w środek ciasta powinien być grubszy i krawędzie – cieńsze. Na środku każdego położyć farsz i połączyć przeciwległe końce. Powinniśmy włączyć kwadratowych torby.

Gotować pierogi w multivarka niezwykle proste. Napełnić go wodą, smaru parowy oleju puchar warzyw i załaduj go na płaszczu. Ustaw tryb „Steaming” przez 45-50 minut.

Gdy wszystko jest gotowe smarować Manti oleju i podawać. To danie dobrze smakuje z sosem pomidorowym, świeżymi ziołami i sałatką ze świeżych warzyw.

Ale jeśli nie masz Multivarki, ale jest szybkowar, można również gotować pierogi. Ale to będzie już promienie manta w podwójnej kotła.

Receptura ciasta i wypełnienie są takie same.

parowiec netto musi być również olej lub dno kąpieli w oleju manty.

ich układanie, trzymać je z kontaktu ze sobą, w przeciwnym razie będą trzymać się razem. Czas gotowania – 45 minut.

To danie jest niezwykły fakt, że jako nadzienie może być nie tylko mięso, ale także warzywa. Na przykład, pierogi z dyni.

potrzebne do wypełnienia: 300 gr. dynie, cebula 4, 50-60 (g masła lub tłuszczu owiec) przez 1 h. soli łyżką i pieprzem. W razie potrzeby, można dodać do smaku kminek, kolendrę i bazylię.

Przygotowanie ciasta przez analogię z mięsa płaszcza. To na bok.

Oczyścić dynię ze skórki. Drobno posiekać ją, cebuli i tłuszczu. Dynia lekko posypać solą i zostawić na 10 minut. Spustowy oddzielonego soku. Połącz wszystkie składniki, sól, pieprz, dodać przyprawy i dobrze wymieszać.

Na opończą tortilli ciasta umieścić farsz i podwija końce.

Gotowy manti obficie zalać gorącym olejem, posypać ziołami i podawać na gorąco do stołu.

Jak widać, można gotować pierogi w multivarka lub podwójnego kotła. Obecność niezależnej funkcji wyłączania pozwoli Ci zaoszczędzić sporo kłopotów. Podczas gotowania danie główne można, bez rozpraszania się gotować sos i warzyw.