233 Shares 6204 views

Czujnik prędkości biegu jałowego – cel i funkcja

Czujnik biegu jałowego jest urządzeniem, które dotyczy systemu sterowania pojazdem. Ta część jest przeznaczona do regulacji prędkości obrotowej biegu jałowego maszyny. Zewnętrznie urządzenie to przypomina mały silnik elektryczny, uzupełniony igłą stożkową. Czujnik ten jest dostarczany z wymaganą ilością powietrza podczas biegu jałowego. Przechodzenie mas powietrza do silnika następuje z powodu zmiany rozmiaru przekroju poprzecznego kanału odpowiedzialnego za dopływ powietrza.

Zwykle czujniki biegu jałowego znajdują się na zestawie przepustnicy, a mianowicie na jego ciele. Jest też inny mechanizm regulacyjny – czujnik położenia przepustnicy. Należy pamiętać, że czujnik biegu jałowego nie zawsze znajduje się w tym samym miejscu. Na przykład Priora może mieć inną strukturę silnika od BMW, a zatem czujnik będzie nieco inaczej ustawiony. Tak, takie zmiany mogą być zupełnie nieistotne, ale nie można ich zignorować.

Cała objętość powietrza przechodzącego przez regulator jest następnie przetwarzana przez czujnik przepływu powietrza. Po tej procedurze mieszanka paliwowa jest dostarczana do silnika przez wtryskiwacze paliwa. System z podłączonym czujnikiem bez obciążenia automatycznie śledzi prędkość obrotową silnika w trybie automatycznym . Ta kontrola jest konieczna do regulacji wprowadzania powietrza przez obejście przepustnicy.

Sterownik utrzymuje wymaganą prędkość biegu jałowego, gdy silnik jest podgrzewany do żądanej temperatury. Jeśli temperatura nie wzrasta do pewnej temperatury, czujnik biegu jałowego zwiększa liczbę obrotów, zwiększając tym samym szybkość nagrzewania silnika z wałem korbowym. W tym trybie pracy silnika można już zacząć jazdę bez czekania na całkowite rozgrzanie silnika.

Niestety czujnik prędkości obrotowej biegu jałowego często nie jest wyposażony w autodiagnozę, więc żaden system samochodu nie poinformuje Cię o problemie. Następujące oznaczenia mogą służyć jako "dzwonek alarmowy" sygnalizujący awarię tej części:

– silniki "stajnie" w trybie biegu jałowego;

– prędkość biegu jałowego nie działa w tym samym tempie;

– gdy silnik zimny jest włączony, nie ma wysokich obrotów;

– silnik "stuje", gdy skrzynia biegów jest usuwana na pudełku.

Wielu właścicieli samochodów, po tym, jak dowiadują się, ile kosztuje czujnik bezczynności, decydują się na zakup nowej części, zamiast próbować naprawić wadliwy. I to rozwiązanie jest uzasadnione, ponieważ ta część zapasowa jest sprzedawana w każdym sklepie samochodowym, a cena nie jest zbyt uciążliwa. Ponadto wysiłki na naprawę będą droższe niż zakup nowej części zapasowej. Średnio czujnik kosztuje 300-400 rubli. Ale przy zakupie należy dokładnie zapoznać się z częścią, jak często są przypadki oszustwa, kiedy stare części zamienne są wydawane na zupełnie nowy czujnik. Tak, może będzie to służyć Ci przez chwilę, ale jego życie będzie dużo mniej niż za zupełnie nową część.