394 Shares 1721 views

Khodynka katastrofa z 1896 roku w Moskwie

Ostatni cesarz rosyjskiego cara Mikołaja II zwykło się nazywać „krwawy” w oficjalnej historiografii radzieckiej. Głównym powodem było to dwa. Po pierwsze, Krwawa niedziela w styczniu 1905 roku, kiedy procesja do Pałacu Zimowego nieporozumienie albo prowokacja spotkał salwy karabinowe. Drugi powód – Khodynka katastrofa w 1896 roku. Ta tragedia pozostaje w pamięci ludzi jako konwencjonalnej mądrości klisz słownych, ale nie każdy wie, jej okoliczności. „Khodynka” – a dziś często mówią o niesamowitej tłumu i ścisku.

koronacja

Khodynskaya wypadku doszło podczas obchodów poświęconych koronacji Nikolaya Aleksandrovicha Romanova. Uroczystość odbyła się w dniu 14 maja, a towarzyszył jakiś złowieszczy znak. Stało się scena z katedry Wniebowzięcia NMP w Kremla. Monarcha był młody, ale obsługa i było bardzo męczące dla niego. Dzień był gorący, świątynia była duszno i odzieży wykonane w takich wypadkach różnią się od codziennej specjalną pompą. W ogóle, według wspomnień Abbot Serafim, 28-letni monarcha był po prostu źle, potknął się i omal nie spadł, nawet na krótko stracił przytomność. To może zdarzyć się ze sobą, ale w tym kontekście fakt ten następnie mapowane panować okoliczności klikusheski postrzegane.

Sen po wyczerpującym rytuał koronacji Imperial para poszła do Ilyinsky, wielki książę Siergiej Aleksandrowicz i jego żona Elżbieta Fiodorowna, a obudziłem się z żoną był zadowolony, że wszystkie ceremonie są nad i teraz jest to możliwe, aby żyć w pokoju, robi sprawy publiczne. Uroczystości odbyły się przez długi czas, aż do 26 maja, ale do udziału w nich bezpośrednio do króla, nie było to konieczne. Jednak radość była przedwczesna: tylko trzy dni nie było katastrofa w Khodynka.

Plan uroczystości

Nikołaj Aleksandrowicz szczerze chciał zostać królem ludową, od początku swego panowania, chciał ułatwić życie zwykłych ludzi i poprawić swoje samopoczucie. Początek jego panowania jest tradycyjnie poprzedzony manifestu, który określa zasady polityki wewnętrznej i zagranicznej. Ludzie obiecał (i nie było równoznaczne z wykonaniem) zmniejszenie obciążeń podatkowych, odpuszczenie zaległości i innych korzystnych działań o charakterze gospodarczym. W szczególności, ze względu na budżet na spłatę długów przedmiotów do stu mld rubli. Biorąc pod uwagę wtedy siłę nabywczą waluty rosyjskiej, można zobaczyć, że to dużo pieniędzy, porównywalne do wysokości rocznego produktu krajowego dużej rozwiniętym kraju. Tak, i na moim własnym imieniu Romanov dodane do ogólnych potrzeb wielu – numer pięć postać w złotych rubli.

śmiertelne węzeł

reforma podatkowa na dużą skalę, co doprowadziło do dalszego przyspieszenia wzrostu imperium, i nie wyklucza prostych radości. „Deser” zaplanowano dać czterysta tysięcy pięknych guzki z pamiątkami, które zostały zainwestowane w pierniki, cukierki, orzechy, kiełbasa, polarnego dorsza i piękny kubek wykonany w najnowszej technologii z tamtego czasu. Było to żelazo (a więc nie do złamania, wieczne) i jest objęty hartowanego szkliwa ozdobione dwugłowy orzeł i monogram królewski.

Kto mógł przewidzieć, że z tego powodu we wszystkich aspektach przyjemny zestaw upominkowy, z którego byłoby dzisiaj nikt nie chciał, nie będzie to tragedia Khodynka katastrofa?

Przygotowania do wypoczynku i naruszeniem planu

Później, analizując przyczyny zgonów, wiele historycy twierdzą, że obchody były źle przygotowane i zorganizowane. W pewnym sensie jest to prawda, ponieważ smutny wynik mówi sam za siebie. Khodynka katastrofa doprowadziła do tego, że tylko kwadrans w tłumie zostały zmiażdżone i deptane na śmierć w 1389 osób, urazy o różnym stopniu nasilenia 2690. Ale były też okoliczności łagodzące winę organizatorów. nie mogą złapać się w kompletnym bezruchu, a krótkoterminowości tragedii wyklucza interwencji. Ograniczyć ruch ludzi zainstalował płoty i rowy wykopane z góry, do przestrzegania porządku w mieście były dość policja. Wojska, jednak nie było. Doświadczenia z tych wydarzeń, które odbyło się trzynaście lat temu (wtedy koronowany Alexander III), nie wskazał na jakiekolwiek szczególne zagrożenie, a potem wszystko ucichło i spokojne, ludzie stali w kolejkach, otrzymane dary i rozstaliśmy się.

Khodynka katastrofa w 1896 roku jest wynikiem absurdalnego zbiegu okoliczności. Niektóre z menedżerów jednej ze stu pięćdziesięciu dystrybucją namiotów zaczęli rozprowadzać zestawy swoich przyjaciół, nie czekając na określoną godzinę, a nawet kilka w jednej ręce. Osób (niektóre z nich były w pijaka), zebrane w dziedzinie Khodynka noc przed, zauważył go i zbuntował się. Wtedy winny próbował poprawić błąd i rozpoczął wydawanie zestawów wyprzedzeniem. Procedura została naruszona, tłok zaczął.

Efekty

Khodynka katastrofa pogrążyła novokoronovannogo monarchę w błąd. Sytuację pogarsza fakt, że właśnie w tym dniu został wyznaczony ważne spotkanie polityki zagranicznej z francuskiego ambasadora, ona przygotowywała wcześniej i anulowanie może spowodować komplikacje dyplomatyczne. Król i jego żona musiała iść do Montebello i uczestniczyć piłki po przyjęciu. W przyszłości, liberalna prasa napompowane ten fakt jako przejaw „zabawy” królewskiej pary w godzinę Ludowej żalu. Nie, Mikołaj II nie zapomniał o ludziach, ale umieścić interesy Rosji nad osobistymi emocjami. Oczywiście, katastrofa Khodynka był postrzegany przez niego jako osobistą tragedię, a zaraz po wykonaniu protokołu dyplomatycznego , udał się zrozumieć jej okoliczności. Proces był sprawiedliwy i szybki. Oto wyniki:

– Szef policji zwolniony ze swoich obowiązków, osoby odpowiedzialne pociągnięci do odpowiedzialności. Okoliczności były niespodziewane, ale należy zapewnić dla wszystkich.

– Rodziny ofiar otrzymały tysiąc rubli.

– Grzebanie w pojedynczych grobach produkowanych na koszt rządu.

– Osierocone dzieci są umieszczane w królewskiej schronienia.

– Wszystkie okoliczności sprawy upublicznione.

Oni zasługują na szczególne słowa same ocalałych ofiar. Żaden z nich nie obwinia rząd za to, co się stało. Pieniący się tylko na siebie i swojej chciwości.