257 Shares 3693 views

CT mózgu: wskazania i przeciwwskazania

CT głowy – nowoczesna metoda diagnostyczna, która łączy urządzenia rentgenowskie oraz komputery. Pomaga zidentyfikować urazu, choroby mózgu i jego naczyń i różne urazy czaszki.

wskazania do

Co robi CT mózgu? Dzięki tej metodzie badania można wyobrazić sobie czaszkę, dodatkowe zatok, mózg, naczynia krwionośne, dlatego jest stosowany w następujących przypadkach:

  • podejrzewa posiniaczone tkanki głowy;
  • pęknięcia czaszki ;
  • ostry krwiaka zewnątrzoponowe;
  • szczotki i mózgowe hygroma;
  • Pourazowe zapalenie mózgu lub wodogłowie.

Ponadto TK mózgu jest wykonywana w celu potwierdzenia ostrych zaburzeń krążenia w głowę, co dzieje się podczas niedokrwienia lub udar mózgu, aby wykryć zakrzepom krwi i krwotoki. Test ten jest również wykorzystywany do diagnozowania nowotworów i ogniskowych uszkodzeń czaszki, aby wykryć zapalenie zatok przynosowych, a także do oceny tętniaków i ukierunkowane biopsji.

Przeciwwskazania

CT mózgu może być przeprowadzane przy zastosowaniu specjalnych środków kontrastowych, a więc nie jest zalecane ze skłonnością do reakcji alergicznych, zwłaszcza nadwrażliwości na leki zawierające jod. Jak tomografia komputerowa nie jest przeprowadzana przy podwyższonym poziomem kreatyniny w surowicy krwi, ciężką astmą oskrzelową lub jeśli masz niedoczynność tarczycy.

Kobiety w ciąży zaleca się alternatywne metody badania, ponieważ istnieje ryzyko narażenia płodu. Małe dzieci mają również większą wrażliwość na promieniowanie, więc spędzają mózgu CT jedynie na ściśle określonych warunkach. Należy zauważyć, że zdjęcia rentgenowskie zwiększa ryzyko zachorowania na raka, więc nieuzasadniony tomografii komputerowej niedopuszczalne.

Ponadto pacjenci bardzo otyli mogą nie pasować do tomografii otworu lub ich waga może być przeszkodą w ruchu specjalnym stole, na którym pacjent powinien być umieszczony w momencie badania.

Istotną wadą CT mózgu jest to, że używając go jest niemożliwe do wykrycia zapalenia opon mózgowych w.

korzyści CT

Tomografia komputerowa prowadzona jest całkowicie bezbolesny. Jest nieinwazyjne i bardzo dokładna metoda badania umożliwia otrzymywanie obrazów jednocześnie kości, tkanki i naczynia krwionośne. W przeciwieństwie do promieni rentgenowskich, tomografii komputerowej daje bardzo wyraźne i szczegółowe obrazy.

CT mózgu w Moskwie odbywa się w różnych ośrodkach diagnostycznych, wyposażonych w nowoczesny sprzęt. To centrum medyczne „Capital” i OAO „Medycyna” oraz Centrum dla komputera i rezonansu magnetycznego   i in.   Dzięki niemu można badać nie tylko jakościowo, ale również szybko, w niektórych przypadkach klinicznych uratować życie pacjenta, zwłaszcza urazy głowy, którym towarzyszy krwawienie wewnętrzne.

Ponadto , CT pozwala lekarzom, aby uzyskać obrazy struktur wewnętrznych, w czasie rzeczywistym, w celu przeprowadzenia biopsji, a jeśli to konieczne – niektóre minimalnie inwazyjne procedury. Zaletą jest fakt, że badanie w większości przypadków nie wymaga specjalnego przeszkolenia. Ponadto, jest mniej wrażliwy na ruchy pacjentów (w przeciwieństwie do MRI), i nie wymaga oddech.