675 Shares 9600 views

Bugul – demon pożeracz dzieci prysznice

Demon o imieniu Bagul wielu zainteresowało się oglądaniem filmu "Sinister", ponieważ istota ta była figurą jako antybohater, instynkt strachu i zmuszania małych dzieci do popełniania okrutnych aktów. Po tym jak demon otrzymał duszę takiego dziecka i zabrał ją do swojej orszaku. Ale co mówi mitologia o stworzeniu takim jak Bagul? Czy to demon czy bóstwo? I było to naprawdę nazywane przez starożytnych ludzi?


Bagul w filmie "Sinister"

Po pierwsze poznamy Bagula z filmu grozy. Według jednego z bohaterów – profesora nauk okultystycznych – legendy, Bagul jest demonem. Mitologia twierdzi, że poświęciła dzieci. Ten starożytny rytm był charakterystyczny dla narodów skandynawskich, ale w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku rozpoczął się w Stanach Zjednoczonych jako mistyczna istota.

Raz w ciągu kilku lat, w dziwnych okolicznościach, rodzina zginęła w jednym z państw. Jednocześnie, za każdym razem, gdy znaleźli ciała wszystkich członków, z wyjątkiem jednego dziecka. Wypadek został zbadany, ale nie znaleziono ciała, ani chłopca, ani dziewczyny. Podobnie, nie było możliwe znalezienie zabójcy. Oni przestali pisać o incydencie w prasie, raporty policyjne zbierały kurz na działkach, a za kilka lat wszystko powtórzyło się ponownie.

Co mówi demonologia?

Dziedzina wiedzy badająca złe duchy twierdzi, że norweski demon Bagul to tylko fikcja holenderskich filmowców. W rzeczywistości nikt nie znał istoty o tym imieniu. W żadnym ze źródeł nie wspomina się Bugul, chociaż istniały demony i bogowie, którzy byli ofiarowani dzieciom, aby mogły być nasycone duszami.

Tak więc, w kulturze azteków popełniono gwałtowne akty przemocy wobec dzieci. W ostatnim stuleciu odkryto pochówkę, co skłoniło naukowców do wyciągnięcia podobnych wniosków. W nim pozostałości 42 dzieci. Według niektórych oznak eksperci stwierdzili, że jest to mord rytualny. Być może ofiary były przeznaczone dla starożytnego boga Tlaloc – patrona deszczu, zdolnego przyznać płodności.

Cartaganiejczycy dali dusze swoich dzieci bogom, dzięki czemu przyczynili się do ich sukcesów w handlu i innych sprawach. Takie założenie wyraziły naukowcy po znalezieniu szczątków 200 chłopców i dziewcząt. Według zapisów Plutarcha dzieci z bogatych rodzin szczególnie doceniali bogowie, a także jedyni spadkobiercy.

Moloch jest prototypem Bagula?

Tak więc, w starożytnych kulturach, ofiary dzieci często miały miejsce. Ale opisane powyżej przypadki pokazują, że ludzie zrobili to, aby uspokoić bogów. A co z demonami? Jak te istoty manifestowały się w fantastyce twórców filmu "Sinister"? Spróbujmy to zrozumieć.

W filmie Bagul jest demonem, który zabiera dusze dzieci. Być może jego prototypem był Moloch, bóstwo Moabitów, które zostało wspomniane w Biblii. Obrzęd ofiary był naprawdę straszny. W rękach posągu Molocha (przedstawił go człowiek z głową byka) założył dziecko, a poniżej ogień został zbudowany. Wołania dziecka były przytłumione przez rytualne śpiewy …

Moloch czasami nazywa się nie tylko bóstwem, ale demonem. Jednak niektórzy badacze są skłonni przypuszczać, że ten mitologiczny charakter nigdy nie istniał. Ogólnie rzecz biorąc, ofiary dzieci były rzadkością wśród starożytnych narodów, a słowo mlk (Molok, Moloch), znalezione w naukowych traktatach tamtych czasów, mogło odzwierciedlać tylko sam okres przenoszenia duszy dziecka do jednego lub innego bóstwa.

Bugul i dzieci w filmie "Sinister"

Wróćmy do słynnego filmu grozy. W nim dzieci wpadły w szpony Bagugu dopiero po popełnieniu okropnych zbrodni. W rzeczywistości to właśnie oni zabili członków ich rodzin, a potem zostawili demona na służbę. Potem zadanie tych małych czarnych dusz było rekrutacją nowych sługusów Bagula. Martwe dzieci nawiązały kontakt z żyjącymi, tymi, którzy wkrótce zabili krewnych i wezwali ich, że jest to absolutnie konieczne. Sam Bagul pozostał przez jakiś czas w cieniu. Być może bał się straszliwej przyszłej ofiary.

Dzieci z apartamentu bali się Bagula. "On przyjdzie, będzie niezadowolony" – tak czasem mówili, zanim z przerażeniem rozpuścił się w ciemnych zakątkach domu. Dlaczego demon do śmierci przeraził już zmarłych dzieci, niestety nie jest jasne, ponieważ ten moment pozostawał w filmie za kulisami.

Co jest straszne o Bagul?

Ten skandynawski demon (znany już w filmie) przez wiele wieków został zapomniany przez ludzi. Może polował gdzieś w odległych miejscach, a potem coś przyprowadziło go do Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jako potwór z hollywoodzkich horrorów, trudno uznać go za najstraszniejszego. Nie pojawia się publicznie, pozostaje na marginesie i prawie nie uczestniczy w tym, co się dzieje. Co więcej, nawet niespodziewanie wyskakuje zza rogu z krzykiem "Boo!" I nie robi strasznych twarzy.

Ale jako archetyp Bagul symbolizuje nieuniknioną ciężką stratę. Bierze pierwsze wspomnienie ukochaną, małe dziecko, a potem duszę, a jeszcze kilka życia pozostaje mu zjeść.

Bugul jest demonem pożerającym dzieci, które naprawdę nie istniały. Ale z tego mniej przerażającego stworzenia nie stało się.