678 Shares 4861 views

Ciężka niedokrwistość: Przyczyny

Pogorszenie że występuje z powodu braku tlenu, znany wielu. Fakt, że wszystkie tkanki ciała wymagają zasilania do normalnego życia. Odnosi się to w wystarczającej ilości komórek tlenu potrzebne. Jest to szczególnie prawdziwe w odniesieniu do tkanki mózgowej i sercu. Brak tlenu do komórek obserwowanych w niedokrwistości. Istnieje kilka odmian tej choroby. Niektóre z nich są spowodowane wadami wrodzonymi, a inni rozwijać z powodu różnych naruszeń. Niemniej jednak, podstawowym kryterium dla wszystkich anemii jest brak hemoglobiny we krwi. Przez przejawów tej choroby jest przypisana bladość, zmiany parametrów laboratoryjnych i organów niedotlenienie.


Co to jest anemia?

Anemia – choroba układu krwiotwórczego, ze względu na brak hemoglobiny. Zazwyczaj, białka muszą być utrzymywane na pewnym poziomie (120-140 g / l u kobiet, wskaźnik dla mężczyzn – 140-160). Deficyt hemoglobiny może nastąpić z różnych powodów. Niezależnie od tego, dlaczego nie było niedokrwistość, prowadzi do stanu niedotlenienia. Rzeczywiście, hemoglobina jest wymagane do transportu tlenu do wszystkich narządów i układów. Dlatego też jego brak prowadzi do tego, że komórki są z niedoborem O2. Dla każdego gatunku niedokrwistości charakteryzują się własnymi obrazu klinicznego i laboratoryjnych danych. Ale niewystarczający poziom hemoglobiny we krwi jest zawsze zdiagnozowana. Najczęściej, niedokrwistość podejrzewa się obecność objawów takich jak bladość skóry i zmęczenie. Choroba ta jest dość powszechne wśród kobiet w ciąży. Nieznaczny spadek hemoglobiny w większości przypadków nie jest niebezpieczny i łatwo skorygować za pomocą diety i leków. Ciężka niedokrwistość może prowadzić do poważnych naruszeń. Jest zatem konieczne, aby zapewnić pomoc doraźną dla niej.

Nasilenie niedokrwistości

3 Przydzielanie nasilenie niedokrwistości. Różnią się one w prezentacji klinicznej i innego poziomu hemoglobiny we krwi. Wśród nich:

 1. Niedokrwistość łagodne nasilenie. W tym etapie zawartości hemoglobiny 120-90 g / l Patologia charakteryzuje małych zaburzeń hemodynamicznych. W niektórych przypadkach, to nie ma się przejawiać. Czasami jest bladość, spadek ciśnienia krwi, przyspieszenie czynności serca, zawroty głowy.
 2. Niedokrwistość umiarkowane nasilenie. Na tym etapie, ilość hemoglobiny wynosi 90-70 g / l. Objawy są bardziej nasilone. Mogą wystąpić omdlenia, utrata pamięci i myślenia, senność.
 3. Niedokrwistość ciężkie nasilenie obserwuje się poziom hemoglobiny poniżej 70 g / l. Jest to niebezpieczne dla państwa ciała. Prowadzi to do rozpadu wszystkich systemów funkcjonalnych wyraźnym brakiem tlenu.

Odmian ciężkiej niedokrwistości: Klasyfikacja

Ciężka niedokrwistość może rozwinąć się na tle dowolnego gatunku choroby. Taka diagnoza jest niezależnie od przyczyn patologii. Głównym kryterium jest wyrażona deficytu hemoglobiny – mniej niż 70 g / l. Jednak, aby odróżnić jedno od innego rodzaju niedokrwistości jest bardzo ważne. Po tym wszystkim, to wybór metody leczenia zależy. Klasyfikacja chorób, w następujący sposób:

 1. Brak hemoglobiny spowodowana niedoborem żelaza (IDA). Ta postać choroby występuje częściej niż inni. Jest to spowodowane przez upośledzone wchłanianie żelaza i niskie spożycie tego elementu z żywnością.
 2. W 12-deficytowego ciężkiej niedokrwistości. Jest to spowodowane niedoborem witaminy. Często występuje u osób cierpiących z przewlekłym zapaleniem żołądka.
 3. niedokrwistość aplastyczna jest ciężka. Odnosi się to do wrodzonych schorzeń.
 4. Niedokrwistość hemolityczna. Ta patologia jest uważany za chorobę autoimmunologiczną. To może być wrodzone lub nabyte.
 5. Niedokrwistość Fanconiego ciężka. Choroba dotyczy wrodzonych wad układu krwiotwórczego.

Ciężka niedokrwistość: Powoduje Patologia

Warto pamiętać, że niezależnie od wielkości i różnorodności, niedokrwistość, nigdy nie pojawia się sama bez powodu. Aby rozpocząć leczenie patologii, konieczne jest, aby dowiedzieć się, co wywołało chorobę. Najczęstszym niedokrwistość z niedoboru żelaza jest ciężka. Występuje z następujących powodów:

 1. Niewystarczające spożycie podstawowych produktów. Odnosi się to do produktów bogatych w żelazo. Produkty zawierające ten element – to mięso, wątroba, granat, jabłka, itp …
 2. Wchłanianie żelaza w jelitach. Rozwija się w wyniku uszkodzenia na skutek enzymów lub przewlekłych chorób przewodu pokarmowego.
 3. Różne typy utraty krwi. Dlatego ważne jest, aby zebrać historię ginekologiczny (czas trwania i ciężkie miesiączki), dowiedzieć się, czy są hemoroidy. W wyniku tych chorób często rozwija się przewlekłe ciężką anemię. może wystąpić ostrą utratę krwi, jeżeli powikłaniem choroby wrzodowej, marskości wątroby, ciążą pozamaciczną, apopleksja torbieli jajnika i pęknięcia.
 4. Poważnie rannych.

12-ograniczone anemii występuje, gdy chorobami żołądka (przewlekłe zanikowe zapalenie żołądka), narządy wycięcie dla patologii nowotworowych wrzodu.

Inne przyczyny niedoboru hemoglobiny – wrodzona i autoimmunologiczne zniszczenie czerwoną główką krwi, hemolizy (zniszczenie) czerwonych krwinek.

Mechanizm rozwoju ciężkiej niedokrwistości

Dlaczego do ciężkiej anemii? To głównie występuje, gdy pacjent nie zauważy zmiany zachodzące w niewypłakaną niedobór hemoglobiny. Bardzo często takie zjawisko można zaobserwować w przewlekłej utraty krwi. Ponieważ ludzkie ciało przyzwyczaja się do stałej „niedotlenienie”, jest kompensowana przez różne mechanizmy (zwiększona aktywność mięśnia sercowego). IDA rozwija się z powodu niedoboru żelaza. W wyniku tego cząsteczki hemoglobiny są utworzone w wymaganej ilości. Gdy w ciągu 12-rzadkich witamin niedokrwistość nie są wchłaniane w przewodzie żołądkowo-jelitowym. Dzieje się tak ze względu na stan zapalny lub resekcji narządu. niedokrwistość ciężka jest powszechne w wad form choroby. Rozwijają się one w wyniku niedojrzałości z hematopoezy. Duża ilość tkanki tłuszczowej spotykanych w szpiku kostnym.

Obraz kliniczny w ciężkiej niedokrwistości

Po spadku poziomu hemoglobiny poniżej 70 g / l zdiagnozowano poważne stopnia choroby. W tym przypadku mechanizmy kompensacyjne nie są już na miejscu. Z tego powodu niedoboru tlenu jest odczuwalny we wszystkich systemach funkcjonalnych. W wyniku następujących objawów rozwijać:

 1. Ciężkie bladość.
 2. Zaburzenia świadomości. W ciężkiej niedokrwistości może wystąpić senność, omdlenia.
 3. spadek ciśnienia krwi.
 4. Kołatanie serca.
 5. Zawroty głowy.
 6. Skrajne osłabienie. W tym stanie, ludzie nie mogą wydostać się z łóżka, kiedy unosząc głowę ma zawroty głowy, omdlenia możliwe.
 7. Duszność.

Jeśli czas nie pomaga, może zaburzać funkcjonowanie ważnych narządów i układów. W takich przypadkach, często obserwuje się ostrą niewydolność nerek, wstrząs kardiogenny.

Anemia w ciąży: cechy

Niedokrwistość odnosi się do objawów, które często skarżą się kobiety w ciąży. Wynika to z faktu, że oprócz ciała matki, potrzebne jest więcej tlenu i dziecka. Ze względu na pojawienie się dodatkowego obiegu (łożysko) często obserwuje się spadek hemoglobiny. Zatem składowa normalna ciąży – 110 g / l. Z gwałtownym spadkiem poziomu hemoglobiny niezbędnej do udzielania pomocy w nagłych wypadkach. Ciężka niedokrwistość w ciąży jest niebezpieczne nie tylko dla matki, ale także dla dziecka. Najczęściej rozwija się z powodu powikłań, takich jak przedwczesne odklejenie łożyska lub samoistnego poronienia. Dlatego też, w przypadku krwawienia z dróg rodnych należy natychmiast wezwać lekarza.

Znaki diagnostyki niedokrwistości

W celu postawienia diagnozy „niedokrwistość”, jest wystarczająca, by sprawdzić badanie krwi. ciężkie choroby obserwowano poziom hemoglobiny poniżej 70 g / l. Objawy kliniczne obejmują bladość, zmniejszenie ciśnienia krwi, tachykardia, zawroty głowy i omdlenia. Często towarzyszy ciężkiej niedokrwistości, utrata krwi. Aby zidentyfikować przyczynę spadku poziomu hemoglobiny, konieczne jest, aby trzymać serię testów laboratoryjnych. Dla rozpoznania niedokrwistości z niedoboru żelaza zrobić analizę biochemiczną krwi. Jednocześnie są zmiany, takie jak redukcja poziomu żelaza w osoczu oraz wzrost TIBC. Do diagnozowania innych typów niedokrwistości trzeba dokonać mikroskopowego badania krwi i płynu mózgowo-rdzeniowego. W tym celu przebicia lędźwiowego.

Jakie choroby różnicować ciężką anemię?

W niektórych przypadkach, zespół anemię obserwuje się w przypadku chorób układu krwiotwórczego i wątroby. Zmniejszenie stężenia hemoglobiny towarzyszy prawie wszystkim raka patologię. Jest to szczególnie prawdziwe nowotwory krwi – białaczka. Aby odróżnić je od niedokrwistości może zmienić inne parametry w UCK. Należą do nich: obniżenia poziomu płytek krwi i krwinek białych we krwi, przyspieszenia ESR. Ponadto, istnieją różnice w obrazie klinicznym (niewysoka gorączka, obrzęk węzłów chłonnych). Anemii występuje zespół marskość wątroby, przewlekłe zapalenie wątroby. W diagnostyce tych schorzeń wykonuje się USG brzucha, specjalne testy laboratoryjne.

Ciężka niedokrwistość: leczenie chorób

Niezależnie od przyczyn niedokrwistości w ciężkiej potrzebie transfuzji krwi lub koncentratu krwinek czerwonych. Ponadto, leczenie objawowe. W przypadku naruszenia równowagi elektrolitowej podawanych preparatów roztwór soli zawierający potas. Jeśli przyczyna niedokrwistości było krwawienie, konieczne jest, aby posiadać awaryjne interwencji chirurgicznej. Ponadto, farmakoterapia wykonywane. W celu hemostazy podawać etamzilat sodu, kwas aminokapronowy. Gdy anemia aplastyczna potrzebuje przeszczepu szpiku kostnego. Jeśli przyczyną jest niedobór witaminy B 12, która odbyła się przez całe życie terapii zastępczej.

Konsekwencje ciężkiej niedokrwistości

Należy zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw związanych z ciężką niedokrwistością. Konsekwencje tego stanu – to jest wstrząs kardiogenny, ostra niewydolność nerek, a także zakłócenia innych ważnych organów. Powikłania te mogą prowadzić do śmierci. Dlatego, nawet jeśli niewielkie krwawienie należy natychmiast skonsultować się z lekarzem.