138 Shares 5354 views

Pierwsza pomoc dla cięć. Pierwsza pomoc dla cięć

Cięcie – uraz, z którego nikt nie jest bezpieczny – nie dorosły lub dziecko. Najczęściej taka rana jest przygotowywany w domu, podczas pracy z nożem kuchennym nie był bardzo ostrożny. Ważne jest, aby wiedzieć, co powinno być pierwsza pomoc dla cięć do rany szybko uzdrowiony. Po tym wszystkim, jeśli nie przestrzegać wszystkich zasad przetwarzania danych, istnieje ryzyko infekcji, która wymaga długotrwałego leczenia.


Cięcie – co to jest?

W obszarze cięcia oznaczać naruszenie integralności skóry, czasami lekko z naczyń krwionośnych i mięśni. Powód – niedbałe obchodzenie się z ostrymi przedmiotami (noża, maszynki, pojemniki szklane i in.). Jeśli skóra jest uszkodzony tylko nieznacznie, szczególne traktowanie nie jest wymagane. Pierwsza pomoc dla cięcia palca, gdy rana jest niewielka, będą traktowane antyseptycznym lub stosujące leczniczym tynku.

Ale czasami rany tak głębokie, że nawet ostre uszkadza obiekt ścięgien, więzadeł. W tym przypadku zwykle leczenie, tyle antyseptyczne. Narażona osoba wykwalifikowana, które należy dostarczyć pomoc medyczną z chirurgii.

rodzaje cięć

W zależności od przedmiotu, który uszkodzoną skórę, w medycynie można podzielić na następujące rodzaje cięć:

 1. Kruszywo cięcie. Najczęstszą przyczyną takich urazów stać nieostrożne obchodzenie się z igłą do szycia. Wygląda nieszkodliwe rzeczy, ale czasami bardzo głęboko przeniknął, pozostawiając za sobą poważne obrażenia.
 2. Nacięcie. Powód – nieostrożne obchodzenie się z ostrymi przedmiotami (szkło, nóż, nóż, etc …). Nawinięte z wąskim umyśle, ale długość może być zmieniana. Głębokość cięcia zależy od stopnia nacisku na skórę pacjenta.
 3. Wyciąć z poszarpanych krawędziach. Poważny uraz, który jest otrzymywany w wyniku upadku na tępym narzędziem. Często dotyczy to dzieci, które bawią się na ulicy, upadek, więc zranić kolana i łokcie.

Cięcia mogą być łączone. Taki uraz można otrzymać w wyniku upadku, kolizji ze szkłem. Zatem rany są o różnym nasileniu.

Pomóc ofierze

Pierwsza pomoc dla cięć należy podać natychmiast. Przemyć ranę wodą – pierwszą rzeczą do zrobienia. Lepiej jest, jeśli woda jest gotowana, ale w ekstremalnych warunkach będzie pasować tylko czysty. Cięcia Wlać nadtlenku wodoru. Rana powinna być dobrze zbadać, ocenić głębokość uszkodzeń. Należy również sprawdzić, czy zatrzymany ciał obcych (często występuje po kontuzji do szkła). Mokro gładkie, bandaż lub wata celu usunięcia wilgoci.

Brzegi rany przetwarzania jodu, zieleń brylantowa, w każdym przypadku, nie pozwalając, aby środek spadł na uszkodzoną tkankę. Top aby sterylny opatrunek. Czasami niewielka taśma klejąca (jeśli drobne urazy).

Przyspieszają gojenie otarć i małych ran pomaga śmietankę „ARGOSULFAN®”. Połączenie przeciwbakteryjnego składnika sulfatiazol jonami srebra i zapewnia szerokie spektrum działania antybakteryjnego kremu. Stosować leki nie mogą tylko rany, znajdujące się w otwartych obszarach ciała, ale także pod bandażami. Oznacza to nie tylko posiada gojenia ran, ale efekt przeciwbakteryjny, a ponadto, promuje gojenie się ran bez blizn gruboziarnistych.

kiedy krwawienie

W przypadku krwawienia, to musi być zatrzymany. Po rannych palca lub noga, kończyna powinna być podniesiona do góry kawałek. Więc zatrzymać krwawienie szybciej.

Pierwsza pomoc dla cięć z ciężkim krwawieniem wymaga wielkiego wysiłku. Będziesz potrzebował dobrego nacisku na ranę, ale jednocześnie umieszczenie bandaż na górnej krawędzi siatki. Naciśnij pad powinien być tak długo, jak krew nie przestanie działać zdecydowanie. Ale to nie powinno trwać dłużej niż 20 minut.

Po krwawienie zatrzymuje cięcia stosuje się sterylny opatrunek. Powinien on pasował do ciała. Jeśli nie działa na własną rękę, aby poradzić sobie z zatrzymania krwawienia, to należy natychmiast szukać pomocy medycznej. Ofiara może być przewieziony do najbliższego punktu traumatyczne. Po drodze rany należy przykryć czystą ściereczką.

Ważne jest, aby wiedzieć:

 • Nie należy stosować plastra do cewki nawiniętej zatrzymanie krwawienia;
 • Jeżeli po bandażowania pęcznieje kończyn, oznacza to, że bandaż mocno dokręcić;
 • Jeżeli cut powstał bardzo brudne lub zardzewiały przedmiot w punkcie traumatyczne niezbędną do natychmiastowego rozwiązania, aby zapobiec rozwojowi choroby zakaźnej;
 • jeśli krwawienie jest obfite, pulsujących rytmów krwi lub fontanna, to należy natychmiast wezwać pogotowie (przed przybyciem opaski medycznej nad raną i ustalić czas);
 • gdy krew jest ciemna, płynących powoli, ale jest to dużo, z numerami alarmowymi i nie można zwlekać.

Pilnie do lekarza!

Istnieją przypadki, w których pierwsza pomoc dla cięć wymaga natychmiastowej interwencji lekarza:

 1. Jeżeli po stosowaniu bandaża ciśnienia krwawienie nie jest zatrzymywany.
 2. Kiedy otaczająca skóra zaczyna się znieczulić rana staje się zimna, zmienia kolor na niebieski.
 3. Jeśli cięcie nie zostało wykonane bardzo wyraźny przedmiot lub rany brud przyszedł po urazie.
 4. Jeśli cukrzyca ofiary, lub mają inne poważne problemy z układem odpornościowym.
 5. Zaawansowany wiek pacjenta.
 6. Gdy uraz jest na twarzy, szyi.
 7. Jeśli pierwsza pomoc dla cięć w domu było źle, nie było oznak choroby zakaźnej.

szycie

Czasami pierwsza pomoc dla cięć trzeba szwów. Lekarz ocenia zakres uszkodzeń i zdecydować, co zrobić w tej sytuacji.

Szwy są stosowane w takich przypadkach:

 • jeśli nie zamknąć ranę krawędzi;
 • Jeśli nacięcie jest zbyt głębokie (większy niż 5 mm) i długości (ponad 20 mm);
 • Jeśli brzegach ran;
 • Jeśli rana może być postrzegany przez tkankę mięśni i kości.

Jak przyspieszyć gojenie cięć?

Jeżeli świadczenie pierwszej pomocy cięć była prawidłowa, wówczas rana zagoi się szybko. Ale proces ten można przyspieszyć! Można użyć lecznicze maści, kremów. Składa się on z substancji specjalnych (dekspantenol, witamina B), które przyspieszają regenerację. Aby uniknąć zakażenia antybiotyk maści stosowane. Są one stosowane do rany nie później niż 4 godziny po urazie.

Prawidłowa pielęgnacja dotkniętych obszarach – klucz do szybkiego wyzdrowienia. Trzeba dokonywać regularnych opatrunków, ostrożnie obchodzić się wyciąć, aby uniknąć zabrudzeń na skórze.

Lepiej zapobiegać niż leczyć! Zasada ta odnosi się do cięć. Trzeba być ostrożnym przy obchodzeniu się ostrych przedmiotów. Bo czasami niedbalstwa – przyczynę coraz ciętych ran. Ale jeśli to się stało, powinniśmy poważnie świadczenia pierwszej pomocy. Od jej stanu zdrowia zależy w przyszłości.