120 Shares 9727 views

PIC-kontroler. Programowanie PIC-kontrolerów. Schematy Pic-kontrolerów

Dokonując schemat, trzeba mieć kogoś lub coś do monitorowania realizacji niezbędnych działań. Dla człowieka jest dość problematyczne, ponieważ jest to niezbędne do korzystania z wielu różnych elementów, które pozwalają kontrolować ich pracę (tranzystory, rezystory, tyrystory, diody, kondensatory, itp.) Ale cały kompleks i duży obwód może być kontrolowane przez kontrolerów (MCU). Że są one, na przykład, zostanie opisany rodzin RІS. Więc, co jest pic-kontrolery dla manekinów? Jaki jest ich program i gdzie są one wykorzystywane.


Co jest mikrokontroler Pic-

PIC kontrolera (mikrokontrolera) jest automatyzacja oznacza wykonać pewne czynności przy użyciu wcześniej przygotowanej programu. Cechą przedstawicieli tej linii produktów jest łatwość programowania oraz dostępność wszystkich niezbędnych funkcji do pracy. Przedstawiające struktury, należy zaznaczyć, że w swoim składzie ma tylko jeden kryształ krzemu (Cechą charakterystyczną wszystkich mikrokontrolerów). Poza tym, PIC-kontroler ma pewną liczbę nóg. Niektóre z nich mogą być używane jako wejścia logiczne jako wyjścia części, reszta posiada dwustronną aplikację. Nóżki mogą być albo analogowy lub cyfrowy.

Dla zdecydowanej większości kontrolera RІS praca potrzebuje stabilnego napięcia – 5V. Jest to na tyle, że może działać w trybie normalnym i wykonać program dostarczony przed nim. Programowanie PIC-kontrolera bezpośrednio z komputera nie jest możliwe. W tym celu programatora.

rodzina regulatorów

PIC-kontroler nie istnieje w jednym egzemplarzu. Producent wytwarza znaczną gamę mikrokontrolerów, z których każdy ma swoje własne cechy, zdolności i potencjalnych celów stosowania. Numer same rodziny raczej duża i zależy od funkcji klasyfikacyjnego, która jest podejmowana jako domyślne. Dlatego konieczne jest, aby informować tylko o klasyfikacji podstawowej, w którym istnieją tylko trzy rodziny 8-, 16- i 32-bitowych. Te z kolei dzielą się na innych, ale ze względu na rodzinę nie są przedmiotem tego artykułu, coś o nich i nie będzie prowadzić rozmowy.

w stosownych przypadkach

Ze względu na swoją wszechstronność PIC kontrolera mogą być stosowane niemal wszędzie. Sami mikrokontrolery można znaleźć w lodówki, telewizory, pralki. Ale RІS gama produktów ma tę cechę, że obwody na PIC-kontrolery są popularne wśród radioamatorów i robotyki samoukiem. Z ich pomocą można łatwo dostosować witrynę do pracy, czy wszystkie urządzenia. To przyczynia się do popularności rozsądną cenę, łatwość programowania i znacznej ilości materiału edukacyjnego.

Zastosuj Pic-kontrolera podczas tworzenia samochodów na sterowanie radiowe, robotyczne ramiona i inne artefakty, które mogą być wykonane, ograniczony budżet. Może być stosowany na coś produktywnego – dość popularny jest tematem tworzenia self-made automatów, kontrolowane przez mikrokontroler. Spektrum zastosowania jest szeroki, a właściwe podejście można wykonać praktycznie każdy cel, więc obwód w PIC-kontrolerów można zobaczyć nie tylko na amatorów twórczości.

Oprogramowanie do pracy z kontrolerem PIC

Minimum niezbędne oprogramowanie – zauważa. Jednak ze względu na bezpłatnej dystrybucji, można użyć i oferowane przez narzędzie MPLAB oprogramowania producenta. Dokładniej, oprogramowanie linia (środowisko programistyczne, kompilatory) MPLAB. W związku z polityką firmy, że jest wolny, ale ma pewne ograniczenia. Tak więc, w krótkiej wersji demonstracyjnej można wypróbować wszystkie możliwości, ale po jego funkcjonalność zakończenie programu będzie wyciąć. Pełen program ma znaczący narzędzie, które umożliwia łatwe tworzenie programów, wygodne patrzeć z różnych obszarów problemowych oraz optymalizacji zachowania kodu. W zależności od wersji funkcji może zostać rozwiązana optymalizacji kodu, lub zmniejszyć liczbę kontrolerów, które są obsługiwane przez program. Dla zachowania prawdy należy stwierdzić, że firma zachowuje obsługują tylko najpopularniejsze przedstawicieli.

Istnieje pewna liczba programów dostarczanych przez inne firmy. Ogólnie rzecz biorąc, ich funkcjonalność jest podobna, ale istnieją różnice. Tak, wiele wyraziło niezadowolenie, że MPLAB jest nielojalny do projektowania user-centered. Dlatego producenci są zakłady na zachowaniu funkcji odcięcia i użyteczność oprogramowania. Program dla PIC-kontrolerów są bardzo zróżnicowane, więc o to w dużej mierze kwestia gustu.

Tworzenie programu PIC-kontrolera

Aby stworzyć specjalny program, można użyć odpowiedniego oprogramowania, a nawet prosty notatnik. Jest to możliwe dzięki temu, że współpracuje z języków programowania takich jak C i Assembler Główna różnica polega na ilości wymaganych informacji oraz łatwości zadań danych. Można usłyszeć wiele o złożoności C, ale montaż trudniejsze i wymaga ostrożnego podejścia.

Na przykład podczas tworzenia programu, należy określić, dla których kontroler jest przeznaczony. Może być konieczne przeprowadzenie szeregu opcji, ale muszą one być przeprowadzone w obecności doświadczenia zawodowego lub pewności siebie, ponieważ błędy mogą doprowadzić do tego, że konwencjonalne układy przekształcić kawałków plastiku i żelaza.

Programowanie za pomocą

Ale jak przenieść opracowany program w samego mikrokontrolera? W jaki sposób programowania mikrokontrolerów? W tym celu istnieją specjalne urządzenia – programiści. Wyślą sygnał do mikrokontrolera, który zmieniałby komórek w pamięci w ramach programu. Aby rozpocząć proces transferu danych, który chcesz wstawić chipa w programowaniu, a to z kolei jest podłączony do komputera. Następnie, przy użyciu oprogramowania należy uruchomić oprogramowanie. Zazwyczaj programowania PIC-kontrolerów rozciąga się od trzydziestu sekund do dwóch minut.

Formy programistów

Który programator wybrać, aby nagrać program na mikrokontroler? Można z grubsza podzielić na trzy rodzaje: self-made, przez producenta i fabryki innych firm. Zastosowanie każdy z nich ma swoje własne cechy.

Tak więc, self-made programiści są dość tanie. Ale ich stosowanie jest obarczona fakt, że można je łatwo obrócić urządzenie do kawałka plastiku i żelaza. I programowanie mikrokontrolerów mogą w takich przypadkach stosuje się nieprzyjemne konsekwencje w postaci porażenia prądem, więc należy trzymać się bezpieczeństwo. Ponadto, jeśli się samemu od podstaw, często jest to produkt o stosunkowo ograniczonych możliwości w zakresie zmiany pracy zakładu. Ale w globalnej sieci można znaleźć wiele rozwiązań proponowanych przez innych ludzi na ten problem, i że prawdopodobnie nie daje problemy.

Oryginalny programista od producenta będą mogli jakościowo wykonywać swoją pracę do dowolnego mikrokontrolera. Na to nie ma gwarancji, a jeśli po otrzymaniu to nie działa, wymienić bez problemu. Ale w systemie rzeczy, kiedy firmware pic-kontrolery jest prowadzone bez problemów.

Ale wynika z jego nabyciem dość wysoką cenę.

Programiści emitowane przez inne firmy, mają dość szeroki zakres przedmiotów, które pracują. Charakteryzują się niską ceną i / lub możliwość pracy z innymi mikrokontrolerów oprócz PIC. Jest też prawdziwie uniwersalne „potwory”, które mogą zapewnić różne rodzaje pracy, ale ze względu na konieczność dużej liczby związków o ich niskiej ceny nie wydarzy.

schematyczne funkcje

I wreszcie, kilka słów o wzorach graficznych. Należy skupić się na nogach, na podstawie dokumentacji, jak schematycznie mikrokontrolery często różnią się od rzeczywistych wniosków czerpalnych. Najważniejsze w takich przypadkach są podpisane wnioski, i to jest dla nich i powinny być kierowane do urządzenia.