825 Shares 9283 views

Bazylia Oshchepkov: biografia, zdjęcia i ciekawostki

W Południowej Sachalin 6 stycznia 1892 roku w rodzinie skazanych urodził nieślubnym synem Oshchepkov Wasilij Siergiejewicz – Następnym wielkim sportowcem i założyciel narodowej judo. Chłopiec był wyrzutkiem, a biorąc pod uwagę fakt, że w wieku 11 lat został sierotą, możemy się tylko domyślać, jaki los oczekiwane dziecko w kategoriach ciężkiej pracy.

Życie w więzieniu i rodziców

Byliśmy bardzo ciężko inny los, a wśród nich są nie tylko przestępcy, ale również postacie „polityczne”. Można odwołać, a zwykli ludzie, którzy otrzymali kary za drobne przestępstwa.

Ale to nie było tak ciężkie i monotonne w intelektualnej atmosferze while i edukacyjnej na Sachalinie, jak mogłoby się wydawać. W czasach Mikołaja II był w stanie uzyskać dobre wykształcenie, to wzrosła znanych postaci i naukowców w więzieniu:

 • Antarctic explorer Dmitry Girev;
 • Narodovolets i badacz Ainu Bronislaw Pilsudski;
 • „Edukacja Skazaniec” otrzymał Daniił Charms.

W związku z tym, nie każdy rodzi się w więzieniu, skazany jest na smutnym losem. W Japonii Basil Oschepkin dostaje się do 13 roku życia do arcybiskupa Mikołaja z Japonii, tu na pełnej treści nastolatek otrzymuje wykształcenie religijne i rozpoczął studia judo.

Mama – Maria Semenovna – urodził się w 1851, zmarł w 1904 roku. Kiedy jego syn miał 8 lat, Maria została przeniesiona do ssylnopoeselenki, to wytrzymał 18 lat więzienia i 60 batów za ucieczkę od ciężkiej pracy. Ojciec – Sergey Zaharovich Plisak – stolarz, zmarł w 1902 roku. Oschepkina rodzice konkubinacie.

Sylwester Basil Oshchepkov – Sambo geniusz w przyszłości, został ochrzczony ksiądz Aleksandrom Uninskim. Godfather stał starszy urzędnik żołnierzy kierownicze na Sachalin George'a Pavlov-Smirnowa. Chrzestna – Kochina Iwanowna.

Biografia krótki

Oshchepkov Wasilij Siergiejewicz – najbardziej znany absolwent pracowity gimnazjum Tokio. W Japonii był w sierpniu 1907 roku. następnie:

 • z powodzeniem ukończył szkołę Kodokan;
 • Stał się pierwszym rosyjskim i czwarta absolwentów europejskich, którzy są w stanie pojąć tajniki japońskiej walki wręcz;
 • ZSRR założył szkołę judo i promować ten sport;
 • Pierwsze zawody judo utrzymywane w 1917;
 • w 1932 roku, sport została ujęta w programie TRP;
 • w 1937 roku, Wasilij Siergiejewicz został aresztowany i zabity.

Na początku XX wieku rosyjski doktryny obronnej potrzebował wykwalifikowanej, przeszkolonej profesjonalny personel recepcji. Cesarz Mikołaj II podpisał dekret w 1903 roku, aby ustanowić specjalną usługę kontrazvedochnoy. Do takich celów w Europie przyniósł japońskich ekspertów lub wysokie absolwentów w judo w Japonii. Dla Rosji to luksusowy było niedopuszczalne, ponieważ Japonia wolała pracować z państw zachodnich.

Instytucje edukacyjne na szkolenia samoobrony powstały w tajemnicy, tak aby nie przyciągnąć uwagę. Lekcje prowadzone były pod dachami różnych instytucji, z których jeden był seminarium duchownego, który przyszedł rosyjski chłopiec Basil Oshchepkov. Kadeci mogło nastolatków, których rodzice zginęli w wojnie rosyjsko-japońskiej.

Badania i osiągnięcie

W 1911 roku, 29 października, młody Oshchepkov wchodzi do szkoły Kodokan. On zawsze obserwuje się pragnienie wiedzy, był pracowity i utalentowany. Głównym wymogiem dla studentów została zapamiętując każde słowo mentor Jigoro Kano. Jeśli ktoś jest rozproszony i nie patrząc na lekarza, nie brał.

Każdy wnioskodawca był pod ścisłą kontrolą nauczyciela. Chłopiec z Rosji było bardzo trudno nauczyć się siedzieć w języku japońskim. Vasey zdrętwiałe nogi, ale nie wstać, pokazując w ten sposób szacunek dla swojego mentora.

W rok po rozpoczęciu szkolenia Oshchepkov dostaje pierwszy dan w judo a nieco później – drugi. On dokładnie studiował technikę doskonalił wszystkie dyscypliny własnej i otrzymał prawo do tie czarny pas. Bazylia Oshchepkov jako pierwszy rosyjski w historii, który został zakwalifikowany jako master. To był moment chwały, był szanowany, kochany i podziwiany, zwany rosyjskim niedźwiedziem, który osiągnął swój cel.

Ponadto do judo w liceum, gdzie uczył młodego sportowca, prowadził zajęcia na:

 • Japonia i historie Dalekim Wschodzie;
 • literatura;
 • gramatyki;
 • czytanie listów;
 • Tłumaczenie artykułów prasowych;
 • zapamiętywania dziedziny teologicznych;
 • Rosyjski język.

Bazylia zakończone powodzeniem studia w 1913 roku. Jego świadectwo było wypełnione doskonały wynik i kilku klasach znaków jako „dobre”.

Stworzenie pierwszej szkoły judo w Rosji

W Rosji Wasilij Oshchepkov powrócił w 1914 roku po ukończeniu studiów. Został on zdefiniowany w Amur Okręgu Wojskowego w Harbinie jako tłumacza w kontrwywiadu. Następnie dostaje w dziale dzielnica Amur wywiadu. Jednocześnie tworzy pierwszą szkołę judo Rosji.

Jest to chwila milowy w historii rosyjskiego sportu: lato 1914 – to data urodzenia narodowej judo. Następnie japoński zapasy było prawdziwe egzotyczne, nawet silny sportowych potęg europejskich. I w Rosji, w małym miasteczku, gdzie działała sekcja judo i sambo Basil Oshchepkov judo mógłby nauczyć każdego, kto chce.

Młodzi ludzie mogą przyjść do sekcji i współpracować z profesjonalnym trenerem, zgromadził ponad 50 osób. Szkolenie odbyło się w lochach społeczeństwa „Sport” miejskich we Władywostoku, budynek przetrwał do dziś i teraz siłownia Floty Pacyfiku tutaj. Od 2012 roku szkoła młodzieży w Aleksandrowska nosi imię słynnego kreatora. W holu budynku ma zdjęcia Vasiliya Oschepkova.

sekcja judo działa szkoła oparte o populacji pięćdziesięciu osób. W pamięci mistrza odbyło się tutaj dwa regionalne Sambo turnieju w 2014 i 2015 roku.

W Moskwie Wasilij Oshchepkov judo wyszkolonych oficerów ochrony, policjantów i czerwony Martial Arts.

W trakcie swojej działalności zawodowej Wasilij Siergiejewicz studiował publikacji drukowanych i śledził trendy sztuki, zebrał dużą bibliotekę 1937 według różnych technik samoobrony, sztuk walki i judo.

Według informacji Światowej Encyklopedii, stworzony w Anglii, pierwsze zawody judo poza Japonią odbyły się w 1919 roku. Ale lokalne archiwa gazet odnosi się do rosyjskich zawodach judo, które odbywają się co najmniej dwa lata przed europejskim debiucie.

W poszukiwaniu pracy Wasyl poszedł do Aleksandrowska na Sachalinie, gdzie się urodził, i sprawia, że żywy pokaz filmów. We wrześniu 1923, Wasilij Siergiejewicz zaczyna owocną współpracę z rządem w armii radzieckiej – w inteligencji. Oshchepkov pracował pod pseudonimem „DD”. W swoich filmach, podzielił cenną inteligencję, a następnie wraca do Japonii.

Lata powojenne

Oshchepkov Wasilij Siergiejewicz Sambo uczy edukacji fizycznej instruktora ZSRR. Nauczanie geografii Basil rozszerzony w 1925 roku, pracował w Nowosybirsku w szkole policyjnej. Na przodzie, otrzymał zawodu wojskowego tłumacza, więc mógł sobie pozwolić na częste wyjazdy zagraniczne. Oshchepkov stale poprawie w jego entuzjazm, studiował i opanowaniu nowych technik, rozwijać ich technikę. Tak stopniowo nastąpiła kolejna dyscyplina – Sambo.

Zasady walki dokonano podziału na kategorie wagowe, zmieniła formę uczestników:

 • zamiast maty był zapasy mat;
 • Japońskie Kimona zastąpione wąskimi kurtki;
 • slipy sportowe użyto zamiast spodni judo;
 • walczyć zawodnicy wyszli w specjalnych butach i nie boso.

Znaczące zmiany ponieśli nie tylko zasady samej walki, ale także jego problemy organizacyjne, ścisła kontrola została przeprowadzona dla zdrowia uczestników. Uścisk dłoni był nieodzownym elementem każdej konkurencji. Przeciwnicy uzgadnianie ze sobą przed i po walkach.

Rozwój systemu sztuk walki i studentów Oshchepkova

System Oschepkovskaya rozwijany i udoskonalany bez wpływu zagranicznych, w tym japońskim, szkoły judo. Wasilij Siergiejewicz miał wyższego wykształcenia sportowego, ale jego zaangażowanie i podejście do biznesu stają się prawdziwie naukowy. Mistrz nieustannie rozwijać umiejętności i robi judo unikalny sportu, ale nie ogranicza się wyłącznie do tej działalności.

Z biegiem czasu, sami Japończycy docenili technikę walki Sambo, mówiąc, że jest bardziej doskonały niż judo. Oshchepkova styl walki jest brane pod usługi w szkołach wyższych i jednostkach wojskowych. Mistrz bierze aktywny udział w opracowywaniu zestawu „Gotowy do Pracy i Obrony ZSRR”. Wśród absolwentów Wasilij Siergiejewicz byli tacy mistrzowie jak:

 • VG Kuzovlev;
 • VV Sidorov;
 • NM Galkovsky;
 • IV Wasiliew;
 • RA dzieci w wieku szkolnym;
 • AA Harlampiev i wielu innych mistrzów.

W latach 30. Oshchepkova wezwany do Moskwy, gdzie był w stanie nauczyć sowieckich żołnierzy walczących na podstawie judo.

Aresztowanie i śmierć

Koniec lat 30. był najciemniejszy okres judo – sport została zakazana jako „obca sowieckiej okupacji zwykłych ludzi.” W lecie 1937 roku, Wasilij Siergiejewicz otwarto w Wyższej Szkole trenerzy specjalizują się w judo.

Twórca Combat Sambo Wasilija Oshchepkov być aresztowany za szpiegostwo we wrześniu 1937 roku, a miesiąc później umrze w więzieniu. Stał twórca judo, ale na korzyść Sambo dał, było poświęcone interesom sowieckiej tajnej policji, ale według jednej z wersji, został zastrzelony zaraz po aresztowaniu, z drugiej – zmarł na atak serca.

W 1937 Judo wyłączone z programu nauczania wyższych uczelni wychowania fizycznego. We wrześniu tego samego roku wydał dekret o przyciąganiu obywateli Oshchepkova do odpowiedzialności karnej za szpiegostwo na rzecz Japonii. Chociaż nocne aresztowania były powszechne w całym kraju. Zakochaliśmy pod zarzutem w pierwszej kolejności tych, którzy zostali za granicą. Oshchepkov postawa, niestety, do tej kategorii osób.

Ta tragiczna rozważyć wyprzedził wielu autorytatywnych i genialnych ludzi czasu. Po 20 latach, w przypadku zatrzymania zostanie poddana przeglądowi i wyjaśnić, że Vasiliya Oschepkova aresztowany i oskarżony o nielegalne. Zrozumiał, że judo jako takiego, jaki jest, nie rozwiąże wszystkich problemów z samoobrony.

Z biegiem czasu, surowy, powściągliwy styl walki nabył również „wolne sztuki”, gdzie wszystkie techniki były szlifowane do perfekcji i zaczerpniętych z innych szkół międzynarodowych. W ten sposób narodził się nowy sport – Sambo. I zaczął nauczać Wasilij Oshchepkov bojowego sambo.

życie osobiste

Założyciel Sambo Wasilija Oshchepkov był żonaty trzy razy. Po rozwodzie z pierwszą żoną, Ekaterina Zhuravleva, serce naszego bohatera uderzył 17-letnią dziewczynę z Harbin. Maria następnie zakończył ostatnią klasę gimnazjum. To była wzajemna miłość od pierwszego wejrzenia, ale Maria zmarła na gruźlicę. Jego trzecia żona – Anna Iwanowna Kazembek, Basil znajduje się w Moskwie.

Pomimo faktu, że życie Oshchepkova był ściśle związany ze sportem, zdrowiem, jest inaczej. Nawet w szkoleniu nie zdjął koszulki i koszule, uczniowie powiedział, że pokonuje chorobę skóry. Już jako nastolatek miał problemy z włosami, ogolony na łyso bo on lysel.

Ożywienie judo

W odrodzenie ZSRR Judo stało się w latach 60., w tym samym czasie, dyscyplina zawarte w olimpiadzie. Odtworzony na podstawie sztuk walki walki Sambo.

W biografii i historii Oshchepkova Sambo rozwoju jest interesujący punkt. W większości źródeł krajowych Nazywa się twórca tej dyscypliny. Oczywiście należy pamiętać, że jeden z twórców popularnego sportu jest nasz rodak, bardzo ładne. Jednak w sprawiedliwości należy stwierdzić, że są przeciwnikami tego oświadczenia.

W tym sporze pojawia inną twarz, i całkiem słusznie – Spiridonov Wiktor Afanasevich, który jest również uważany za pioniera zapaśników-Sambo. Nawiasem mówiąc, jest on stosowany termin „Samba” w pierwszej kolejności. Było kilka osób, którzy twierdzili tytuł pioniera judo i sambo. Oshchepkov dobrze zasłużył taki tytuł, że przerobione unikalne znanych sztuk walki, tworząc swój własny styl.

system rozwoju judo opiera się na japońskiej Kodokan Judo pojedynku. Sztuka ta została technicznie poprawione i wzbogacone o nowe metody, zaczerpnięte z wielu międzynarodowych systemów obronnych sztuk walki, zapasy, boks. Z biegiem czasu, dyscyplina ta rozwinęła się w idealnym systemie autonomicznym.

System judo Oshchepkova został w pełni ukształtowany na początku lat 30-tych. Poprawa pomaga czołowych radzieckich specjalistów w różnych sztuk walki, studentów i asystentów.

Pamięć o geniuszu Sambo

Ku pamięci założyciela narodowej judo w 2000 roku, było zorganizowane turnieje Sambo w Rosji. Na jesieni 2012 roku mistrz Sambo pomnik został otwarty we Władywostoku. „Sport Federacja Judo” jest zaangażowany w popularyzację dziedzictwa Oshchepkova Sachalinie. Władze regionalne poparły propozycję nazwania jednego z nowych ulic w Yuzhno-Sakhalinsk nazwie VS Oshchepkova.

Oshchepkov stworzył unikalną, nową sztukę walki oparty na judo. Dużo uwagi poświęcono technik uderzające, a praca bez ubrania, sztuczki, pobranych z chińskich sztuk walki.

Reasumując

Trudno jest przecenić wkład do krajowego sportu szpiega Wasilij Siergiejewicz Radzieckiego, który pracował w Japonii przez wiele lat. Historia jego życia i teraz otoczony legendami, można powiedzieć na pewno: wyjątkowa osobowość – Wasilij Oshchepkov. Jego biografia nie jest obojętna dla badaczy – pasjonatów, którzy próbują przywrócić informacji o jego życiu.

Całe życie mistrza spełnienie niezwykłym zdaniu: Urodził się w rodzinie skazanych przeżył gdzie wszyscy umierają. Cudem pojawił się w Japonii pod kierunkiem Mikołaja z Japonii, uczęszczał do liceum i zdobył staranności. Stał się uczniem judo Jigoro Kano założyciela.

Wojna domowa, niekończące się zamieszki w Primorye – jest przepuszczany przez Oshchepkov Basil. Był zwiadowcę na Sachalinie i pracował w Japonii, wrócił do Związku Radzieckiego, całkowicie podane do sportu sekcji judo otwartego i rozwinął tę dyscyplinę.

Służył w Armii Japońskiej, współpracował z królewskiego kontrwywiadu i żył długo w kraju wschodzącego słońca.

Ten wybitny sportowców, zmarł w wieku 44 lat, u szczytu swoich możliwości twórczych, wielu jego ambitnych planów, że nie zdawali sobie sprawy.