105 Shares 3181 views

Leki "Fezam": działania niepożądane leku

"Fezam" to produkt leczniczy przeznaczony do poprawy pracy mózgu. Lek składa się z dwóch głównych składników: cynaryzyny, która poprawia krążenie krwi w mózgu, a piracetam, który stymuluje metabolizm w komórkach.


Pomimo nontoxicity, lek "Fezam" ma pewne skutki uboczne. Ponieważ lek ten jest zalecany do długotrwałego leczenia w przypadku poważnych chorób, należy wziąć go pod nadzorem lekarzy. Nie zaleca się leczenia niezależnie i przyjmowania leku "Fezam" dla osób starszych w celu poprawy intelektu i pamięci. Narkotyk dla takiej kategorii ludzi jest obarczony rozwojem parkinsonizmu – dolegliwości, które prowadzi do śmierci komórek mózgowych i utraty ludzkiej kontroli nad ich ruchami.

Lek "Fezam": skutki uboczne

Oczywiście nie można ignorować reakcji alergicznych na ten produkt farmaceutyczny, które są nieodłączne w prawie każdym leku i zależą od indywidualnych cech ciała ludzkiego. Alergia podczas przyjmowania leku objawia się głównie w innym rodzaju swędzenia, wysypki, obrzęku, obrzęku tkanki podskórnej. W przypadku jakichkolwiek objawów alergii należy wyłączyć lek "Fezam".

Efekt uboczny może ukazać się w postaci bólu brzucha, nudności, bólu głowy, luźnego stolca, zwiększonej senności, lub wręcz przeciwnie, bezsenność.
Istnieją przeciwwskazania do przyjmowania z nerki i wątroby.
Lek "Fezam" jest całkowicie i szybko wchłaniany i dostaje się do krwi, rozprowadzany do tkanek i narządów. W ciężkich chorobach nerek i wątroby stosowanie jest przeciwwskazane, ponieważ lek jest zniszczony w wątrobie, a następnie częściowo wydalany przez nerki. Jeśli naruszenie funkcjonowania tych organów spowoduje gromadzenie się substancji czynnych w organizmie.

Lek "Fezam": działania niepożądane podczas ciąży

Ten lek nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiących piersiach, ponieważ piracetam może przeniknąć do łożyska i być wydalony z mlekiem matki. Chociaż nie wykazano badań laboratoryjnych dotyczących negatywnych skutków dla kobiet w ciąży i samego płodu, ale nikt nie może w sposób pewny przedstawić bezpieczeństwa leku dla tych kategorii pacjentów.
To samo dotyczy dzieci w wieku poniżej pięciu lat.

Lek "Fezam": skutki uboczne w chorobie Parkinsona

Parkinsonizm jest powolnym progresywnym zespołem charakteryzującym się zwiększonym napięciem mięśniowym, a także bradykinezą i drżeniem hiperkinezy, wynikającym z różnego stopnia uszkodzenia układu pozapiramidowego. W przypadku długotrwałego stosowania leku "Fezam" u pacjentów w podeszłym wieku można zwiększyć objawy parkinsonizmu, ponieważ lek zawiera cynaryzynę, która wpływa niekorzystnie na układ pozapiramidowy.

Lek "Fezam" i alkohol

Mimo że niektóre wskazania do przyjmowania leku "Fezam" są istotne w stanie zatrucia alkoholem (konieczność zmniejszenia lepkości krwi i urządzenia przedsionkowego), stosowanie leku po spożyciu alkoholu jest niedopuszczalne.
Składniki tworzące lek powodują nerwowy wpływ na układ nerwowy, aktywność mózgu i ogólną aktywność psychofizyczną. Jest to szczególnie widoczne w początkowym okresie przyjmowania leku. Jeśli jednocześnie przyjmuje się alkohol razem z lekiem, wówczas ich wspólne działanie na centralny układ nerwowy może prowadzić do wzajemnego wzmocnienia efektów ubocznych.

Lek "Fezam": skutki uboczne i jazda

Producenci nie zabraniają stosowania tego leku podczas prowadzenia pojazdów i wykonywania pracy wymagającej szybkiej reakcji i koncentracji. Jednakże cynarizina powoduje senność, redukuje reakcję i uwagę, więc prowadzenie samochodu pod wpływem leku "Fezam" jest możliwe tylko dla tych, którzy nie mają podobnych skutków ubocznych.