228 Shares 8387 views

Charakterystyka położenia geograficznego i charakteru Afryki. Jak kontynent Afryki zbliża się do innych kontynentów?

Gdzie jest Czarny Kontynent? Jak kontynent Afryki zbliża się do innych kontynentów na naszej planecie? Jaka jest różnica między naturą najgorętszego kontynentu Ziemi? Odpowiedzi na wszystkie te pytania – szukaj w naszym artykule!


Gdzie i jak znajduje się kontynent Afryki?

Afryka to chyba najbardziej niesamowita i najbardziej kontrastowa część naszej planety. Zawiera wiele tajemnic i ciekawych rzeczy, które budzą umysły i wyobraźnię wielu naukowców i podróżników. Co jest szczególne na tym kontynencie? I jak jest kontynent Afryki w stosunku do innych kontynentów? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Położenie geograficzne najbardziej gorącego kontynentu na Ziemi jest wiele nazywane unikatowym. Więc jest to jedyny kontynent na planecie, który jest "wycinany" przez równik prawie w środku. Wszystkie jego skrajne punkty znajdują się w odległości około jednej odległości od tej linii warunkowej.

Afryka jest drugim kontynentem na świecie (wielkość całkowita wynosi około 30 milionów kilometrów kwadratowych). W północnej części jest szersza, a wraz z wyprzedzeniem na południe – wyraźnie zwęża się.

Jak kontynent Afryki zbliża się do innych kontynentów? Ten kontynent, oparty o osobliwości jego położenia, odsyła się do grupy południowych kontynentów naszej planety. Kiedyś była częścią Gondwana – superkontynentu na półkuli południowej Ziemi. Północnym "sąsiadem" Afryki jest Eurazja. Europa jest od niego oddzielona przez Morze Śródziemne i Azję przez Morze Czerwone.

Zachodnie krańce kontynentu są płukane przez wody Atlantyku i wschodnie krańce przez Ocean Indyjski.

Główne cechy natury afrykańskiej: 7 niezwykłych faktów

Naukowcy uważają, że słowo "Afryka" pochodzi od imienia jednego z plemion – "Afrigi". Jego przedstawiciele żyli kiedyś na północy kontynentu. Później ta nazwa cudownie stała się geograficznym toponem wyznaczającym cały kontynent.

Ciekawą, ale charakterystyczną cechą Afryki jest "lustro" o swojej naturze. Ponieważ kontynent jest praktycznie przecięty w środku równika, naturalne strefy zlokalizowane na północ od niego odzwierciedlają strefy na południe od równika. Tak więc, przechodząc z Kapsztadu do Kairu, podróżny będzie mógł zobaczyć każdą z naturalnych stref Afryki dwa razy. Żaden kontynent na planecie nie jest obdarzony tak niezwykłą cechą.

Aby lepiej poznać Afrykę, oferujemy Państwu siedem dodatkowych zaskakujących faktów geograficznych dotyczących tego kontynentu:

  • Afryka – jedyny kontynent znajdujący się we wszystkich półkulach Ziemi;
  • Oto największa pustynia świata – Sahara;
  • Kontynent prowadzi w świecie pod względem rezerw i wielkości wydobycia diamentów;
  • Na najgorętszym kontynencie na świecie istnieją nawet ośrodki narciarskie (w Maroku);
  • W Afryce znajduje się najbogatszy w różnorodności gatunkowej jeziora rybnego na świecie;
  • Oto najbardziej szybko zanikające jezioro planety – Jezioro Czad;
  • Wielka Sahara rośnie; Wzrasta o pół mili co miesiąc.

Podsumowując …

Teraz, po przeczytaniu tego artykułu, dowiesz się, jak kontynent Afryki leży w stosunku do innych kontynentów Ziemi. Jest to jedyny kontynent na świecie, który znajduje się we wszystkich czterech półkulach planety. Jednocześnie jest on cięty przez równik w przybliżeniu w środku, co powoduje "lustro" jego naturalnych stref.