120 Shares 9853 views

Dlaczego nie wszyscy ludzie lubią słuchać muzyki?

Muzyka ma zdolność do podejmowania czujemy się dobrze i nastrój, ale u niektórych osób nie ma podobny efekt. Nie, te korby nie można obwiniać za brak duszy, ale autorzy nowego badania sugerują natomiast, że tacy ludzie doświadczają tzw anhedonii muzyczną. Oznacza to, że ich mózgi po prostu nie są w stanie odpowiedzieć na muzyce.


Różnice są ukryte w naszym mózgu

Skanując mózgi 15 osób z muzycznym anhedonii i porównując je z danymi z ludzi, którzy nie cierpią z powodu tego dziwnego zjawiska, naukowcy byli w stanie dowiedzieć się, w jaki sposób aktywność neuronowa jest różne w obu grupach. W ten sposób, naukowcy byli w stanie wyjaśnić, dlaczego niektórzy ludzie nie lubią słuchać muzyki.

Korzystanie z funkcjonalnego rezonansu magnetycznego (fMRI), naukowcy odkryli, że kiedy ludzie cierpiący z muzyką anhedonia, słuchać muzyki, to obserwuje się znacznie niższy poziom w dziedzinie aktywności mózgu, który jest nazywany sąsiedniej jądro, niż osoby bez takich warunkach.

Dlaczego nie system kompensacji

Biorąc pod uwagę, że jądro półleżące jest częścią nagrody obwodów mózgu, wydaje się wyjaśniać, dlaczego ci ludzie tak rzadko zainspirowały dźwięki muzyki. Jednak, gdy wzięli udział w warunkach gry, odpowiedź jądrze półleżącym była tak silna, jak w przypadku osób bez muzycznego anhedonii. To sugeruje, że ich program nagród działa dobrze, a to problem szczególnie związany jest z muzyką.

Następnie naukowcy zwrócili uwagę na powiązania między poziomem struktury wynagradzania, który jest nazywany w prążkowiu brzusznym obejmuje (jądrze półleżącym) oraz korę słuchową, gdzie dźwięki są przetwarzane. Pacjenci z muzycznego anhedonia mają niższy poziom niż związki z normalną reakcję muzyki.

Inną grupę 15 osób z bardzo wyczuliły muzyki wykazują wyjątkowo wysoką połączenie między prążkowiu brzusznym i korze słuchowej.

Wnioski naukowców

Publikując swoje ustalenia w „Proceedings of the National Academy of Sciences”, piszą naukowcy: „Muzyczny anhedonia mogą być związane ze zmniejszeniem oddziaływania pomiędzy korze słuchowej i podkorowych kompensacji sieci. To wskazuje na kluczową rolę tej interakcji w percepcji muzyki. " Jednak to, co powoduje te różnice, naukowcy jeszcze nie zorientowali się.