178 Shares 7177 views

Złoty dukat. Drogie rosyjskie monety. Królewski złoty dukat

Złoty dukat to jednostka monetarna Imperium Rosyjskiego i Związku Radzieckiego. W różnych okresach, miał jedną lub innego odpowiednika w rublach. Nazwa ta została wykorzystana w życiu codziennym od początku XX wieku w odniesieniu do banknotów dziesięć jednostek, na przykład, hrywny, ruble, euro i tak dalej. Jest to związane z uwalnianiem ZSRR złota monety, wagi, materiału i wymiary, które są powtarzane dziesięć Dukat Nicholas. Jest jeszcze inna wersja. Zarzuca się, że rzeczownik „kawałek złota” pochodzi od przymiotnika „czystego złota”, czyli "Red". Nowe znaczenie słowa wreszcie skonsolidowane swoje pozycje po reformie walutowej 1922-1924.

Rosja carska

Wcześniej definicja „złotego dukata” odnosi się do wszelkich obcych złotych monet wybitych ze stopu o wysokiej jakości. Większość z nich była cekiny i dukaty z Holandii i na Węgrzech. Ivan III Peter I na terytorium Rosji wybite unikalne złote królewskie monety. Nazywane są również złote monety (jako opcja – Cervone), ale wydają się być używane jako nagrodę znaki. Na tych produktów był orzeł obraz i portret pół długości (czasami dwugłowy ptak był po obu stronach monety).

Na tronie Piotra I

Wprowadzenie sztuk złota związanych z wdrażaniem reformy monetarnej. Nowe środki płatnicze ważyła 3,47 grama i próbkę 986. Wszystkie cechy to był podobny do węgierskiego dukata. Ponadto rozpoczęto produkcję monet w dwóch sztuk złota. Ich waga wynosiła już 6,94 gramów.

Rosyjskie złote monety zostały wydane w 1701 roku. Początkowo produkowano 118 kopii. Były one używane głównie w transakcjach z zagranicznych kupców.

Złoty dukat 1907 (data pisanych liter) dostępny w jednym egzemplarzu. Był w Wiedniu Muzeum z kolekcji Biron. W 2010 roku ten wyjątkowy okaz został oszacowany na trzysta tysięcy dolarów. Ermitaż, można zobaczyć prawdziwy bazie srebra dukata 1907 Często nie są przeróbki tej monety, wykonane z wysokiej jakości srebra i miedzi. Ich wartość szacuje się na około 50 tysięcy rubli dla produktu w doskonałym stanie (XF).

Za panowania Piotra królewski złoty dukat został wybity od 1701 do 1716 roku. Następnie został on zastąpiony przez dwóch monet rubli i niższym awarii. Wykazała ona Andrey Pervozvanny – patrona ziem ruskich.

Wznowienie monet dukatów wydarzyło się w 1729 roku pod Piotra II. Gdy Elżbieta wstąpił na tron, na monetach było umieścić dane na miesiąc, a czasami data ich powstania. Jednocześnie nastąpił wyraźny podział na dwa typy – z wizerunkiem św Andrzeja lub godła. Tajne goni holenderskich dukatów Mennica rozpoczęła się w 1768 roku. Zostały one przeznaczone na pokrycie potrzeb króla w złote monety w handlu na rynkach zagranicznych.

Rosyjskie złote monety z Mikołaja II

1907 zapoczątkowało dopuszczenie do obiegu nowych banknotów o nominale dziesięciu rubli. Było to spowodowane poprawą metod wytwarzania papieru. Wkrótce wydał dekret do wydawania kart kredytowych w dziesięciu rubli w 1909 roku próbki. Byli w użyciu aż do pierwszego października 1922 roku. Wymiana na nowe pieniądze są wykonane w wysokości 10 tysięcy rubli. 1 rubel stary, ale one nie miały korzenia. W efekcie zaczęliśmy produkować monety pięć rubli wysokie 986 próbek, która została później zmniejszona do 917 minut.

Alternatywnym rozwiązaniem

W połowie XIX wieku zaczął mięty wypłaty pieniędzy platyny (zwany także białe złoto sztuk). Było to najdroższe rosyjskie monety w tym okresie. Nieracjonalne na pierwszy rzut oka, roztwór jest prosta w 1827 rosyjski skarbowych wywołujące zastrzega platyny, który jest uzyskiwany z Ural plasujących. To było tak dużo, że bezpośrednia sprzedaż metali szlachetnych po prostu rozpada się na rynku, dlatego zdecydowano się zwolnić białe dukaty w obiegu. Pomysł bicia platynowych monet należała do hrabiego Kankrin. Monety z surowej 97% metalu wytworzonego z 1828 do 1845 roku. Gdy ta stała się dostępna w nominałach trzech, sześciu i dwunastu rubli – dość rzadkie w Rosji. Ich wygląd jest ze względu na fakt, że dla bardziej efektywnej wielkości do wytłaczania została wybrana już wcześniej wyprodukowane 25 centów pięćdziesiąt dolarów i uznanie. Zgodnie z tym, ilość metalu, oceniano w 3, 6, 12 rubli.

Po raz pierwszy w walucie płatności oznacza, że jest prawie w całości składa się z platyny. Poprzednie monety zostały złożone z metalu szlachetnego, ale tylko jako stopem do miedzi lub złota na fałszerstwa.

Rosja radziecka

W pierwszych latach po ustanowieniu władzy radzieckiej nie było załamanie się systemu monetarnego i gwałtowny wzrost inflacji. zaufanie ludności nie używać żadnych „notatki Kiereńskiego” lub „radzieckich notatek”, ani pieniędzy Duma lub Royal kart kredytowych. Pierwsza nazwa została wyprodukowana w 1922 roku. Wymiana została przeprowadzona w stosunku 1:10 000. W rezultacie udało się zorganizować system monetarny, ale aby zatrzymać inflację – nie. Uczestnicy XI Zjeździe RKP (b) postanowił wydać stabilną walutę Radziecki. Oczywiście, rozmawialiśmy o nowym tytule pieniędzy. Oferuje on uciec od starych i wprowadzenie nowych opcji – „rewolucyjna”. Na przykład, Ludowy Komisariat pracowników otrzymał ofertę, aby zadzwonić do waluty z „federalist”. Badane i tradycyjne nazwy – rubla, dukat, hrywny. Jednak ze względu na fakt, że hryvnya nazywany środki płatnicze, które krążyły na terytorium Ukrainy, a rubel związany ze srebrnym rubla, zdecydowano się na nazwę nowego pieniądze starego – złote monety. Populacja wziął je z ufnością. Powodem było to, że złote monety jest postrzegany jako zabezpieczenie bezgotówkowej, a nie jako sposób leczenia. Wielu miało nadzieję, że będzie wymieniane papierowych pieniędzy na złoto, ale akt rząd na wolnej wymianie i nie pojawił. Niemniej jednak, papierowe złote monety aktywnie zmieniane na drogich rosyjskich monet, i vice versa. Zdarza się, że nawet pierwszy bit nadpłaty ze względu na wygodę ich przechowywania i płynności. Dzięki stabilnej kursowym rządu dychę otrzymał silne podstawy do wdrażania Nowej Polityki Ekonomicznej (NEP).

wzmocnienie pozycję

W 1923 roku udział w ogólnej dukatów masy pieniądza wzrosła z trzech do osiemdziesięciu procent. System waluty dwa eksploatowane w kraju. Tak więc, State Bank ogłosił nowy dzienny dychę stopy. Dało to podatny grunt dla spekulacji i powoduje pojawienie się trudności w rozwoju działalności gospodarczej i handlu. Z czerwoniec upływ czasu zaczęli używać głównie w mieście. Na obszarach wiejskich, to może kupić tylko zamożnych rolników, a dla zwykłych ludzi to było zbyt drogie. Jednocześnie istnieje opinia, że sprzedaż towarów dla radzieckich notatek – jest to wada, więc ceny produktów rolnych wzrosły, a ich wprowadzenie do miasta spadła. Z tego powodu, nie było drugiego rubli nominałach (1: 100).

Podróż do odległych krain

Tym bardziej wyraźna była penetracja sztuk złota na rynkach zagranicznych. Tak więc pierwszy w kwietniu 1924 roku jego kurs zaczęły być notowane na New York Stock Exchange. Pierwszy miesiąc przebywał na poziomie przekraczającym jego dolara parytetu. W Berlinie, Londynie i zawarł umowę z radzieckiego nieoficjalnych waluty w latach 1924-1925 gg. Pod koniec 1925 roku zdecydowaliśmy się pytanie o jej notowań na Giełdzie Wiedeńskiej. Choć dukat już oficjalnie notowane w Szanghaju, Teheranie, Rzym, Konstantynopol, Mediolanu i Rydze. Może być wymieniane lub kupić w większości krajów świata.

triumfalny powrót

W październiku zdecydowano, że złoty dukat ukaże się ponownie na równi z papieru. Wielkości i cech, to jest w pełni zgodne z przedrewolucyjnej dziesiątej monety. Vasyutinskii – główny medalista mięta – był autorem nowego projektu. Tak więc, na awersie przedstawiono herb RFSRR, i na odwrót – to rolnik-siejącego. Ten ostatni został wykonany przez rzeźby Shadr, teraz jest w Galerii Trietiakowskiej. Każdy złoty dukat ( „Siewca”, jak popularnie nazywany jest) okresu dnia 1923.

Gotówka z metalu szlachetnego w większości potrzebnej do rządu radzieckiego dla operacji handlu zagranicznego. Ponadto, dukat złoty (Zdjęcia zostały przedstawione w artykule) jest czasami używane jako środek płatniczy w kraju. Monety zostały wybite w stolicy, a następnie rozłożone państwa.

Gdy tylko zaczął produkować drogich rosyjskich monet ze złota, był taki incydent: zachodni przedstawiciele kategorycznie odmówił przyjęcia tych środków, ponieważ miał symbolikę ZSRR. Znaleziono rozwiązanie natychmiast. Podstawą nowych monet Nicholas wziął kawałek złota, które cudzoziemcy wziął bezwarunkowo. Tak więc, rząd sowiecki zaczął zakupu tych towarów z zagranicy na banknoty z wizerunkiem obalonego władcy.

Okres po NEP

Ukrywanie Nowa Polityka Ekonomiczna i początek industrializacji osłabiły złotego dukata. Jego cena była w ciągu 5,4 rubli za dolara. Następnie, że nie ma już być wymienione za granicą. W celu ujednolicenia systemu finansowego, rubel jest przywiązany do papieru dziesięć rubli. Ile jest dukat złoty w 1925 roku? Dali mu dziesięć rubli. Następnie, import i eksport cennych monet metalowych spoza Unii zostało całkowicie zakazane.

W 1937 roku istnieje szereg wartości nominalnej 1, 3, 5 i 10 dukatów. Nowością tego czasu – portret Lenina na jednej stronie medalu.

W 1925 roku został uderzony bardzo rzadki okaz miedzi. Wszystkich środków, to jest w pełni zgodne ze złotą monetę. W 2008 roku na aukcji w Moskwie został kupiony przez pięć milionów rubli rosyjskich (około 165 tysięcy dolarów).

wojenne

Na większości okupowanej Radzieckiego terytoriach dukata nie powstrzymało chodzenia. Dziesięć rubli pozostawiono jeden Reichsmark. Paradoksem jest to, że współpracownicy (policja, burmistrzowie i inne osoby, które współpracowały z siłami faszystowskimi) w latach 1941-1943. Były one wypłacane w radzieckiej „stalinowskim” Rubel 1937 uwolnienia z wizerunkami tych, którzy walczyli przeciwko nazistom i Armia Czerwona pilotów wojskowych (były to tak zwane bony skarbowe).

na terytorium radzieckich ceny były niższe niż w Niemczech. Wynika to z faktu, że naziści sztucznie szybkość Reichsmark więc podczas wyzwolenia wsi przed najeźdźcami wartości produktów na lokalnym rynku zmniejszył się znacząco, a czasami nawet trzy razy. Fakt ten oczywiście pozytywnie postrzegane przez miejscową ludność.

Związek Radziecki zapłacił ze złotymi monetami aż do 1947 roku. Zostały one zastąpione nowymi nutami denominowanych w rublach. Dziesięć dukatów dała rubel.

Olimpiada 1980

State Bank of ZSRR od 1975 do 1982 roku, pierwsze monety emitowane jak dukaty próbie 1923 z wizerunkiem godła RFSRR i nowych terminach. Łączny nakład był 7,350,000 egzemplarzy. Monety zostały wybite z okazji Igrzysk Olimpijskich w Moskwie, ale nie mają status prawnego środka płatniczego na terytorium Związku Radzieckiego. Były one wykorzystywane w prowadzeniu transakcji handlu zagranicznego i sprzedawane dla gości zagranicznych.

W połowie 1990 roku Bank Centralny zaczął sprzedawać „Olympic sztuk złota”, jak monet inwestycyjnych, aw 2001 agencja stan postanowił uczynić je prawnym środkiem płatniczym wraz ze srebrnym trehrublevkoy „Sobol”.

Do najbardziej znanych oszustw

Radzieckie chervontsi były wystarczająco twardą walutę i inna siła nabywcza wysoki. Często są one sfałszowane, aby destabilizować gospodarkę ZSRR i nielegalnych transakcji na rynkach zagranicznych.

Przede wszystkim w tym względzie wybitni pracownicy Shell Oil Company, niezadowolony z faktu, że Unia realizuje olej po cenie niższej od średniej rynkowej.

Najczęściej podrabianych ustawy o nominale jednego kawałka złota, ponieważ został rysunek tylko po jednej stronie. Bardzo duża partia fałszywych banknotów może zostać aresztowany w 1928 roku w Murmańsku. Organizacja podziemna, rozpowszechnianie fałszywych banknotów, wydrukowane w Niemczech, został ujawniony pracownika pocztowego Sepalovym. Program przestępca ważną rolę odgrywaną przez niektórych byłych Białej Gwardii, w tym Sadaterashvili i Karumidze. Jednak proces zbrodniarzy odbyło się w Szwajcarii i Niemczech, gdzie oni otrzymywali najniższe wyroki. Następnie ich doświadczenia skorzystało z nazistami, którzy podczas II wojny światowej sfałszowanych banknotów ZSRR i innych krajach.

Numizmatyk, aby pamiętać,

Podczas panowania Mikołaja II wybite pełnoprawnym Imperialnych i poluimperialy, które z czasem zostały zastąpione przez pieniądze mniej wagi. Ponadto wydano niezwykły apel do rosyjskich monet ludowych w 7,5 i 15 rubli. dvadtsatipyatirublevki prezent stofrankovye i złote monety należą do rzadkości numizmatycznych. Znacznie częściej był zwykłym dukat. To wydana w 1898-1911 gg. Jednak nawet tutaj istnieje wyjątek: w 1906 roku wybito królewski złoty dukat, którego cena wynosi obecnie do dziesięciu tysięcy dolarów za sztukę. Tylko 10 z tych egzemplarzy były produkowane, dlatego kolektory są gotowi do walki o prawo do posiadania takiego rzadką monetę.

Ludzie, którzy chcą chronić swoje oszczędności, często zmierzyć się z trudnym wyborem: czy przelać pieniądze na dolary lub euro, lub pozostawić w rublach … Ze względu na niestabilność na światowych rynkach finansowych, wiele osób rozważa alternatywne instrumenty inwestycyjne. Dla przykładu, koszt rośnie złotych dukatów choć nie gwałtownie, ale systematycznie. Jednak, jak ustalić autentyczność monet? Na złota Royal tchervonetses Mikołaja II zawsze są oznaki mintsmeysterskie. W języku niemieckim mincerz nazwana osoba jest osobiście odpowiedzialny za proces tworzenia monetę, a następnie – sterowanie miętę. Powyższe znaki umieszczone pod datą wydania, na nodze lub ogona orła, pod godłem państwa lub na krawędzi. Składały się one z dwóch liter mincerz. Na przykład, królewski dukat 1899 Wydanie naznaczone piętnem „FZ”, ponieważ w tym czasie obowiązki honorowymi zostali przydzieleni do Felix Zalemna.

Długoterminowe inwestycje w monety w ciągu kilku lat może przynieść dwadzieścia lub trzydzieści procent rocznego dochodu, że zgodzi się Pan, nie jest zły.