109 Shares 2562 views

Dlaczego i dlaczego studiujemy historię

Pewnego dnia, gdy byłem w szkole średniej, w lekcji byłem świadkiem interesującej sceny. Tego dnia nauczyciel historii zadał uczniom klasę pytanie: "Dlaczego studiujemy historię?". Był ogólnie z rasy nauczycieli, którzy chcieliby umieścić uczniów w ślepy zaułek, wydaje się, proste pytania. Teraz wydaje się śmieszne, ale my, bez pięciu minut absolwentów, którzy mają już bardzo dużą bazę wiedzy, wyszkoleni, aby wyrazić swoje myśli, nie mogli sformułować jasnej odpowiedzi, dlaczego studiujemy historię. W rzeczywistości, dlaczego? Studiujemy języki obce, ponieważ jest to dodatkowy bonus do naszych kwalifikacji w przyszłych pracach, studiujemy matematykę i fizykę z powodu ich stosowanej natury w każdej dziedzinie inżynieryjnej i dlaczego studiujemy historię? Nie, na poziomie intuicyjnym, wszyscy rozumieliśmy, że konieczna jest pamięć o historii krajowej i światowej, ale sformułowanie odpowiedzi na pytanie, dlaczego studiować historię specjalnie dla nas i pozostało niejasne i niepewne.

Kto kontroluje przeszłość …

Później ja osobiście zbudowałem dość logiczne i poprawne wytłumaczenie dla siebie, ale to było zbyt długie i niezgrabne, dopóki za kilka lat nie czytałem słynnej anty utopii Anglika George Orwell "1984", który namalował obraz totalitarnej przyszłości planety. Zostało sformułowane genialne wyrażenie: "Kto kontroluje przeszłość, kontroluje przyszłość; Kto rządzi teraźniejszością, rządzi przeszłością. Niezwykle pojemna, a zarazem wyjaśniająca wszystkie wyjaśnienia, które wyjaśniają dlaczego studiujemy historię. Wszak cała nasza cywilizacja, od globalnych cech do najmniejszych szczegółów, jest sumą historycznego rozwoju i bezpośredniego wyniku ostatnich i bardzo odległych wydarzeń.
I nawet nie musisz cofnąć się w czasie, aby zmienić historię. Wystarczy przedstawić dzisiaj naszą zniekształconą wersję nieostrożnym potomkom, a obraz społeczeństwa będzie nieuchronnie zmieniać się. Wystarczy zmiażdżyć zbrodnie minionego stulecia i przedstawić największych zbrodniarzy w jasnych barwach dobroczyńców. I teraz nowy nastrój zmienia społeczeństwo przed naszymi oczami. Co było wstydliwe wczoraj, dziś staje się kwestią dumy. Ten, który wczoraj był winny, dziś jest właścicielem świata. I to nie jest tak ważne jak to było naprawdę.

W rzeczywistości wszelkie badania historyczne są nieuchronnie skazane na nałożenie na współczesne wyroki, motywacje i moralność na czyny z przeszłości, a nie da się z definicji odtworzyć prawdy absolutnie. Ważne jest tylko to, jak dziś prezentujemy zdarzenie odległe. Niech już nie zmieni przeszłości, ale może zmienić obecność. Dlatego pamięć historyczna jest tak ważna w polityce jakiejkolwiek siły społecznej. Dlatego politycy walczą ze sobą o wizję dziejów, od zwycięstwa w 1939, 1917, 1709 daje im zwycięstwo nie wczoraj, ale dziś. Dziś daje moc nad światem. A ci, którzy zdołali znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego studiujemy historię i nauczyliśmy się lekcji z przeszłości, często łatwiej jest zrozumieć zawiłości dzisiejszego dnia.